Toulky po Třebíčsku – Dolní Lažany a Lesůňky
Profilovka
31. 08. 2024.

V tomto díle Toulek po Třebíčsku Vás, milé čtenářky a vážení čtenáři, vezmu na návštěvu hned do dvou obcí. Dolní Lažany se nachází přibližně 17 kilometrů jižně od Třebíče, zhruba 7 kilometrů severně od Moravských Budějovic a necelých 6 kilometrů od Jaroměřic nad Rokytnou. Dolní Lažany jsou součástí ekologického mikroregionu Rokytná. Vesnicí prochází dvě cyklostezky a několik turistických stezek, včetně Březinovy cesty. Na východní straně katastru obce se nachází zemědělsky obdělávaná půda, na západě jsou potom lesy a kopce. Jižní hranicí Dolních Lažan teče Vícenický potok, jenž se u Lukova vlévá do Rokytky. Nejvyšším bodem obce je vrch s názvem Brdo (580 m). Z archeologického výzkumu vyplývá, že v místech dnešní obce pravděpodobně existovalo osídlení již v mladší době kamenné. První oficiální písemná zmínka o Dolních Lažanech pochází z roku 1459.

Nejdříve byla ves spravována v rámci bítovského panství, ke konci 15. století získala právo odúmrtí a roku 1522 byla část panství prodána Janu z Pernštejna. Tou dobou se Dolní Lažany staly součástí jaroměřického panství. Na začátku 17. století Kateřina Meziříčská z Lomnice prodala Dolní Lažany a okolí Zikmundovi z Lomnice. Dalším majitelem panství se po konfiskaci stal Gerhard Questenberk. V polovině 18. století získali jaroměřické panství Kounicové a vlastnili je až do roku 1848. V roce 1850 spadaly Dolní Lažany pod správu znojemského okresu a roku 1896 byly začleněny do okresu Moravské Budějovice. Kronika obce se začala vést od roku 1925. V lesích nedaleko obce se až do 70. let 20. století nacházela nevybuchlá munice jako pozůstatek z doby druhé světové války. V současné době žije v obci 155 obyvatel.

Nejvíce obyvatel ve vsi žilo ke konci 19. století a v prvních dvou desetiletích 20. století. V obci vychází Dolnolažanské listy. Podle pověsti Lažany vznikly na „lazu“, tedy na vykáceném lesním pozemku. Ten se postupně přeměňoval na pole. Patrně se tak stalo v pozdější době, kdy bezlesé pozemky již byly obsazeny a rozrůstající se obyvatelstvo hledalo další možnosti osídlení. V obci Lesůňky v současnosti žije 83 obyvatel. Vesnicí prochází cyklostezka Jihlava – Třebíč – Raabs. Velká část obce je zemědělsky využívána. Severovýchodním směrem od zastavěného území se nalézá oblast s několika nádržemi, která byla vybudována v roce 2023.

Nachází se zde i bývalá tvrz, která zůstala opuštěná někdy v průběhu 16. století, a malá rozhledna. Ta slouží i jako odpočívka pro cyklisty a nabízí zajímavé pohledy na obec. Řeka Rokytná dělí zastavěné území Lesůněk na dvě části. Nejstarší oficiální zmínka o obci pochází z roku 1387. Přibližně v roce 1324 se na místě dnešních Lesůněk nacházely Dolní Lesonice. V druhé polovině 15. století se majitelem tehdejších Dolních Lesonic stal Jan z Pernštejna a jeho synové. Samotné Lesůňky jsou však poměrně mladší vesnicí s historií, která sahá do období 16. století. Ves dlouhodobě spadala pod správu lesonického panství. Během třicetileté války nebyla pobořena, krátce po válce však několik stavení zůstalo opuštěno. V první polovině 18. století byl ve vesnici zřízen panský ovčinec s dvorem. Ten však brzy zanikl a byl pronajat místním.

O sto let později byla obec začleněna do okresu Znojmo. Mezi lety 1849–1867 byly Lesůňky osadou Šebkovic. Na konci 19. století se staly součástí hejtmanství moravskobudějovického. V Lesůňkách se rovněž nachází kaple sv. Františka z Assisi z roku 1885. Pokud hledáte trochu klidu a odpočinku od každodenních starostí, stavte se na návštěvu do těchto dvou zmíněných obcí. Zejména malá rozhledna v Lesůňkách a pohled na dvě krásné bílé labutě na hladině přilehlé vodní plochy na mě působilo uklidňujícím dojmem. V příštím díle Toulek po Třebíčsku zavítáme do obce Loukovice. 

Pavel Janega

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image