Umění ve veřejném prostoru je ošemetná věc

MORAVSKÉ BUDĚJOVICE (mad) – Vedení města v posledních týdnech pořádá veřejné debaty na různá témata. Společně s občany se snaží najít řešení dlouhodobých otázek. Zatím poslední diskuze v řadě se konala v pondělí 8. dubna v koncertním sále ZUŠ v Havlíčkově ulici. Tématem této debaty bylo dotvoření kruhové křižovatky na výjezdu z města směrem na Jemnici.

To, že se diskuze konala právě v prostorách základní umělecké školy, nebylo náhodou. Žáci umělecké školy pod vedením pedagožky výtvarného oboru Jany Schlosserové utvořili několik zajímavých návrhů, co vše by mohlo kruhový objezd zkrášlit. „Nejdříve jsme se s žáky vydali ke kruhovému objezdu u nákupního centra. Prohlédli jsme si, jak vypadá celkový prostor, žáci namalovali základní skici. Další kroky nás vedly do muzea za zjištěním, na co vše by se dalo v Moravských Budějovicích cílit. Vzešly z toho tři zajímavé okruhy – křižovatka obchodních cest, pararulová vrása, patent rozmetacího stroje na sklízení brambor. Sama jsem pak ještě navštívila archiv manželů Jičínských, kde jsem pro inspiraci hledala různé archiválie a vizuální materiály,“ popsala proces přípravy podkladů pro vznik výtvarných návrhů Jana Schlosserová.

Žáci ZUŠ vypracovali několik zajímavých návrhů. Některé nápady vychází ze strojírenské či zemědělské minulosti Moravských Budějovic, jiní pracovali s postavou rytíře a cimbuří ze znaku města. Někteří pracovali s písmem a základními barvami znaku – žlutou a černou. Děvčata chtěla zachovat stávající flóru na kruhovém objezdu a prostor navrhla ozvláštnit rozmístěním stylizovaných květin utvořených ze stojných součástek (matice, ozubená kola atd.). Jiná dívka využila kola rozmetače a zavěsila je mezi stromy s tím, že by tyto prvky mohly v noci svítit.

Zda bude některý z návrhů realizován, není zatím jasné. V rámci diskuze je ale oč se opřít a s čím dále pracovat. „Umění ve veřejném prostoru je věc ožehavá. Je nasnadě, aby umění ve veřejném prostoru bylo a abychom se s ním setkávali. Je velmi důležité, aby to umění bylo kvalitní a aby bylo vybíráno transparentní cestou. V Česku máme hodně příkladů, kdy si města uřízla nechtěnou prezentaci. Došlo k tomu, že nebyly vydány právě malé částky na ne úplně kvalitní umění. Je potřeba to mít na mysli, pokud se budeme chtít vydat cestou menších nákladů. Správně by to asi mělo být tak, že město vypíše veřejnou soutěž – buď uzavřenou pro nějakou skupinu umělců, nebo úplně otevřenou soutěž. Na to je potřeba mít spoustu času, peněz, lidi do komise, také podporu veřejnosti a chuť do toho jít. Tam se můžeme dopracovat ke kvalitnímu výsledku,“ shrnula Jana Schlosserová a pochválila vedení města za to, že hledá městského architekta. „Je skvělé, že město velikosti Moravských Budějovic hledá městského architekta. Ten může poradit, jak na to. I my tady na malém městě dokážeme velké věci,“ dodala.

Cílem této akce bylo vyvolat diskuzi. Cest, jak se dopracovat k výběru vhodného uměleckého objektu, je několik. Může být osloven konkrétní umělec, ale může být vyhlášena otevřená, či uzavřená architektonická soutěž. Po pondělním odpoledni není vůbec jasno. Otázek vyplynulo více než kýžených odpovědí. „Když se nám začal v hlavách rodit nápad, že zkrášlíme kruhovou křižovatku, tak jsem to viděl velmi jednoduše, nepřemýšlel jsem nad milionovými věcmi. Během deseti minut jsem na bazaru sehnal obraceč z královopolské strojírny. Během pár týdnů na to se v Jemnici objevila mlátička. Stačilo by ji dovézt, opískovat, natřít na černo. Pak jsme se spojili s vámi, aby vzniklo něco hezkého,“ nastínil starosta Martin Ferdan.

Diskuze na toto téma bude pokračovat. Již brzy se s pracemi žáků – 3D modely a vizualizacemi bude moci seznámit široká veřejnost. Vystaveny budou v prostorách moravskobudějovické radnice a přiložena bude i kniha na poznámky a postřehy návštěvníků. K tématu se radnice vrátí. Každopádně od účastníků diskuze zazněly podněty, aby minimálně vybrané návrhy žáků byly realizovány. Když ne přímo na kruhovém objezdu, tak v jiném veřejném prostoru. Nabízí se kupříkladu park u gymnázia či u polikliniky.

Foto HoN: Martina Dědková Chromá

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image