TŘEBÍČ (juh) – Obliba hudebního tělesa Musica animata daleko přesahuje kulturní region Třebíčska. Jejich koncerty jsou beznadějně vyprodány a asi bychom se s návštěvníky shodli na tom, že jejich vystoupení jsou jistotou hlubokého kulturního zážitku. Přesto nám přišlo zajímavé poprosit manažera, dirigenta, skladatele i řidiče sborového autobusu v jedné osobě Karla Tomka o rozhovor.
Jak by se podle vás dalo charakterizovat vaše poměrně velké hudební těleso?
Dalo by se říct, že je to takové mnohogenerační uskupení nadšených hudebníků a zpěváků, kteří propadli kouzlu hudby, její tvorby a možnostem osobního sdílení s posluchači. Tím myslím skutečné sdílení, ne pouze to moderní virtuální. Musica animata už má přes čtyřicet let. Souborem za tu dobu prošlo již přes šest set zpěváků a muzikantů, kteří na stovkách koncertů společně provedli množství skladeb od jednoduchých sborů až k vrcholnému oratoriu Mesiáš G. F. Händela či Requiem W. A. Mozarta, to vše za doprovodu Malého smyčcového orchestru Třebíč a množství hostujících muzikantů, jejichž výčet by jistě přesáhl možnosti tohoto článku, proto odkazuji zájemce na náš web www.animata.cz. Jsem opravdu hrdý, že se za léta práce se souborem podařilo vybudovat stabilní, známé a kvalitní hudební těleso, které je schopné produkovat nejen tradiční, „očekávatelný“ sborový repertoár, ale je schopen se pustit i do velkých hudebních experimentů.
Takové těleso jistě nevzniklo samo od sebe.
Máte pravdu. Na tomto místě bych rád poděkoval za mnohaletou práci našim dosavadním sbormistrům Tereze Válkové (Heřmanové), Veronice Novosádové (Hrůzové) i současné sbormistryni Kláře Janatové. Zapomenout nelze ani na hlasové poradce Libora Komárka, Jana Kožnara a Evu Lojdovou. Zkrátka ve sboru se pod odborným vedením všichni neustále učíme zpívat a nikdy nebudeme hotovi.
S velkou vděčností musím zmínit i Malý smyčcový orchestr Třebíč a jeho vedoucí Víta Coufala a Šárku Velkovou, který po léta doslova souzní s charakterem sboru a stal se součásti všech jeho velkých minulých, nynějších a doufám i budoucích projektů. Je skvělé, že v orchestru teď hrají i mladí lidé, to je velká naděje orchestrální hudby v Třebíči do budoucna.
Samozřejmostí je pro všechny členy sboru i orchestru všestranná podpora: vnitřní web se všemi informacemi, nácvikové audio i video soubory všech skladeb, kurzy zpěvu a správné tvorby hlasu, intonace a rytmu a občas i kurzy základů harmonie a improvizace.
Na koncerty nemusíme najímat nikoho dalšího, protože máme vlastní kompletní technické zázemí: ozvučovací aparaturu, digitální audiotechniku, praktikábly a další vybavení pro koncerty. Jsme také patrně jediný „klasický“ sbor využívající při živém vystupování tzv. backing tracks.
Dovolil bych si na tomto místě citovat text, který mají všichni hudebníci na očích při otevření webových stránek sboru a který vystihuje velmi přesně povahu ansámblu: „Soubor Musica animata je společenství lidí ochotných nabídnout svůj dar zpěvu pro vytvoření společného díla. Proto tito lidé chápou činnost souboru nikoliv jako zábavu, ale především jako službu pro druhé.“
Blíží se tradiční Svatomartinský koncert souboru Musica animata. Na co se letos mohou posluchači těšit?
Jak mnozí čtenáři vědí, náš soubor se už čtyři roky naplno věnuje novému žánru, který má sice s klasickou hudbou (kterou jsme po léta produkovali) některé společné znaky, ale svým způsobem je skoro nezařaditelný. Proto na všech plakátech máme tajemnou větu: „Moderní styl duchovní hudby s prvky ethno a world music, jazzu i klasické hudby“. Co si pod tímto označením představit? Nejlepší bude styl poznat při samotném koncertu.
Při letošním Svatomartinském koncertu zazní mimo úvodní známé skladby Adriana Snella Alpha and Omega několik postních a velikonočních duchovních skladeb. Následovat bude meditační Veni Sancte Spiritus provedené dvěma sbory a pak už dostane prostor derniéra desetidílné kantáty Confitebor Tibi Domine, jejíž části jsme uváděli i na minulých koncertech. Autorem těchto skladeb je Charles Norwell. Na konec koncertu zařadí každý interpret nějakou svou „třešničku na dortu“, proto ji zde z pochopitelných důvodů nemohu uvést. Tak se moc těším na sobotu 9. listopadu v 16 hodin v kostele sv. Martina. Vstupné je dobrovolné, ale budeme vděčni za jakýkoli příspěvek.
Potýká se Váš soubor i s nějakými problémy?
