Obec Zvěrkovice je členem mikroregionu Moravskobudějovicko. Nachází se v blízkosti bývalé císařské cesty (nyní evropské silnice 1. třídy s označením E59). Ves leží přibližně 27 kilometrů jižně od Třebíče a 6 kilometrů jihovýchodně od Moravských Budějovic.
Nejbližší železniční zastávku lze najít v místní části Moravských Budějovic s názvem Vesce. V případě, že si najdete chvilku na výlet a ze Zvěrkovic se vypravíte pěšky nebo na kole po účelové komunikaci mírně severozápadním směrem, cestou minete výklenkovou kapličku sv. Anny, po přibližně dvou a půl kilometrech dorazíte do Lažínek (další místní části Moravských Budějovic). Zde byl v roce 1995 postaven známý ranč Appaloosa. Jedná se o největší ranč ve střední Evropě zaměřený na chov indiánských koní stejnojmenného plemene. V současnosti chovné stádo tvoří kolem 60 koní, z toho 4 plemeníci, 30 klisen a zbytek koně všech věkových kategorií. Průměrný roční přírůstek je 10 hříbat. Pojďme se ale vrátit ke Zvěrkovicím, jejichž průměrná nadmořská výška je 420 metrů. Rozloha vesnice je 825 hektarů. Na převážné většině území vesnice se nalézá zemědělsky obdělávaná půda. Ves má v současnosti 222 obyvatel. První dochovaná písemná zmínka o Zvěrkovicích pochází z první poloviny 14. století. V průběhu 15. století měla vesnice několik majitelů, a to včetně Artleba ze Zvěrkovic (1439), Jana z Jevišovic (1490) nebo Miška z Přeskač. Poté se majitelem Zvěrkovic stal Zdeněk Bítovský. Jeho potomci prodali část vsi, zámek a obec Hostim Václavu Hodickému z Hodic. Další část Zvěrkovic vlastnili Arnošt a Smil Zahrádečtí. Tu s tvrzí a Rácovicemi roku 1589 prodali Mandaleně Míškové ze Žlunic. Na konci 16. století již byly Zvěrkovice součástí hostimského panství.
V druhé polovině 17. století hostimské statky získal Ludvík Raduit de Souches. Poté v roce 1721 od rodiny Raduit de Souches hostimské panství a Boskovštejn zakoupil Konstantin Josef z Gaterburgu. Na začátku století dvacátého statky hostimské získali Trauttmansdorfové – rakouský rod, původně ze Štýrska, který se v průběhu 17. století usadil i v Čechách. Jejich hlavním rodovým sídlem v období 1622–1945 byl zámek Horšovský Týn. Ve Zvěrkovicích v letech 1886–1977 fungovala základní škola. V roce 1887 v obci vznikl čtenářský spolek a roku 1897 byl založen sbor dobrovolných hasičů. Ve vsi v prvních desetiletích 20. století působily spolky Omladina a Domovina. Elektrifikace vsi proběhla v roce 1929. V průběhu několika let po skončení druhé světové války v obci vzniklo zemědělské družstvo, které později zkrachovalo a na zemědělské půdě začal hospodařit statek v Jaroměřicích nad Rokytnou. Od roku 2010 smí Zvěrkovice používat obecní symboly, znak a prapor. Ves v roce 2008 získala ocenění bílá stuha za činnost mládeže v soutěži Vesnice Vysočiny.
Mezi zajímavosti a pamětihodnosti Zvěrkovic patří zvonička z roku 1854 (zrekonstruována na samém začátku 90. let 20. století), kaple Anděla strážného (z roku 1902), kapličky sv. Trojice, sv. Anny (výše zmíněná), sv. Cyrila a pomník padlým (z roku 1928). Osobností Zvěrkovic je František Chmela (voják a spisovatel, 1887–1968). V katastru obce leží jeden větší rybník s názvem Polepšil. Je využíván zejména pro chov ryb. Rovněž je útočištěm vodního ptactva – divokých kachen a labutí. Ve Zvěrkovicích se pořádá mnoho kulturních a zábavních akcí, a to například Gulášfest, obecní ples, Den dětí, Den matek, maškarní karneval, setkání dříve narozených a přátel obce, jarní tvoření, pingpongový turnaj, rybářské závody, zpívání pod vánočním stromem nebo adventní tvoření. Příští díl Toulek po Třebíčsku nás zavede na návštěvu do obce Častohostice.
Pavel Janega