ZUŠce hoří půda pod nohama

NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU (mad) – Donedávna vždy skvělá symbióza římskokatolické farnosti a běžného života ve městě začala s příchodem posledního faráře zadrhávat. Římskokatolická farnost už není nakloněna koncertům v kostele a co hůř, výhrady má i k nájmu základní umělecké školy na faře. Město nové prostory pro ZUŠ dlouhodobě řeší. Nová situace hledání řešení do jisté míry uspíšila.

„Základní umělecká škola dlouhodobě vyvíjí velmi dobrou a kvalitní činnost a patří mezi nejúspěšnější umělecké školy v Kraji Vysočina. Historicky je umístěna v budově fary na Masarykově náměstí, částečně ve Staré radnici a také v likusáku nad hřbitovem,“ přiblížil Jan Kotačka, starosta Náměště nad Oslavou. Pro ZUŠ nejsou tyto prostory už dávno vyhovující. „Dlouhodobě s římskokatolickou farností přemýšlíme, jak faru pro potřeby ZUŠ využít co nejlépe. Jak ji upravit, zrekonstruovat. Dokonce byl v minulosti zpracován i projekt, nicméně z toho sešlo pro jeho náročnost. Nakonec se myšlenky ubíraly jiným směrem,“ dodal starosta.

Vedení města dostalo odvážnou myšlenku a zkusilo se dohodnout  s Krajem Vysočina na společném využití školské budovy v Třebíčské ulici. Dnes v ní provozují služby učební obory kuchař – číšník a kadeřník Obchodní akademie a Hotelové školy Třebíč.  Ve druhém a třetím nadzemním podlaží jsou v nájmu jiné neškolské subjekty. „Řekli jsme si, pojďme tam vrátit školy a Kraj Vysočina na to slyšel. Přišlo jim, že by bylo dobré školu zmodernizovat pomoci dotačního titulu na energetické úspory,“ přiblížil Jan Kotačka.
 
Smělý nápad přivítal i ředitel základní umělecké školy Martin Beneš, který se podrobně zabýval i adaptací nových prostor pro potřeby jednotlivých oborů ZUŠ.

Bývalí studenti umělecké školy namalovali, jak by si představovali vnitřní uspořádání. Jejich návrh vzniklá prováděcí projektová dokumentace zohledňuje. Pokud se to celé podaří, získá ZUŠ moderní prostor podle svých představ. Pokud vše půjde podle plánu, odstartuje školní rok ZUŠ v nových prostorách od září 2026. Do té doby bude fungovat ve stávajících prostorách, a to i na faře. Město se s farností snaží najít společnou řeč. 

Byt faráře se nachází přímo za zdí hudebních učeben, což současný farář nese dosti nelibě. „Snažili jsme se mu vyjít vstříc. Dohodli jsme se, že vybudujeme zvukoizolační příčku. Farnost s tím nakonec nesouhlasila. Upravil se rozvrh hodin tak, aby se končilo i začínalo v určitou dobu. Navíc jsme přesunuly učebny dál od bytu pana faráře. V sousedních místnostech jsou technické místnosti a kanceláře,“ popsal přijatá opatření starosta. Přesto římskokatolická farnost připravila novou nájemní smlouvu se stoprocentním navýšením nájemného. Z toho se dá usuzovat, že v současnou chvíli farnost není pronájmu fary nakloněna.

V přízemí budovy v Třebíčské ulici v tuto chvíli sídlí městská knihovna, která se bude muset přestěhovat. „Po dohodě ze ZŠ Husova knihovnu přemístíme do prostor konferenčního sálu školy. Základní škola sice přijde o svůj konferenční sál, ale má to svoje kouzlo,“ míní starosta. Knihovna bude ve snadno dostupném exponovaném místě s bezbariérovým přístupem v sousedství jídelny a v dosahu prostorného parkoviště. Na jak dlouho se knihovna přestěhuje, není zatím jasné. V minulosti se uvažovalo o jejím přestěhování na faru, což se v současné době nejeví reálně.„Nevíme, jestli je náš záměr akceptovatelný ze strany biskupství. Bude potřeba vyvolat další jednání,“ shrnul Kotačka.

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image