

NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU – Poutavá vzdělávací výstava o třebíčském rodáku Arnoštu Benešovi probíhá v těchto dnech ve výstavní síni Staré radnice v Náměšti nad Oslavou. Není tu náhodou. Zpřístupněna byla v rámci blížícího se Dne vzpomínání na oběti holocastu - Jom ha Šoa (18. 4.). Na výstavu naváže ve čtvrtek 24. dubna další program.
Výstava postavená na příběhu třebíčského rodáka Arnošta Beneše připomíná nejen existenci jedné ze zásadních moravských židovských obcí, ale především osobnost člověka nadaného mnoha talenty – Arnošt Beneš byl fotograf, malíř, filmař, stolař, řezbář, sběratel, profesí účetní a obchodní zástupce firmy Grünberger. Pocházel z rodiny Aloise a Antonie Beneschových, kteří v třebíčské židovské čtvrti provozovali sklenářství a vychovali zde sedm dětí. Tři z nich zemřeli předčasně. Emil, Arnošt a Hugo vyrostli v domě číslo 163 (dnes Leopolda Pokorného 55).
Třebíčané jistě pamatují paní Zuzanu Urbanovou, která byla dcerou Arnošta Beneše, jemuž je výstava věnovaná. Rodina paní Urbanové zapůjčila do výstavy veškerý obrazový materiál a předměty z rodinné pozůstalosti. Výstava je ve Staré radnici v Náměšti nad Oslavou k vidění až do 18. května.
Výstava byla připravena v rámci blížícího se výročí konce druhé světové války a Dne vzpomínání na obětí holokaustu (Jom ha-šoa). Ve čtvrtek 24. dubna proběhne před kostelem sv. Jana Křtitele veřejné čtení jmen obětí holocaustu. „Jako každý rok budeme společně číst jména lidí, kteří byli během druhé světové války pro svůj původ nacisty nespravedlivě pronásledováni a zavražděni. Stejně jako v minulých letech se touto akcí připojujeme k uctění památky hrdinů a obětí holocaustu, který nese název Jom ha-šoa ve ha gvura (Den holocaustu a hrdinství) a upomíná na den zahájení povstání židovských vězňů nacistického ghetta ve Varšavě. Odvaha a hrdinství vězňů varšavského ghetta i všech dalších, kteří se odhodlali hájit právo na důstojnost nejen svou, ale i všech dalších utlačovaných a ponižovaných, je pro nás dodnes inspirací,“ zvou pořadatelé z městského kulturního střediska.
V rámci Dne vzpomíání na oběti holocaustu proběhne ve čtvrtek 24. dubna v 16:30 hodin před bývalým domem Karla Pragera (dům U Bílého koníčka) na Masarykově náměstí položení stolpersteinu – kamene zmizelých. Od 17. hodin bude v zasedacím sále městského úřadu navazovat debata s Jiřím a Petrem Urbanovými, syny Zuzany Urbanové a zároveň také vnuky Arnošta Beneše.
Foto HoN: Martina Dědková Chromá