Tatrovky a pragovky se sjely ke Studenci
Profilovka
25. 07. 2024.
4348

STUDENEC (ap) – „Vidíš, takhle vypadala auta za starých časů,“ ukazoval mladý tatínek svému malému synkovi krásně zachovaný osobní vůz Tatra 12 Phaeton vyráběný automobilkou Tatra mezi lety 1926 a 1934. Byla sobota 20. července dopoledne a za vlakovým nádražím ve Studenci se konal Tatra & Praga sraz 2024.

Krátce po 9. hodině se do areálu Technického muzea Studenec  začali sjíždět první diváci. Přilákaly je jistě nejen vystavené vozy všeho druhu dvou známých českých automobilek, ale i bohatý program, který sliboval spanilou jízdu, veřejné jízdy v BVP, vyhlídkové lety vrtulníkem a také airsoftovou střelnici.

Mezi vystavenými, ještě předválečnými tatrovkami jsme tak mohli vidět třeba Tatru 57 A vyráběnou v letech 1935–1938 v Kopřivnici a ve Vídni. Nechyběla ale ani „papalášská“ Tatra 613, ze které po zaparkování u Studence vystoupila rodinka se dvěma malými dětmi. Nechyběla ani rallye Tatra 815. Podle tradované legendy a vzpomínek zkušebního jezdce a automobilového závodníka Josefa Veřmiřovského vzniklo označení TATRA v souvislosti se zkouškami vozů TATRA v zasněžených Vysokých Tatrách na začátku roku 1919. Při jedné ze zkušebních jízd se kopřivnický vůz dostal až do Tatranské Lomnice. A tehdy se to stalo, jeden z přítomných horalů prohlásil s povzdechem: „To by bylo auto pro Tatry!“

Mezi vozy firmy Praga, která byla založena v roce 1907 v pražských Vysočanech, nemohla chybět tzv. vejtřaska Praga V3S ve vojenské skříňové úpravě s nástřikem věčně módní khaki barvy.
Milovníci adrenalinu si ale přišli na své především díky jízdám v bévépéčku, tedy v bojovém vozidle pěchoty s pásovým podvozkem. Žraločí tlama na přídi vozidla dodávala každé krkolomné jízdě prašným terénem u studeneckého nádraží na bojechtivosti. To vše poněkud nazlobeně sledovala podobizna V. I. Lenina namalovaná na pravých zadních dveřích vozidla pěšáků.

Nadšenci do tatrovek a pragovek samozřejmě mohli zamířit také do expozice Technického muzea ve Studenci. Spatřili třeba i kompaktní druhoválečný osobní vůz Opel Cadet, se kterými wehrmacht málem dojel až do Moskvy. K vidění byly ale i modely americké kosmické techniky, ruský bitevní vrtulník nebo československý práškovací letoun Čmelák. Dobovou realitu tam přibližují nejen ukázky vojenské výzbroje a výstroje, ale třeba i plakáty, hesla, vyhlášky a zákazy. Jeden z proslulých druhoválečných zákazů zněl: „Politische Gespräche verboten. Politické rozhovory zakázány.“

Foto HoN: Arnošt Pacola

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image