Třebíč - Od začátku dráhové sezony bojovala atletka Spartaku Třebíč Renata Láníková o účast na mistrovství světa juniorů a juniorek, které se bude konat v peruánské Limě. Hned při svém prvním startu, při krajském přeboru v Třebíči, skočila 180 cm a následně si nechala zvednout na 182 cm, což je hodnota nominačního limitu Českého atletického svazu. Napoprvé úspěšná nebyla, a tak se o jeho splnění pokoušela i při II. lize v Ústí a v Jičíně, při MČR juniorů ve Vítkovicích a také při mezistátním pětiutkání v Brně. Povedlo se až napošesté při MČR mužů a žen ve Zlíně.
Svěřenkyně Vratislava Fišery vstupovala do závodu s devátým nejlepším výkonem mezi dvanácti účastnicemi a bez oprav postupovala až do výšky 173 cm. Následných 178 cm zdolala na třetí pokus, čímž zůstala ve hře o medaili a zároveň o letenku do Peru. Požadovaných 182 cm skočila opět třetím pokusem a při předepsaném zvyšování 163 – 168 – 173 – 178 – 182 – 186 překonala do třetice napotřetí laťku i na posledně uvedené výšce. 189 cm bylo už nad síly její i vyškovské Stely Tomanové, dál šla třinecká Bára Sajdoková a dlouholetá česká jednička Michaela Hrubá z USK Praha. Tu však letos o vedení v tabulkách připravila právě Sajdoková, byť o jediný centimetr. Jejich klání bylo proto vyrovnané: obě bez problémů postoupily na výšku 189 cm, 192 cm ale obě třikrát shodily. Dle pravidel následovalo rozeskakování, které dodatečným úspěšným pokusem na 192 cm pro sebe rozhodla Hrubá. O třetí místo se nerozeskakovalo, tam rozhodlo, že Tomanová zdolala 186 cm na druhý, kdežto Láníková na třetí pokus.
Renatě, letošní dvojnásobné juniorské mistryni republiky, tak první „dospělá“ medaile těsně unikla, zlepšení osobního a tím také okresního rekordu o čtyři centimetry a především splnění limitu na mistrovství světa juniorek to však bohatě vyvažuje.
Kromě Láníkové se ve Zlíně představili i tři třebíčští muži. Daniel Kincl na stovce v mírném protivětru zaostal za svým nedávným osobním rekordem a časem 11,02 s skončil třiadvacátý, zatímco Ondřejové Loupal a Veselý ve svých disciplínách postoupili do finále. Oba svěřenci Josefa Vomely se do něj kvalifikovali čtvrtými nejlepšími časy (Loupal na hladké čtvrtce za 47,33 s, Veselý na stejné trati s překážkami za 52,15 s), oba z druhého místa v rozběhu (Loupal za později stříbrným Šormem, Veselý za pozdějším mistrem Müllerem). Zatímco Ondru Loupala jsme celé jaro mohli sledovat a prožili s ním jeho zlepšení okresního rekordu na 46,97 s při vítězném finále MČR juniorů ve Vítkovicích, Ondřej Veselý se činil za oceánem. Jako člen vysokoškolského týmu Harvardovy univerzity zaběhl už v březnu na Hurricane Collegiate Invite v Corral Gables 51,73 s, aby se vzápětí zranil, v květnu už stačil nastoupit v závodech slavné Břečťanové ligy, v červnu přiletěl domů a stihl se připravit na mistrovství republiky tak, že se zařadil do absolutní české špičky.
Jeho finále o pár minut předcházelo tomu Loupalovu, a tak ho pohledem trenéra Vomely okomentujme jako první: Ondra Veselý v něm doběhl pátý v letošním maximu 51,17 s, které je jeho druhým nejlepším časem po loňském osobáku 50,87 s z Philadelphie. Nad síly Třebíčáka dočasně závodícího v barvách Harvardu byli jen duklácký mistr republiky Vít Müller, který časem 48,41 s vylepšil rekord šampionátu, Tuček z Univerzity Brno, Smolka z Hvězdy Pardubice (oba 50,51 s) a Pešta z Dukly Praha (50,00 s). K Loupalovu výkonu trenér poznamenal, že se dodatečně projevil tréninkový výpadek způsobený horečnatým onemocněním před MČR juniorů, a tak se stalo, že Ondřej, který tentokrát rozběhl finále velmi ostře a do cílové rovinky vbíhal jako třetí, skončil nakonec šestý v čase 47,74 s.
Mistrem se stal kladenský Matěj Krsek (46,06 s), na stupních vítězů s ním stáli Šorm z Dukly (46,47 s) a Ščibrányi z Vítkovic v osobáku 46,85 s. Budeme li výsledek čtyřčlenné třebíčské výpravy na MČR mužů a žen hodnotit, musíme sice konstatovat, že medaile, k níž bylo hned ve třech disciplínách blízko, závodníkům a závodnicím Spartaku Třebíč unikla, zároveň však oceňme čtvrtou, pátou a šestou příčku v největší možné konkurenci coby souhrn umístění, jakého Třebíčáci při jednom šampionátu ještě nikdy nedosáhli. A to nemluvíme o letence Renaty Láníkové do peruánské Limy.
Milan Zeibert / Ilustrační foto: Vratislav Fišera