

Obec Markvartice má z roku 2024 291 obyvatel. Leží přibližně 9 kilometrů západně od centra města Třebíč přímo u silnice 1. třídy s označením I/23. Ta propojuje hned tři kraje – Jihomoravský, Vysočinu a Jihočeský a její celková délka je přes 145 kilometrů. Markvartice jsou poměrně vysoko položenou vesnici s průměrnou nadmořskou výškou 550 metrů.
Nejvyšším bodem obce je jeden z kopců Jevišovické pahorkatiny - Markvartický vrch (607 m.n.m.), ze kterého se naskýtají hezké pohledy do okolní krajiny. Spatřit můžete sousední vsi Pokojovice a Hvězdoňovice nebo vrch Kobylí hlava u Chlístova. Z geologického hlediska se Markvartice nacházejí již mimo Třebíčský masiv, který je tvořen zejména žulou. V širším okolí vesnice převládá podloží tvořené pararulami (přeměněná hornina, rula, která vznikla za působení vysokých teplot). Obec Markvartice je členem mikroregionu Podhůří Mařenky, který vznikl v roce 2000 a sdružuje sedmero obcí v centrální části bývalého okresu Třebíč.
V katastru vsi se nachází malý, ale hezký rybník Témil. Ve starověku blízkým okolím Markvartic procházela významná obchodní stezka (Haberská), která vedla Čáslavicemi, Kojeticemi, sousední obcí Chlístov, Přibyslavicemi, a Brtnicí. Poté byla napojena na Lovětínskou stezku. Jednou z dominant vesnice je budova, ve které je provozován Horácký motorest a penzion (Motorest Markvartice). Zde si můžete pochutnat na nejrůznějších dobrotách. Nejstarší dochovaná písemná zmínka
o obci pochází z roku 1371, kdy je spojena s Bartošem
z Rokytenky. Ten ji v té době měl koupit od Janka z Heraltic. Společně s Chlístovem tak Markvartice původně patřily pánům z Heraltic. Po zakoupení vsi se Bartoš začal nazývat přídomkem z Markvartic. Část statků v Chlístově a celé Markvartice se staly součástí pozůstalosti po Bartošovi. Po jeho smrti je získala manželka Anna. Ta k sobě vzala ještě svého bratra Albrechta z Martinic. V roce 1678 byli v Markvarticích zapsáni dva rolníci s velkými majetky. V polovině 18. století byla část markvartických polí vlastněna třemi rolníky z Chlístova. V průběhu 19. století byly Markvartice stále ještě připojeny k Heralticím.
V roce 1942 založilo 38 nadšenců zdejší sbor dobrovolných hasičů. Ten v současnosti organizuje různé společenské akce, například hasičský ples nebo soutěže v hasičském sportu. Mezi další a již tradiční kulturní akce v obci patří myslivecký ples, pálení čarodějnic a stavění máje, pouť, mikulášská nadílka, štědrodenní setkání spoluobčanů u obecního úřadu nebo výšlapy na horu Mařenku nebo na Kobylí hlavu. Například výšlapu na horu Mařenku se účastní i několik stovek lidí a při dobrých atmosférických podmínkách se jim naskýtají krásné výhledy až na Pálavu, Novohradské hory nebo na Alpy. K místním pamětihodnostem patří několik křížů, zvonička a výklenková kaple. V Markvarticích se nachází kulturní dům s víceúčelovým venkovním areálem Skalka. Ve vsi je provozována mateřská škola a obecní knihovna pro milovníky četby. V příštím díle Toulek po Třebíčsku společně zavítáme na návštěvu do městyse Budišov.
Pavel Janega