LÁZ (mad) – Obec Láz měla o uplynulém prodlouženém víkendu hned několik důvodů k oslavám. U příležitosti 90. výročí založení sboru dobrovolných hasičů byla slavnostně otevřena zbrusu nová hasičská zbrojnice a u této příležitosti se konal také sraz rodáků a přátel obce Láz. Sobotních oslav 6. července se účastnila také senátorka za Třebíčsko Hana Žáková a kandidát na hejtmana Kraje Vysočina Adam Joura.
„Tento den je pro nás všechny zvláštní, protože nám umožňuje se setkat se sousedy, s přáteli, rodinnými příslušníky, kteří sdílejí společnou lásku a vzpomínky na naši krásnou obec. Vzpomínky, které máme na naše dětství a mládí strávené v této obci, jsou pro nás nesmírně cenné. Je to místo, kde jsme poprvé poznali svět, kde jsme se mnohému přiučili a kde jsme si vytvořili přátelství, která přetrvávají po celý život. Láz pro nás všechny znamená víc než jen místo na mapě. Je to místo, které nás formovalo a je neodmyslitelnou součástí naší identity,“ řekl úvodem slavnostního setkání starosta Martin Chalupa.
Láz má bohatou a zajímavou historii. První písemná zmínka o obci Láz pochází z roku 1498, kdy se nacházela mezi zbožím Vladislava II. Dvůr Lazce se stal v roce 1510 součástí bítovského panství. Slovo Láz (Lazec, mn. č. Lazce) v češtině i v jiných slovanských jazycích znamená pole nebo louku vzniklou vykácením nebo vypálením lesa, případně pole u lesa.
„Naše obec se postupně rozvíjela a stala se významnou součástí regionu Moravskobudějovicka. Během staletí zde žili lidé, kteří se věnovali zemědělství, řemeslům a později i průmyslu. Naši předci tvrdě pracovali, aby zajistili lepší budoucnost pro nás všechny. Pověst praví, že zde kdysi stával klášter Lázec, který dal obci název. Nejedná se však o historický fakt, spíše o předávané slovo. Následovalo období v panství Lichtenburků, následně byl Láz prodán Janu Mštěnickému, potom jsme se stali součástí syrovického panství, obec Láz byla dále prodávána a patřila postupně pod devět panství a manství. Svoji vlastní samosprávu jsme získali 1. srpna 1869, kdy se v Lázu konaly první svobodné volby. Starostou obce byl zvolen pan Jan Filipský z čísla popisného 5. Celkem měl Láz do začátku druhé světové války jedenáct starostů. Následovalo období zřízení revolučních národních výborů, které bylo brzy vystřídáno místními národními výbory. Od roku 1945 do roku 1963 obec vedlo celkem deset předsedů MNV. Dne 13. listopadu 1963 byla obec Láz společně s obcí Krnčice přidružena pod správu obce Nové Syrovice. Svoji samostatnost jsme získali opět v roce 1990. Od roku 1990 vedl naši obec Miroslav Veith, a to bezmála úctyhodných třicet let,“ přiblížil krátce historii obce Martina Chalupa, který se pomyslného starostenského žezla chopil roku 2018.
V roce 2000 se Láz stal součástí Moravskobudějovického mikroregionu, který se skládá ze čtyřiadvaceti obcí. V obci velice aktivně působí sbor dobrovolných hasičů, který v pátek 5. července oslavil devadesát let od založení.
U této příležitosti byla slavnostně otevřena nová hasičská zbrojnice. Ta vznikla v místě zbourané hospodářské budovy a postavena byla svépomocí. Hasiči i další dobrovolníci z obce zde odpracovali čtyři tisíce brigádnických hodin. Nechybělo stříhání pásky a ani posvěcení hasičské zbrojnice panem farářem.
V Lázu také aktivně působí klub maminek a dětí Lázáček. „Sami jistě můžete zhodnotit, jak se naše obec posunula od posledního srazu rodáků. Osobně bych doporučil navštívit a prohlédnout si fotografie historické i současné v klubovně. Je pro vás také stále otevřena nová hasičská zbrojnice. Lákadel naše obec jistě nabízí mnohem více,“ vyzval starosta. „Naše obec se může pochlubit krásnou přírodou, bohatou kulturou a přátelskými lidmi. Naše tradice a zvyky jsou pokladem, který je důležité chránit a předávat dalším generacím. Dnešní den je příležitostí nejen ke vzpomínání, ale také k oslavě. Oslavujeme naše kořeny, naši historii a vše, co naše obec dokázala. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se podíleli na přípravě oslav, bez jejich úsilí a odhodlání bychom se dnes nemohli setkat společně a užívat si tento krásný den. Naše spolupráce je právě oním hnacím motorem, díky kterému můžeme být pyšni na to, co jsme dokázali,“ shrnul starosta, který za přípravy programu oslav jmenovitě poděkoval místostarostce Petře Dubské.
Oslavy na hřišti pokračovaly mší svatou a pak už se na pódiu vystřídala celá plejáda vystupujících. Oslavy završily taneční zábavou, ohňovou show a závěrečným ohňostrojem. Přichystán byl také bohatý doprovodný program nejen pro děti a spousta chutného občerstvení.
Foto HoN: Martina Dědková Chromá