Vstup na koupaliště tam mají zdarma
Profilovka
13. 07. 2024.
19988

KOJETICE (ap) – Tato jediná vinařská obec kraje Vysočina se nachází ve střední části okresu Třebíč. Žije v ní 460 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1349. Kojetice leží na řece Rokytné, 7,5 kilome-
trů jihozápadně od bývalého okresního města Třebíče a 9 kilometrů severozápadně od Jaroměřic nad Rokytnou.

Kojetice jsou členem Ekologického mikroregionu Rokytná a Svazku obcí pro komunální služby, Svazku obcí Vodovody a kanalizace. Obcí probíhá Vinařská naučná stezka Sádek. Kojetice symbolizuje znak obce rozdělený na dvě poloviny, který odkazuje na dva sídelní celky - vlastní Kojetice a osadu Chalupy na úpatí Sádku. Tři z atributů znaku odkazují na významné osobnosti, které v obci v minulosti žily. Hrábě mají připomínat zakladatele vesnice Kojaty z rodu Hrabišiců a historicky zemědělský charakter obce. Orlice symbolizuje Přecha z Kojetic, jehož rod měl orlici ve svém erbu. A buvolí roh odkazuje na Chorinské z Ledské, poslední majitele nedalekého hradu Sádek. Tradice vinařství a kaple sv. Václava je vyjádřena prostřednictvím figury vinného hroznu. Pro modro-bílo-červenou barevnou kombinaci se rozhodli zastupitelé Kojetic jako symbol národní trikolory.
O současnosti obce jsme si povídali s jejím starostou, Mgr. Romanem Valou, který funkci vykonává od roku 2014.

Začněme zcela praktickou záležitostí, která dnes do značné míry rozhoduje o dalším vývoji každé obce na desítky let dopředu. V Kojeticích máte novou kanalizaci a čistírnu odpadních vod za 90 milionů korun, která vyrostla tak říkajíc „na zelené louce“.
Čistírna je naddimenzovaná na to, aby se na ni mohly připojit i obce Horní Újezd a Mikulovice. V Mikulovicích už na tom pracují a jsou téměř před připojením. Horní Újezd má v současnosti nové komunikace, takže se hned připojovat nebude, ale v horizontu deseti let s tím samozřejmě také počítá. Přesněji řečeno k tomu bude také dotlačen stále přísnějšími ekologickými předpisy. Nicméně kapacitu má u nás už rezervovanou a částečně se finančně podílel na rozšíření čistírny stejně jako obec Mikulovice.
Celou tu akci připodobňujeme ke stavbě hradu Sádek, to byla asi největší historická investice v okolí naší obce a dnešní kanalizace je hned druhou v pořadí. Stavbu zrealizoval coby investor Svazek obcí Vodovody a kanalizace Třebíč a my nyní splácíme úvěr.

Napojení nemovitostí na novou kanalizaci probíhá bez problémů?
Nyní máme čerstvě zkolaudováno, na splaškovou kanalizaci už jsme napojili veškeré obecní objekty. Čistírna zatím běží ve zkušebním provozu. Napojenost rodinných domů je dnes už více než poloviční. V nové čtvrti jsou napojeni už všichni, horší to bylo u starších statků, kde byly jímky ve dvorech a muselo se kopat přes průjezdy. Pro jejich majitele bylo připojení na novou kanalizaci stavebně i finančně náročnější. Ale lidé toho využili a nechali se napojit i na vodovodní řad s vranovskou vodou. Tím pádem se jim samozřejmě jejich nemovitost výrazně zhodnotila. S vybranou stavební firmou byla u nás maximální spokojenost. Během roku a půl se snažila vyjít vstříc všem našim požadavkům.

Dočetl jsem se, že pracovala i rychleji, než bylo domluveno.
To byla v dnešní době úplně neuvěřitelná věc. Byli jsme mile překvapeni, jak ta stavba rychle postupuje. Zaměstnanci firmy MOBIKO plus a. s. pracovali sedm dní v týdnu od sedmi od rána do pěti odpoledne. Byla s nimi výborná domluva. Včas třeba informovali, kdy a kde se bude kopat před kterým domem, aby si mohli lidé večer vyjet s autem a druhý den se dostali do práce. Prostě nedošlo k žádnému omezení provozu ani života v obci. Práce byly občas ovlivněny i nevhodným počasím, kvůli kterému musela stavební firma narychlo upravit i harmonogram prací.

