TŘEBÍČ (mad) – Město po roce zopakovalo veřejnou soutěž na revitalizaci zimního stadionu. Rok odkladu se vyplatil. Díky opětovnému vypsání soutěže v příznivější době město ušetří devadesát milionů korun.
V prosinci 2022 proběhla veřejná soutěž ne komplexní revitalizaci zimního stadionu. Vysoutěžená nejnižší cena ale přesahovala představu města, proto byla zakázka zrušena. Na začátku letošního roku proběhla nová dvoukolová veřejná soutěž s výslednou nejnižší cenou o 90 milionů levnější než před rokem. Přihlásilo se osm uchazečů (stejně jako před rokem). Všichni postoupili do druhého kola, které probíhalo formou veřejné aukce. Vítězný uchazeč, sdružení společností PKS stavby + GEOSAN – ZS Třebíč, podal nabídku 516 900 000 korun bez DPH. Rada města schválila výběr zhotovitele ve čtvrtek 8. února. Po patnáctidenní povinné lhůtě pro případné námitky dalších uchazečů bude podepsaná smlouva o dílo. Cena je pevně daná, bez inflační doložky. Nejvyšší podaná nabídka činila 611 milionů korun v prvním kole.
Vyčkání se městu vyplatilo. „Je hlad po zakázkách, klesla cena stavebního materiálu a práce zhruba o 30 procent, což v tomto případě odpovídá. Vidíme to koneckonců i na jiných veřejných zakázkách, například na rekonstrukci Václavského náměstí, kde byla projekční cena téměř sedmnáct milionů a nejnižší podaná nabídka byla jedenáct milionů korun. Také ostatní města mají podobnou zkušenost,“ konstatoval starosta Pavel Pacal.
Vysoutěžená cena na sklonku roku 2022 byla 577 milionu bez DPH, plus inflační doložka, což by cenu zvýšilo na více než 606 milionů korun bez DPH. „Pro nás byla tato cena neakceptovatelná a rozhodli jsme se, i přes výtky opozice, zakázku zrušit a vyčkat na lepší finanční podmínky. Ve druhé polovině roku 2023 jsme si ověřili klesající cenu materiálu i větší finanční stabilitu trhu a také větší zájem stavebních firem o zakázky. Proto jsme zakázku vypsali nyní. Vyplatilo se počkat,“ uvedl starosta.
Projekt zůstal ve stejné podobě jako v roce 2022. „Objekt zimního stadionu se rozšíří směrem ke katolickému gymnáziu. Příjezdová komunikace k parkovišti přijde o řadu podélných stání a díky tomu se rozšíří kapacita pro kabiny. Zlepší se především sociální zázemí, kde je velký problém, dojde také ke změně technologie chlazení, kdy čpavek nahradí freon, tribuny budou strmější. Přibude i důstojný gastroprovoz a především se rapidně zlepší zázemí pro sportovce,“ popsal detailněji Pacal. Aktuální kapacita zimního stadionu hovoří o pěti tisících lidech s tím, že podstatná část je na stání. Nová kapacita bude po konzultaci s Horáckou Slavií 2600 míst výhradně k sezení. Úpravou projde i okolní terén. Návštěvníci budou moci zaparkovat v parkovacím domě v třebíčské nemocnici (termín realizace je červen 2025) a později také v parkovacím domě v Otmarově ulici, s jehož vybudováním město počítá po dokončení revitalizace zimního stadionu.
Financování bude z větší části město pokrývat svým rozpočtem. O maximálně čtyřicetimilionovou dotaci se uchází u Národní sportovní agentury, kde se čeká na vyhodnocení. Kraj Vysočina Třebíči přispěje téměř 60 miliony. Díky existující dohodě, že město nebude hradit 45milionový příspěvek na výstavbu parkovacího domu v Nemocnici Třebíč, se v podstatě jedná o podporu kraje v hodnotě 100 milionů.
Stavba bude zahájena 2. dubna, v závislosti na ukončení aktuální sezony Slavie Třebíč a potrvá do ledna 2026. Po tuto dobu bude družstvo mužů SK Horácká Slavia trénovat a hrát na ledě Moravských Budějovic. Ostatní družstva budou rozeseta po okolí (Náměšť nad Oslavou a Velké Meziříčí).
Třebíč ušetří 90 milionů