Obec, o které budu v dnešním díle Toulek po Třebíčsku psát, má bohatou historii a turistům může hodně nabídnout. Babice na Třebíčsku se nachází přibližně 17 kilometrů jihozápadně od Třebíče a jsou součástí mikroregionu Moravskobudějovicko.
V obci působilo hned několik významných osobností. Zdejší římskokatolická farnost má své počátky v roce 1349, kdy je poprvé písemně zmíněn kostel Nejsvětější Trojice. Do spravovaného území farnosti mimo Babice patří obce Cidlina, Lesonice, Loukovice a Šebkovice. V minulosti byl babický kostel evangelický. V roce 1614 vyhořel kostel i fara, poté byl provizorně opraven a na konci 17. století byl přestavěn a zasvěcen Nejsvětější Trojici. Pod římskokatolickou farnost v Babicích rovněž patří kaple, která byla postavena v roce 1805. Je s ní spojena pověst o tom, že pramen vyvěrající ze studánky nedaleko kaple vrátil zrak francouzskému vojákovi, který se ubytoval na území obce. Voják měl být akademickým malířem, a tak za navrácení zraku slíbil namalovat obraz. Ten chtěl umístit na místo, kde se mu zrak vrátil. Jeho vrchní velitel, Napoleon I. Bonaparte, umožnil vojákovi v Babicích zůstat a obraz domalovat. Místní se rozhodli, že zbudují dřevěnou kapli, do které bude moci voják svůj obraz uložit. Obraz i kaple byly do týdne dokončeny. V průběhu let mělo dojít k dalším zázračným navrácením zraku díky vodě z blízkého pramene.
V první polovině 19. století byla kaple přestavěna na zděnou. V průběhu druhé světové války se v krytech nedaleko kaple schovávaly ženy a děti z Babic. V průběhu roku 2012 byla kaple se studánkou zrekonstruována a o rok později vyhrála soutěž o studánku Vysočiny. Mám pro Vás i jedno doporučení. Pokud toto místo navštívíte, skutečně se ze studánky napijte. U studánky najdete i hrnečky. Nevím, zdali pramen doopravdy navrací zrak, ale voda z něj je velmi osvěžující. Pojďme se však vrátit k další historii farnosti v Babicích. Za působení faráře Josefa Veselého došlo ke zbourání starého, již nevyhovujícího kostela a k postavení kostela nového, který byl posvěcen v roce 1865. Mezi lety 1895–1911 zde jako farář a literát působil Josef Ševčík.
Za jeho působení byl v letech 1904–1906 v Babicích kaplanem Jakub Deml. Pozdějším správcem farnosti byl v letech 1950–1951 Václav Drbola. Jeho jméno je nesmazatelně spojeno s procesem Babice. V případu Babice se jedná o události, které souvisely s vraždou funkcionářů místního národního výboru v červenci 1951. Vražda se stala záminkou pro dehonestaci a likvidaci kněží a rolníků, pro jejich zatčení a ve vykonstruovaných procesech došlo k odsouzení k vysokým trestům odnětí svobody desítek lidí. V seznamu justičních vražd jsou i tři katoličtí kněží včetně výše zmíněného Václava Drboly. Po jeho smrti byla farnost tři roky bez vlastního kněze, krátce sem dojížděli kněží Podveský a Valerián, ti však byli záhy na základě výpovědi děkana Opletala rovněž zatčeni a souzeni v Babickém případu jako Drbolovi komplici.
Babické monstrprocesy byly vedeny proti uměle vytvořeným skupinám a jejich cílem bylo zastrašit církev a rozvrátit selské rody na západní Moravě. Po roce 1989 se v médiích začaly objevovat spekulace, že celou akci v Babicích zorganizovala StB a samotnou vraždu provedl jediný člověk, agent provokatér Ladislav Malý. Nikdy však nebylo doloženo, že byl skutečně agentem StB.
Návštěva Babic na Třebíčsku se rozhodně vyplatí. Najdete tu odkaz na smutnou minulost 20. století v podobě památníku na babický proces, ale rovněž i krásnou kapli sv. Veroniky s velmi osvěžujícím a chutným pramenem v její bezprostřední blízkosti. V příštím díle Toulek po Třebíčsku společně zavítáme do obce Slavičky.
Pavel Janega
Toulky po Třebíčsku – Babice
Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.
Nejčtenější
Další
1
Redakce
17. 11. 2024
2
Redakce
19. 11. 2024
3
Martina Dědková Chromá
22. 11. 2024