Následovaly opravy komunikací. Kdo projížděl v uplynulých měsících Kojeticemi, byl to pro něj poněkud prašný zážitek.
Kde to jen bylo možné, nechali jsme opravit všechny komunikace, místní i krajské. Krajské komunikace byly opraveny v rámci stavby splaškové kanalizace. Místní komunikace jsme opravili za pomoci dotace z MMR ve výši cca 3 miliony korun. Stavební firma nám pomohla opravit i chodníky v obci a drobné menší zpevněné plochy. Na tyto zakázky bychom těžko někoho dalšího sháněli, takže i za to jsme také moc rádi.

Vybavenost Kojetic se zdá být dobrá, když člověk projíždí obcí, vidí školu, školku, poštu, sportovní areál, koupaliště i pohřební službu.
Od roku 2014, co jsem starostou obce, jsme společně se zastupiteli u nás realizovali spoustu dotačních akcí. Třeba dvě dětská hřiště, jedno pod novou čtvrtí rodinných domků a druhé u školky. Udělali jsme i víceúčelové hřiště vedle tenisových kurtů a hned vedle i workoutové hřiště. Hodně kluků už na ně chodí i pravidelně cvičit. Kompletně jsme spravili a zateplili objekt obecního úřadu, školy a školky, včetně chodníků. Podařilo se nám získat dotaci na odbahnění rybníka Podšibený, u kterého se konají různé společenské akce.

Využíváte také krajský dotační Program obnovy venkova?
Využíváme ho pravidelně, díky němu jsme třeba vyměnili zářivky veřejného osvětlení za LED lampy, vyměnili okna a vrata v hasičské zbrojnici nebo byt v obecní škole. Za pomocí dotace z POV jsme zakoupili a nainstalovali skluzavku na místním koupališti. Máme tu výdejnu léků a teď usilujeme o malý výdejní box kombinovaný s elektronickou úřední deskou, který bychom rádi umístili před poštu.

A co samotná Česká pošta, funguje?
Už několikrát proběhly pokusy ji u nás v obci uzavřít, nebo ji transformovat na Poštu partner. Ale podmínky Pošty partner jsou tak nevýhodné, že to žádný z místních podnikatelů nechtěl akceptovat. A my jako vedení obce jsme jim po prostudování podmínek ani nedoporučili, aby na něco takového přistoupili. Vedení České pošty má samozřejmě snahu svoji pobočku tady zavřít, naštěstí k tomu zatím ještě nedošlo. Pokud by se tak stalo, chceme tomu předejít právě zmíněným výdejním boxem.

Daří se vám přilákat do obce mladé lidi?
Podařilo se nám vykoupit v západní části obce pozemky od jednoho soukromého investora, zasíťovat je a vesměs mladí lidé si na nich postavili rodinné domky. Dnes už mají malé děti, které chodí do naší školy a školky. Musím říct, že tito noví lidé převážně z Třebíče, kteří chtěli na vesnici, se už zařadili do kulturního, společenského i sportovního života v naší obci. Jsem rád, že mezi nás velice dobře zapadli.

Vím, že ve vaší škole v obci loni skončil své působení a odešel do důchodu její oblíbený ředitel Petr Mejzlík. Je to na Třebíčsku i ve světě známý triatlonista.
Ano, loni proběhla na postu ředitele školy generační obměna. Novým ředitelem školy se na základě výběrového řízení stal Ing. Rostislav Jeřábek. Pan Mejzlík se tak bude moci zaměřit na ultramaratony, triatlony, quadriatlony a porážet soupeře po celém světě. Jsme s ním stále v kontaktu a držíme mu palce.

