Toulky po Třebíčsku – Petrovice

Profilovka
20. 12. 2024

Obec Petrovice se nachází přibližně 8 kilometrů severozápadně od Třebíče. V současnosti zde žije 415 lidí. Ke vsi samotné patří osady Červený a Rezkův mlýn. Přes území obce vede železniční trať Brno – Jihlava a Znojmo – Okříšky. Rovněž Petrovicemi prochází cyklotrasa Jihlava – Třebíč – Raabs.


Na téměř celém území vsi leží zemědělsky obdělávaná půda. Lesy můžete najít v údolí řeky Jihlavy, dále kousek od rybníku Pilka (lokalita s názvem Pod Borovím), v blízkém okolí Červeného mlýna nebo v údolí Okříšského potoka. Kromě výše zmíněného rybníka Pilka se na území vesnice nalézají další rybníky s názvy Medvědka a Zimolák. Historie Petrovic začíná v roce 1224, ze kdy pochází první písemná zmínka o vsi. Ta se objevila v listině Přemysla Otakara I., která stanovovala hranice Přibyslavické provincie. Ta patřila k majetkům české královny Konstancie Uherské, druhé manželce Přemysla Otakara I. Během 14. století patřily Petrovice pod správu hradu Rokštejn. V druhé polovině století patnáctého získal ves do držení od krále Jiřího z Poděbrad šlechtic Mikuláš Rochovský. Ten později začal používat přídomek z Petrovic. Petrovickým tohoto šlechtice až do dnešních dnů připomíná jedna pamětihodnost – Boží muka s rodovým erbem Rochovských. Pravděpodobně ve 14. století byla ve vesnici postavena tvrz. První dochovaná písemná zmínka o ní však pochází až z roku 1434. Tvrz po spojení s brtnickým panstvím zanikla. Pod správu brtnického panství Petrovice patřily až do poloviny 19. století. V té době byla zrušena patrimoniální (vrchnostenská) správa a byla vytvořena vlastní politická samospráva v čele se starostou obce. Historie školství v Petrovicích sahá do roku 1891, kdy byla postavena budova školy.

V současnosti děti z Petrovic navštěvují školu v nedalekých Okříškách. V obci je provozovaná jen mateřská škola. Další významnou pamětihodností v Petrovicích je smírčí kámen u silnice směrem na Krahulov. Takřka uprostřed vsi od roku 1838 stojí kaple s velkou pravděpodobností zasvěcená svátku Narození Panny Marie, podobně jako kostel v sousedních Přibyslavicích, pod který jsou Petrovice přifařeny. Ve vsi se rovněž nachází připomínky světových válek. Na konci druhé světové války se v Petrovicích zdržovali němečtí vojáci a 1. května vyhlásili výjimečný stav spojený se zákazem vycházení po setmění. Avšak právě po setmění 5. května němečtí vojáci zadrželi dva mladíky, kteří tento zákaz porušili. Vojáci u chlapců našli pistoli i s náboji. Příštího dne hlídka přistihla při ukrývání četnického stejnokroje do slámy další dva chlapce. Následky těchto akcí měly být tragické pro celou vesnici. Nakonec německý nadporučík rozhodl o zastřelení všech čtyř chlapců u zdi bývalé sýpky. Tento čin byl vykonán 7. května 1945. V Petrovicích funguje sdružení dobrovolných hasičů a spolek nohejbalistů. Dění v obci je proto bohaté na sportovní a kulturní akce.

Mezi osobnosti Petrovic patří Kamila Bártlová (*5. 2. 1931, esperantistka, pedagožka, pod svým rodným jménem Lampířová psala i básně, v roce 2011 vydala povídky v češtině a esperantu s názvem Maminčina pohádková studánka), Ferdinand Dokulil (1891-1939, kněz), Ivo Machačka (*1944, elektroinženýr), Jiřina Veselská (*1943, etnografka a nositelka ocenění ministra kultury ČR Artis Bohemiae Amicis) a Pavel Padrnos (*1970, bývalý profesionální cyklista, několikanásobný účastník Tour de France a člen Discovery Channel Pro Cycling Team – bývalý US Postal Service, jehož lídrem byl světoznámý Lance Armstrong). V příštím díle v Toulkách po Třebíčsku navštívíme sousední obec Přibyslavice. 

Pavel Janega