Téměř vymizelý černý kašel a záškrt jsou opět na scéně

ČESKO / VYSOČINA (mad) – V Česku se v roce 2022 po sedmadvaceti letech objevilo onemocnění záškrtem. Za celý rok 2022 a 2023 pak statistiky evidují celkem 12 případů. Od začátku roku 2024 již záškrtem onemocnělo šest pacientů a došlo i k prvnímu zaznamenanému úmrtí od roku 1969. Na záškrt v jihlavské nemocnici zemřel dvaaosmdesátiletý muž z Prahy. Kromě záškrtu se stále častěji vyskytuje také černý kašel. Státní zdravotní ústav upozornil na rostoucí počty případů černého kašle již před několika týdny. Lze předpokládat, že se v letošním roce můžeme dostat na více než 4 tisíce infikovaných.

„U pacienta z Prahy, který ale bojoval s infekcí v jihlavské nemocnici, se s největší pravděpodobností jednalo o krční formu infekce způsobenou bakterií. Pacient netrpěl žádným jiným závažným onemocněním, jednalo se o sportovce a aktivně žijícího seniora. Záškrt byl tedy pravděpodobně přímou příčinou úmrtí,“ uvedla zástupkyně vedoucího Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ MUDr. Kateřina Fabiánová, Ph.D.

Poslední případ záškrtu byl v ČR zaznamenán před rokem 2022 v roce 1995. Vývoj znovu ukazuje na důležitost přeočkování proti záškrtu v dospělosti. S ohledem na rychle rostoucí počty případů černého kašle a zároveň stále aktuální možnost nákazy záškrtem je ideální nechat se přeočkovat v dospělosti trojkombinací, a to proti tetanu, černému kašli a záškrtu. První příležitost se pro dospělé pojí s pravidelným přeočkováním proti tetanu v 25 letech života. Tuto trojkombinaci ovšem zdravotní pojištění dosud nehradí. Plošně není zatím přeočkování proti záškrtu doporučeno. Zvažuje se přeočkování proti záškrtu minimálně ve věku 25 let a 40 let, případně jako součást pravidelného přeočkování proti tetanu. Očkování je nad rámec pravidelného očkování u dětí důrazně doporučeno těhotným ženám po 27. týdnu těhotenství k zaručení ochrany novorozenců a kojenců před zahájením pravidelného očkování. Dále je doporučeno rodinným příslušníkům neočkovaných dětí do jednoho roku života, zdravotníkům pohybujícím se v blízkostí rizikových skupin a právě rizikovým skupinám, mezi které patří i osoby s chronickými onemocněními či sníženou imunitou. Očkování u dětí v řádném termínu dle očkovacího kalendáře je hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

V České republice se děti očkují proti záškrtu povinně a poslední dávku vakcíny dostanou mezi 10.–11. rokem života, podobně jako proti už zmíněnému černému kašli. Světová zdravotnická organizace a také Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí doporučují přeočkování proti záškrtu v dospělosti každých 10 let.
Infekce záškrtem je léčitelná v ČR běžně dostupnými antibiotiky, podmínkou je ale včasná diagnostika. Nejčastěji se projevuje jako těžká angína s šedavými pablánami, neboli s napadenými částmi sliznice krku, které pak vedou i ke zúžení dýchacích cest a k dušení pacienta.

Situace kolem černého kašle a záškrtu je podle hygieniků pod kontrolou a očkovacích látek je zajištěn dostatek. U dodavatele a distributora je k dispozici přes 70 tisíc očkovacích dávek. V průběhu března jsou plánovány také mimořádné dodávky z Velké Británie. Více než půlroční zásoba běžné spotřeby očkovacích látek je tvořena třemi typy očkovacích látek pro děti, dorost i dospělé. Obsahují antigeny, proti kterým si tělo vytváří protilátky, a to jak proti černému kašli, tak záškrtu a tetanu, u vybraných očkovacích látek také proti přenosné dětské obrně. Další tisíce dávek jsou rozprostřeny mezi ordinace praktických lékařů pro dospělé i děti a dorost.

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image