Vaše základní škola má jedno velké specifikum. Pohovořte o něm.
Je to tak, že máme základní školu se šestnácti žáky u nás v Kojeticích a její detašované pracoviště v Třebíči na ulici 9. května, kde dnes už máme devět tříd. Vyučuje se tam alternativní metodou založenou na principech zprostředkovaného učení, kterou žádná třebíčská škola nenabízí. Zájem rodičů o umístění jejich dětí je hodně velký. Teď se nám tam do první třídy hlásilo přes 30 žáků, ale mohli jsme jich přijmout jen 21.

U vás v obci ale stále stojí i budova staré školy.
Myslíme i na starší občany, kteří dnes třeba bydlí sami ve svém domě. Z bývalé školy chceme udělat bytový dům pro seniory. Máme už zpracovanou studii, podle které bychom mohli vytvořit pět bytů. Rádi bychom tak seniorům chtěli nabídnout možnost, že by mohli jít bydlet ve stejné vesnici do menšího bytu s minimálními náklady na provoz. Samozřejmě by tam byla zajištěna nějaká pečovatelská služba. Myslím, že je příznivá doba na takové projekty. Čekáme jen, až se otevře vhodný dotační program, abychom tento záměr realizovali, snad se nám to podaří ještě do roku 2026.

Vraťme se do současnosti, nyní jsme v čase dovolených a hlavních školních prázdnin. Čím mohou Kojetice přilákat k návštěvě lidi, turisty, dovolenkáře odjinud?
Máme u nás koupaliště a veřejné tábořiště. Na koupališti jsme zainvestovali do skluzavky a nového přítoku z bývalých obecních studní. Koupaliště pravidelně každý rok na jaře čistíme za pomoci dobrovolných hasičů a samozřejmě pak udržujeme v dobré kvalitě vodu pro koupání. Okolí bazénu sečeme, aby se u nás návštěvníci cítili co nejlépe. K příjemnému strávení času slouží i sportoviště přiléhající k areálu koupaliště. Na koupališti máme otevřený i bufet. Otevřený už je přes měsíc. Otevíráme ho kaž-
doročně poměrně brzy třeba i kvůli cyklistům. V době, kdy čtenáři Horáckých novin čtou tento rozhovor, by měl být zájemcům na koupališti k dispozici i betonový hrací stůl na stolní tenis a nové hřiště na pétanque.

Máte tu také tábořiště.
Je to veřejné tábořiště, které sice nemá žádné zázemí, ale dá se domluvit s provozovatelem bufetu na dostupnosti sociálního zařízení a elektřiny. Díky nájemci bufetu je i vedle koupaliště možné zaparkovat i dvě až tři obytná auta či karavany. S touto možností jsme v minulosti počítali a připravili jsme na vhodném místě i pilíř s elektrickými přípojkami. I tato služba zvyšuje atraktivitu našeho areálu koupaliště.

Zájem o vaše koupaliště je už řadu let poměrně velký, jistě i proto, že na ně navazují další sportoviště.
Vedle koupaliště máme i tenisové kurty, na kterých hrají členové tenisového oddílu, ale jsou také hojně navštěvovány turisty. Součástí areálu je i multifunkční hřiště pro hraní odbíjené, košíkové, florbalu, malé kopané. Vedle hřiště jsme vybudovali velké workoutové hřiště pro dospělé i děti, které je zvláště v letních měsících hojně využívané. Byli bychom zkrátka rádi, aby u nás návštěvníci trávili svůj čas co nejdéle a nejpříjemněji. V těchto dnech se ukazuje, že i díky tomu, že je zavřeno koupaliště na třebíčské Polance, je u nás plno.

Aby ne, vždyť, jak jsem zjistil, máte u vás na koupaliště bezplatný vstup! To je v dnešní době něco téměř nepochopitelného.
Vstupné do areálu nevybíráme, ale děkujeme všem návštěvníkům, pokud nám věnují malý obnos na údržbu vody v koupališti. Kdo si to může dovolit, může nám přispět do připravené kasičky. Kdo ne, může vejít zdarma, nemáme s tím žádný problém. Jsme rádi, že nás lidé navštíví, užijí si naše sportoviště a stráví tady krásnou chvilku – a o to jde.

Foto HoN: Arnošt Pacola

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image