Toulky po Třebíčsku – Hluboké
Profilovka
03. 08. 2024.

Obec Hluboké leží přibližně 30 kilometrů východně od Třebíče. Hranice katastru vesnice tvoří současně i hranici mezi krajem Vysočina a krajem Jihomoravským. V současnosti zde žije 213 obyvatel. Na území vsi se nachází rybníky Ouvarský a Na Formance a část přehrady Chvojnice. Ta byla postavena v letech 1982–1984. V lokalitě Chvojnice žije několik ohrožených druhů živočichů, jako například vydra říční, čáp černý, jestřáb lesní, datel černý, vlaštovka obecná, ještěrka obecná, slepýš křehký, užovka obojková, ropucha obecná, mník jednovousý nebo různé druhy hmyzu.

Objevuje se tu i bobr evropský. S rybníkem Na Formance je spojena i pověst, kdy se na blátivé cestě měl zanořit forman i s koňmi do bahna a jak koně, tak i forman zahynuli. Něco podobného se stalo i mě. Tedy nezahynul jsem (smích). Bylo to u sousedního rybníku Ouvarský a zapadl jsem zde brzy na jaře letošního roku s autem. Jen díky pomoci místních jsem se z pasti plné bahna po prudkých deštích dostal ven. Tímto chci obyvatelům obce Hluboké ještě jednou poděkovat. Severní částí katastru vsi prochází naučná stezka Jinošovské studánky. Její součástí jsou studánky Kalinova a Karlova. Karlova studánka je léčivá, leží na okraji lesa a nedaleko se má údajně nacházet dračí hrob. Těsně za severovýchodní hranicí katastru obce Hluboké se nad krajinou vypíná Krokočínská hůrka (498 m), jeden z nejvyšších vrchů v okolí. Součástí vesnice jsou ještě osada Křemelík a samota u Ouvarského rybníku. Nejstarší dochovaná písemná zmínka o obcí pochází z roku 1349. Ves byla majetkem pánů Kralických.

Posledním šlechtickým majitelem byl rod Haugwitzů. V roce 1775 proběhlo povstání nevolníků. Do roku 1867 byl správní součástí vesnice i sousední Krokočín. Velkou zajímavostí obce Hluboké je evangelický hřbitov z roku 1885. Zároveň se totiž jedná o nejmenší hřbitov v České republice, což v roce 2007 potvrdila Agentura Dobrý den v Pelhřimově. Jeho rozloha je 102 m2 a obsahuje sedm hrobů. V roce 1896 byla ve vsi založena jednotřídní škola. Škola byla dlouhou dobu jedinou dostatečně prostornou budovou, která umožňovala shromažďování obyvatel. Konaly se zde volby, zábavy, přednášky, velké veřejné oslavy, divadelní představení a další akce. Z důvodu nedostatku žáků byla škola po 81 letech své činnosti 1. září 1977 zrušena. Hluboké je obcí zemědělskou. Nachází se zde 10 rodinných farem a vesnici lemují nové hospodářské budovy. Na návsi stojí kaplička, která je zasvěcena Nejsvětějšímu srdci Ježíšovu. U kapličky byl v roce 1946 postaven památník padlým hrdinům. Nad obcí u silnice k Jinošovu leží Boží muka.

V době krajské reformy se uvažovalo nad tím, že Hluboké se stane součástí kraje Jihomoravského. Nakonec však zůstalo v Kraji Vysočina pod okresem Třebíč a pověřenou obcí se stalo město Náměšť nad Oslavou. Vesnice Hluboké je držitelem několika ocenění v rámci soutěže Vesnice Vysočiny a v roce 2009 tuto soutěž dokonce vyhrála a postoupila do celostátního kola. Významnými osobnostmi obce byli fyzik Jaroslav Sedlák (1931–2008) a básník, překladatel a kněz Vladimír Roy. Ten svá díla publikoval pod pseudonymy jako Aeneas Phyllon, Dúžavin, Havran a Jochanan. Ve své tvorbě se věnoval vyjádření rozporů mezi světem a srdcem, snem a skutečností. Rovněž v ní vyjadřoval smutek, bolest, hrůzu, osamocenost a boj za spravedlivější život. Ovládal šest cizích jazyků, a tak se kromě vlastní tvorby věnoval i překladům známých autorů, jako jsou G. G. Byron, E. A. Poe, P. B. Shelley, W. Shakespeare, R.M. Rilke, J. W. Goethe atd. Svoji tvorbou ovlivnil řadu svých následovníků, slovenských básníků, jako byli Š. Krčméry, E. B. Lukáč a další.

V obci Hluboké je od roku 2016 provozován rodinný Svatojakubský pivovar. Ten se nachází v prostorách zrekonstruovaného staroselského dvora. V rámci rekonstrukce zde vznikly reprezentační podzemní prostory. Ty dokumentují umění starých, téměř zapomenutých řemesel. Můžete si tu pochutnat na vícesladových spodně i vrchně kvašených pivech, českých ležácích a speciálech. Ve stálé nabídce je až 6 druhů piv. Součástí pivovaru je i restaurace a penzion. V dalším díle Toulek po Třebíčsku společně zavítáme do obce Zahrádka.    

Pavel Janega

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image