LOMY – Obec leží 15 km západně od Moravských Budějovic a 8 km severně od Jemnice. Vystavěna byla v průběhu staletí ve svažitém terénu, takže nadmořská výška vsi je od 570 do 602 m. Oblast se vyznačuje poměrně čistým ovzduším a z pahorku nad obcí je široký rozhled do okolních vesnic. Při dobré viditelnosti jsou dokonce patrné vrcholky zasněžených Alp. Řeka Želetavka teče z Lomů dál na jih a po několika kilometrech ústí do Vranovské přehrady. Na severovýchodním okraji území obce pramení řeka Bihanka. První písemná zmínka o Lomech pochází z roku 1373. Provoz a život v dnešní obci vyzařuje klid a pohodu. Upravená náves s kostelíkem, obecním úřadem a prodejnou obci velmi sluší.
O životě v Lomech jsme si povídali se starostou obce Martinem Daňhelem.
Z různých pramenů jsem se dočetl, že v Lomech žije 126, 128, 134 nebo 140 obyvatel. Jaká je pravda?
V obci máme evidováno 134 obyvatel, ale je to takové nejisté, kolik jich u nás skutečně je, jednou jsou tady, jednou nejsou. Trvalý pobyt mají většinou někde jinde a k nám jezdí jen občas. Máme i obyvatele, které jsme dvacet let neviděli. Máme obyvatele, kteří zde bydlí trvale, ale trvalý pobyt mají psaný v jiných obcích či městech.
Jste tady blízko Vranovské přehrady, máte u vás hodně lufťáků, kteří přijíždějí do Lomů do svých chat a chalup na vzduch?
Rekreační chalupy tady máme, ale není to nic významného. Jsou tady asi dva chalupáři z Brna a jeden z Třebíče. Že by to byl nějaký nával jako jinde na vysočinských vesnicích, to určitě ne.
A co pozemky pro výstavbu rodinných domků?
Vhodné obecní pozemky k tomuto účelu nemáme. Poměrně nedávno zde probíhaly pozemkové úpravy, tedy kolem roku 1997, v té době je nikdo nevyměnil.
Běžně se uvádí, že asi třetinu z 882 hektarů katastrálního území vaší obce tvoří les. Jak s ním naložil kůrovec?
Kůrovec udělal, co udělal, napadl stromy a ty poté uschly. Většinu holin ve vlastnictví obce se nám podařilo znovu osázet.
Všiml jsem si, že všude na zahradách jsou složeny sáhy a sáhy dříví. Tolik dřeva se jinde hned tak nevidí.
V našem katastru nemáme státní lesy, tady jsou lesy čistě soukromé a obecní, takže vlastníci mají hodně vlastního dříví na topení.
Se současnou infrastrukturou obce jste spokojeni?
Všechno tady máme. V předešlých letech byl vybudován vodovod, plynofikace a v poslední době za přispění EU chodníky a místní komunikace. Co se týče vody, máme vlastní obecní studnu, takže jsme soběstační. Voda novým vodovodem teče někdy od roku 1997 víceméně samospádem. Voda do obce je přiváděna ze studny v majetku obce Lomy. Vlastník a provozovatel vodovodu je obec Lomy. Voda je upravována chlornanem sodným. Výsledkem je, že lidé u nás neplatí horentní sumy za vodné. Ale úřední šiml řehtá
a my musíme státu posílat zdůvodnění, proč je ta naše voda pro lidi tak levná. Úředníkům prý podle jejich výpočtů vychází, že by voda měla stát přes 60 korun za kubík!
V tom svažitém terénu muselo být kopání výkopů pro potrubí vody a plynu dost obtížné.
Sítě se u nás dělaly kolem roku 1996–97. Poslední, co se dělalo, byla plynofikace obce v roce 2001. Snad nám teď ten plyn nebudou z Bruselu zakazovat.
Jakou mají možnost obživy obyvatelé Lomů? V charakteristice obce jsem se dočetl: Své služby nabízí opravna traktorů a osobních automobilů, truhlářství a zednické práce.
Lidé se dnes u nás živí víceméně zemědělstvím. Kdysi se tady slučovala JZD z okolí, až vzniklo privatizací v roce 1991 Zemědělské družstvo Jemnice. Ale i to v roce 1993 skončilo a začali zde hospodařit soukromí zemědělci, takže ti dnes tvoří převážnou část podnikatelské činnosti
v obci. Máme zde i truhlářství, opravnu traktorů a osobních automobilů.
