

TŘEBÍČ (mad) - Typický vrzavý zvuk pomalu otáčejících lopatek větrného mlýna zcela utichl. Alespoň dočasně. Na vině je technická závada. ,,Z důvodu čím dál většího uvolnění (protočení) lopatek na větrném mlýně se prozatím ruší pravidelné točení každou první neděli v měsíci. Bude probíhat jen technologické točení v zimním režimu," zveřejnilo městské kulturní středisko na svých webových stránkách.
Mlýn byl dokončen v roce 1836 bratry Karlem a Františkem Budischowskými. Třebíčský větrný mlýn je v Česku jediný, který se používal výlučně na drcení kůry. A to dokonce přes půl století. Síla větru nakonec ustoupila modernímu využití energie a na řadu přišel parní stroj. Objekt měl poté různé využití. Léta v něm nacházela útočiště městská chudina.
Koncem roku 2018 bylo rozhodnuto o opravě větrného mlýna a jeho následném zpřístupnění veřejnosti. Zhotovení projektové dokumentace bylo svěřeno firmě Archatt Památky. Od počátku tvorby dokumentace probíhaly konzultace s příslušnými odborníky ze Státního památkového ústavu v Telči. Z důvodu nemožnosti obnovy celého původního mlecího zařízení bylo přistoupeno k originálnímu řešení ukotvení větrného kola v půdním prostoru a jeho pohonu elektromotorem.
Ve výběrovém řízení na zhotovení zakázky Obnova větrného mlýna Třebíč - Borovina zvítězila firma MALANG s.r.o. Brno s cenou 8,3 milionu korun. V průběhu rekonstrukce byly nutné vícepráce. Oproti předpokladu se musely dělat kompletně nové vnější omítky, větší byl i rozsah rekonstrukce vnitřních omítek. Další náklady přinesla technologie brzdného systému na hřídeli, úprava hřídele, doplnění brzdného systému a sloupu u brzdy. Náklady se proti předpokladu zvýšili o zhruba 800 tisíc korun. Město na obnovu památky obdrželo dotaci od Ministerstva pro místní rozvoj ve výši 5 milionů korun.
Foto HoN: Martina Dědková Chromá a projektová dokumentace Archatt Památky