Toulky po Třebíčsku – Jasenice
Profilovka
13. 07. 2024.

Obec Jasenice je vzdálena přibližně 27 kilometrů severovýchodně od Třebíče. V současnosti zde žije 181 obyvatel. V okolí vesnice se díky její poloze nalézá řada nerostů a ves má díky tomu hornickou historii. Zastavěné území obce je situováno v hlubokém údolí potoků Jasinky a Jelenky. Severozápadním okrajem katastru obce ještě protéká potok Drchalka. 

Těsně za severní hranicí území Jasenice se nachází již Žďársko. Jednou ze zajímavostí v okolí vesnice je pamětní lípa, která tu byla vysazena v rámci dokumentárního pořadu s názvem Zpět k pramenům. Severním směrem od sídelní části vsi leží Jezevčí jeskyně, kterou obývají vzácné druhy netopýrů (jako například v České republice kriticky ohrožený vrápenec malý). Poblíž vstupu do jeskyně stojí další zajímavost - socha mamuta. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1353.

V průběhu 14. století patřila ves pánům z Tasova a vladykům z Jestřebí. Pravděpodobně tou dobou již ve vesnici stála i tvrz. Ta je v současnosti chráněna jako kulturní památka České republiky. V průběhu 15. a 16. století měla Jasenice několik vlastníků, například Jana z Tasova, Adama a Jiřího z Jasenice, Ctibora z Janovic nebo Jiřího Vaneckého z Jemničky. Od poloviny 
17. století se obec stala majetkem náměšťského panství. Do roku 1867 byl součástí Jasenice i sousední Pucov a do roku 1892 pod Jasenici spadaly ještě místní části města Velká Bíteš (Březka, Jindřichov a Jestřábí). Do okresu Třebíč spadá vesnice od roku 1960. Kromě bývalé tvrze patří k dominantám obce bezesporu kaple sv. Maří Magdalény a kostel sv. Klimenta. Ten byl vystavěn přibližně čtvrt kilometru od návsi a je filiálním kostelem římskokatolické farnosti Jinošov. Jedná se o pozdně románskou stavbu, která byla postavena uprostřed hřbitova.

Kostel je stejně jako tvrz chráněn jako kulturní památka ČR. Historie kostela sahá pravděpodobně až do poloviny 13. století, avšak možná bude  ještě starší. Zdejší pověst vypráví o tom, že v kostele kázali již věrozvěstové Cyril a Metoděj při své cestě na Moravu. Přibližně v polovině 
16. století byla ke kostelu dostavěna věž. Ke konci 17. století byl vytvořen nový oltář. V letech 1802 až 1844 byl kostel dále rekonstruován, například byla přistavěna sakristie a byla rozšířena okna v kostelní lodi. Na začátku 20. století byly v kostele objeveny historické nápisy a rodové znaky. Velkou zajímavostí, která spojuje kostel sv. Klimenta s kaplí sv. Maří Magdalény, jsou pradávné zvony, jejichž historii lze vystopovat až do první poloviny 15. století. Pozdně románská kaple sv. Maří Magdalény  z 2. poloviny 13. století je od roku 1320 rovněž poutním místem.

Zdejší gotický zvon pochází z roku 1494. Ulit byl v Oslavanech a je opatřen provazem k ručnímu zvonění. Kaple si do dnešních dnů zachovala úzká románská okna se šířkou pouhých 25 centimetrů i klenbu. Rozsáhlou historii má i školství v Jasenici. Škola tu byla zřízena již v roce 1882. Směrem k Jestřabí v údolí potoka Jasinka leží bývalá štola na železnou rudu. Místní, kteří na provoz dolu vzpomínají, mluví o více než 30 metrů dlouhé chodbě o něco nižší než postava člověka. Ta se poté neustále snižuje. Dolovalo se ručně a ruda se vozila na zpracování do tehdejších „šmelcoven“, do pecí pod Javůrkem u Domašova nebo na Novoměstsko. Náklady na těžbu neustále stoupaly a provoz dolu byl v druhé polovině 19. století zastaven. V lokalitě, jež se říkalo „Vošmerky“ nebo „Chroustovec“, se nacházel další důl na rudu a byla tu i naleziště stříbra.

Místo bylo poté přejmenováno na U Stříbrného dolu. Později se mezi Jasenicí a Pucovem dolovala i ruda uranová. Za kostelem sv. Klimenta vede polní cesta, u které se zejména na jaře v hnědé hlíně objevuje dlouhý černý pás – jedná se o přítomnost tuhy. Směrem k Březce a Pucovu se vyskytují kameny žluté a hnědé barvy s obsahem křemene. V souvislosti s památníkem padlých, který stojí u poutní kaple ve vsi, se mluví o bílém kamenu. Jedná se o tvrdý vápenec, který je vhodný pro stavbu takových památníků. V příštím díle Toulek po Třebíčsku se stavíme na návštěvu do sousední obce Jasenice, Čikova.

Pavel Janega

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image