Máte pěkně upravenou náves s kaplí sv. Jana a Pavla z roku 1806 a areálem obecního úřadu, včetně modernizované knihovny, kulturního domu
a prodejny.
Místnost, kde sedíme, se rekonstruovala asi před pěti lety. V roce 2023 došlo k opravě knihovny, v roce 2022 proběhla rekonstrukce kulturního domu. Museli jsme zkrátka vyhledávat vhodné dotace, na které by se naše potřeby daly napasovat. Podařilo se nám získat dotaci na opravu lesní cesty, na pořízení traktoru atd. Máme zpracovaný projekt na odbahnění rybníka, ale nedaří se nám řadu let získat vhodnou dotaci. Nyní zkoušíme dotaci na pořízení hasičské techniky, uvidíme, jak dopadneme.
Vím, že kulturní dům jste u vás postavili už v roce 1957.
Od jeho otevření už uteklo 65 let. Co jsem se dočetl, vznikl přestavbou nějaké bejčárny. V kulturním domě v době covidu, v roce 2022, došlo k rekonstrukci stropu, elektrických rozvodů a dával se tam nový plynový kotel. Starý strop tvořily podbité trámy metr a půl od sebe se záklopem a na něm bylo deset centimetrů betonu. Ty trámy byly hodně tenké a prohnuté vzhledem k celému rozpětí kulturáku. V roce 2020 napsal statik - vlastně moc nechápu, že to ještě drží. Dříve statici neměli výpočetní techniku
a vše drželo. Dnes máme výpočetní techniku, je to větší problém, než když nic takového nebylo. Celkové náklady na rekonstrukci kulturáku byly kolem pěti milionů.
V roce 1872 byla v Lomech založena obecná škola. Máte tady i pěknou budovu školy s portrétem Jana Amose Komenského na fasádě. Škola byla zrušena už v roce 1977. Dnes jsou v ní byty?
Nevíme, co v budově je. Budovu vlastní podnikatel z Prahy. Jsme rádi, že tam nebydlí nepřizpůsobiví občané.
Vedle školy stojí ve svahu památný strom, dvacet metrů vysoká lípa srdčitá s obvodem kmene 245 centimetrů.
Musím říci - bohužel je památkově chráněná. Je problém najít někoho, kdo ji prořeže. Jak je to památný strom, tak se do toho každý stromolezec bojí jít. Péče o takový strom je finančně nákladná.
V obci máte docela známé přírodní koupaliště.
Je ještě z dob socialismu, vyskládané z panelů. Ale koupat se tam chodí pořád. V areálu se nachází také sportovně-kulturní zařízení s rozsáhlou parkovací plochou. Mimo rekreaci slouží jako zázemí pro pořádání společenských akcí.
Lomy jsou součástí jemnického mikroregionu a také tudy prochází trasy cyklostezek. Nejvýznamnější je Jihlava-Třebíč-Raabs. Je pro obec nějaký přínos, zastaví se cyklisté v hospodě, dají si guláš nebo pivo?
Vzhledem k tomu, že hospodu u nás nemáme, tak si guláš ani pivo nedají. Ostatně, cyklostezka přes ves vůbec nejde, je sice na našem katastru, ale vede po silnici z Budkova na Jemnici.
Pouť u vás máte první týden v červenci.
To není úplně přesné, pouť nemáme pravidelně. Odehrává se podle počasí, buď v kulturním domě, nebo u koupaliště. Počasí rozhoduje. V naší obci se pořádá každoročně také posvícení v prvním týdnu v říjnu. Pořadateli jsou asi jako všude jinde hasiči. Ale musím říct – zatím. Mladí dnes o hasičinu nemají zájem. Po závodech už nejezdí. Letos sbor dobrovolných hasičů v Lomech oslaví 130 let od svého založení. Oslavy proběhnou 29. června od 13 hodin u koupaliště. K poslechu zahraje dechová hudba Podboranka.
V roce 2014 jste měli sraz rodáků, takže se nabízí, že byste ho mohli mít po deseti letech znovu také letos.
Letos se sraz rodáků konat nebude, protože jsme v roce 2023 slavili 650 let od první písemné zmínky o obci. Takže jsme sraz rodáků spojili s oslavou tohoto výročí. V letošním roce budou slavit naši hasiči, tak snad to bude také impulz k oživení dění v obci.
Foto HoN: Arnošt Pacola