Toulky po Třebíčsku – Petrůvky

Profilovka
28. 02. 2025

Malebná obec Petrůvky se nalézá přibližně 8 kilometrů jižně od Třebíče a je členem dobrovolného svazku obcí - mikroregionu Rokytná. K 1. 1. 2024 zde žilo 126 lidí. Nejvyšší počet obyvatel měly Petrůvky ke konci 19. století a na začátku 20. století. Tehdy zde žily téměř dvě stovky lidí. Jedná se o poměrně vysoko položenou ves s průměrnou nadmořskou výškou 500 metrů.

Kousek od severovýchodních hranic Petrůvek se nachází dominanta okolní krajiny, Klučovská hora. Ta však již spadá do katastru stejnojmenné obce. Ve vsí pramení a rovněž ji protéká Štěpánovický potok. Východní část vesnice lemuje potok Zátoky. Nad severozápadní hranicí Petrůvek byly vybudovány mokřady. Petrůvkami vede i turistická stezka s názvem Třebíčský okruh. Severně od zastavěného území vesnice se nachází skládka Petrůvky o rozloze přibližně 7 hektarů. Skládka byla vybudována v průběhu roku 1993 Svazkem obcí pro komunální služby. Právě díky této skládce patří Petrůvky k nejbohatším obcím kraje Vysočina. V katastru obce leží hned několik rybníků – Horní rybník, Přaslička, Novákův rybník a rybníky Dolní a Horní Žleb.

Nejstarší dochovaná písemná zmínka o obci pochází z konce 15. století. Někdy v průběhu 16. století byly Petrůvky darovány třebíčskému městskému špitálu. K němu patřily ještě po roce 1846. Ve vsi byla v letech 1808 až 1974 provozována škola. V období 1878 až 1920 byla vedena i školní kronika. V průběhu 19. a 20. století Petrůvky spadaly postupně pod správu třebíčského panství, okresů Jihlava a Třebíč a nakonec pod obec Lipník. Po roce 1990 se ves osamostatnila. Od roku 2005 obec procházela velkými změnami a mnoha stavebními úpravami včetně zbudování nové autobusové zastávky, přestavbou kanceláře a zasedací místnosti obecního úřadu. Rekonstrukcí rovněž prošla knihovna. Od roku 2010 mohou Petrůvky používat obecní symboly. V obci je aktivní spolek rybářů. K výlovům je převážně určen Horní rybník, který v prvním desetiletí 21. století prošel rozsáhlou opravou. Sbor dobrovolných hasičů se v obci Petrůvky spolupodílí na pořádní různých akcí jako jsou okrskové hasičské soutěže, masopust, pálení čarodějnic, Velikonoční posezení, Den dětí, Prázdninová hra, rozloučení s prázdninami, zájezdy, brigády a další činnosti. Významnou společenskou akcí v obci je setkání rodáků.

Prozatím poslední se uskutečnilo v roce 2018. Petrůvky společně s obcemi Klučov a Ostašov spadají pod správu římskokatolické farnosti v Lipníku. K významným osobnostem Petrůvek patří legionář František Novák, který se zúčastnil bitvy u Zborova. V průběhu roku 1917 se dozvěděl o činnosti Masaryka a dobrovolně se přihlásil do československé armády. Poté byl přidělen k 3. střeleckému pluku Jana Žižky z Trocnova. Následně se ještě zapojil do boje při obsazení Čeljabinska, boje u Argaše nebo Kyštyma. Po skončení první světové války se v roce 1920 František Novák do Petrůvek vrátil. V průběhu druhé světové války Novákovi pomáhali lidem, jejichž příbuzní byli odvlečeni do koncentračních táborů. V 50. letech byla rodina Novákových nuceně z Petrůvek vystěhována komunisty. František Novák zemřel v roce 1970 a je pochován na starém hřbitově v Třebíči. V roce 2017 byla v Petrůvkách Františku Novákovi odhalena pamětní deska při účasti jeho prapravnuček. K pamětihodnostem obce patří pomník obětem 1. světové války nebo kamenné kříže. Jeden stojí na křižovatce před obecním úřadem. Ve vesnici se rovněž nachází i zvonička. V příštím díle Toulek po Třebíčsku společně zavítáme do sousední obce Střítež.  

 Pavel Janega