KOUTY (pj) - Přibližně 15 kilometrů severozápadně od Třebíče leží obec Kouty. Průměrná nadmořská výška vesnice je 550 metrů. V současnosti zde žije 404 obyvatel. Vsí prochází modrá turistická stezka. Krajina vesnice je převážně kopcovitého rázu. Lesy se nachází na severu až severovýchodě hranice katastru obce a také na jihu nad údolím Leštinského potoka. Na území vesnice také leží Tvarůžkův rybník. Z něj vytéká zdrojnice Koutského potoka. Ten se na konci své cesty vlévá do potoka Leštinského. V Leštinském potoce dále svoji cestu končí i potok s názvem Smrček. Ten pramení rovněž nedaleko Tvarůžkova rybníku. Kouty byly pravděpodobně založeny v první polovině 13. století benediktinským klášterem v Třebíči. Nejstarší dochovaná písemná zmínka o Koutech pochází z roku 1416, kdy je zmíněna jako majetek Otíka Štítkovce z Vranína. Ze zástavy byla vesnice vykoupena Vilémem z Pernštejna. Tím se vrátila do majetku kláštera. V roce 1885 obec zpustošil velký požár. Tehdy shořely tři čtvrtiny domů ve vsi. Škola byla založena v roce 1886.
Na začátku 20. století byla k sousední obci Bransouze vybudována silnice. Boje první světové války významně poznamenaly život ve vesnici – 16 mužů se z nich již nevrátilo. V roce 1933 byl pro uctění památky odhalen pomník. V témže roce byla zřízena hasičská zbrojnice a o tři roky později vznikla také záložna. Elektrifikace proběhla v roce 1932. Autobus na lince z Třebíče začal do Koutů jezdit v roce 1947. Kulturní dům byl vybudován mezi lety 1950 až 1959. Na začátku 60. let byla v obci otevřena budova Jednoty. V roce 1977 byla postavena budova s ordinací lékařů, pohostinstvím a kanceláří obecního úřadu. O deset let později bylo v Koutech zbudováno i koupaliště. V roce 1988 proběhlo první setkání rodáků. Budova školy prošla v roce 1996 rozsáhlou rekonstrukcí a rovněž v témže roce byl do domácností rozveden telefon. V průběhu let 2002 až 2004 byla zrealizována plynofikace vsi. V roce 2008 došlo Parlamentem České republiky za podpory Kraje Vysočina k oficiálnímu předání a vysvěcení znaku a praporu obce Kouty. Ke konci téhož roku svůj provoz po rekonstrukci zahájila mateřská škola. O tři roky později proběhla rekonstrukce víceúčelové budovy.
Významným rodákem z Koutů byl Jiří Joura (24. července 1930 – 23. března 2013), český spisovatel a bývalý kronikář města Třebíče. Jiří Joura ve městě Třebíči žil od svých tří let. Odborného středoškolského vzdělání dosáhl na pletařské průmyslové škole. Až do svého odchodu do penze pracoval v oboru, který vystudoval. Již od mládí ho přitahovala historie města, ve kterém od útlého dětství žil. Do širšího povědomí třebíčské veřejnosti se dostal v polovině 70. let, kdy v Třebíčském zpravodaji začal zveřejňovat své dílo – Obrázky z minulosti Třebíče. V 80. letech působil jako lektor okresního výboru Socialistické akademie ČSSR. Na začátku nového tisíciletí přispíval i do Horáckých novin. Jako kronikář města Třebíče působil do roku 2006 - téměř jedno celé desetiletí. Kvůli svému dílu se v roce 2007 stal čestným občanem města Třebíče. Jiří Joura je kromě již zmíněných desítek příspěvků do místních novin autorsky podepsán i pod těmito knihami, např. tetralogií Procházky starou Třebíčí (2004–2010) nebo Třebíč v proměnách (1999). Spoluautorem této knihy byl Miroslav Hedvábný. Z další knihy Miroslava Hedvábného s názvem Pověsti Třebíčska občas obohacuji své příspěvky do Horáckých novin. V příštím díle Toulek po Třebíčsku společně navštívíme obce Dolní Lažany a Lesůňky.
Pavel Janega
Toulky po Třebíčsku - Kouty