Ano, jsou to již skoro tradičně počty zpěváků v různých hlasových skupinách. Za čtyřicet let trvání sboru bylo pouze málo období, kdy byly stavy ženských a mužských hlasů početně vyrovnané, snad mimo sopránů byla často o ostatní hlasové skupiny (alt, tenor a bas) nouze. Poslední období po covidu se vyznačovalo velkým nedostatkem mužských hlasů. I proto jsme opustili naši letitou doménu barokní polyfonie a věnujeme se žánru, kde nedostatek zpěváků v mužských hlasech není na první poslech tak patrný jako v klasické hudbě. Vytrvale zveme do našeho středu mladé muže a na našich propagačních materiálech se často objevuje pozvánka: „Přijď poznat svět hudby zevnitř! Pěvecký sbor zve do svého středu každého mladého muže, který se nebojí překročit práh vlastních domnělých schopností a zažít hudbu ne jako konzument, ale jako tvůrce. Stojí to za to. Hudba je dar, poděkujme tedy Dárci“.
V poslední době přišli tři mladí, skvělí a nadšení zpěváci, což je dobrý příslib do budoucna. Kdo z mladých mužů v sobě najde skutečnou odvahu poznat skvělý svět hudby, může se přijít každý pátek v 18 hodin (mimo prázdnin) do kostela sv. Martina v Třebíči nezávazně podívat.
Díky našim sponzorům, které najdete na našich webových stránkách, nemáme výraznější finanční problémy. Podpora menšinové kultury je o to vzácnější, protože nepřináší dárcům takovou popularitu a prestiž jako u velkých komerčně podporovaných projektů. Díky všem.
A co plánujete do budoucna?
Pokud máte na mysli nejbližší období, čekají nás Vánoce. Kdo umí jen trochu zpívat, může se zúčastnit zpěvu našich domácích koled na již tradiční akci: „Třebíčské koledy NAŽIVO“ 26. 12. 2024 v 16 hodin u sv. Martina. Velký vánoční koncert provedeme 29. 12. 2024 v 18 hodin v naší krásné bazilice. Kdo by tento koncert nestihl, může přijet 4. 1. 2025 do Lomnice u Tišnova. Veškeré podrobné informace najdete na našich webových stránkách.
Nový žánr nám dává skoro nekonečné možnosti hudebního vyjádření, a tak mohu slíbit, že na každém koncertu bude vždy něco nečekaného. Příští rok se chystáme po dlouhé době opět do světa; rozumějte pouze v naší české kotlině. V plánu jsou koncerty v Brně, na Slovácku i jinde. Co se týká repertoáru, rádi bychom posluchačům zprostředkovali Requiem Karla Jenkinse, který se řadí mezi ojedinělé skladatele dnešní doby. Jeho úchvatná sofistikovaná hudba je srozumitelná všem generacím a přitom není triviální jako většinová popkultura, kterou známe z médií. Zpívali jsme před časem i jeho Moteta. I nadále bude podstatnou část naší tvorby zajišťovat náš kamarád Ch. Norwell.
Co Vy osobně a hudba?
Jsem vděčný Bohu, že od svých pubertálních let mohu působit v Třebíči jako varhaník, což mělo svůj velký význam při formování mého chápání harmonie a tvorby hudby. Od mládí také účinkuji ve Svatomartinském chrámovém sboru, který léta vedl nezapomenutelný sbormistr Jaroslav Paik, jehož štafetu nyní s úspěchem převzal mladý a talentovaný František Dolíhal. V minulosti jsem měl tu čest několik let vést skvělý telčský pěvecký sbor Santini. Při farnosti Třebíč Jejkov pod mým vedením léta působily sbory Serafín a Amea chorus. V současnosti v této farnosti vedu spolu se sbormistryní Klárou Tůmovou hudební skupinu mládeže Spirit.
Chcete něco vzkázat našim čtenářům?
Nejraději zpíváme a hrajeme na „domácím“ hřišti, tzv. mezi svými domácími fanoušky, proto bylo v minulých letech hodně koncertů v Třebíči a okolí. Velmi nás překvapila hojná účast Třebíčanů na naší historicky první veřejné generálce začátkem října (určitě pozveme své příznivce i na další). Takže náš vzkaz všem jsou především velké díky za podporu a účast na našich koncertech.
Děkujeme všem třem třebíčským farnostem za poskytování technického zázemí sboru, prostor pro zkoušky a soustředění, zkrátka za skvělou hudebně-duchovní „symbiózu“. Děkujeme našim rodinám, zaměstnavatelům, přátelům a známým za pochopení časové náročnosti zkoušek a koncertů. Děkujeme každému za jakoukoli hmotnou či duchovní podporu. Bohu díky.
Jako technik mám rád přesnost, proto si dovolím na závěr uvést definici našeho souboru: Musica animata – hudba živá, oživující, vzbuzující zájem. Hudba s hlubokým duchovním obsahem, hudba kvalitní a kvalitně provedená, hudba navzájem spojující lidi různých povah, s různým pohledem na svět, hudba jako nezasloužený dar, hudba jako poděkování jejímu Dárci.
Foto: Vít Bárta
Uskupení hudebníků a zpěváků mnoha generací