Se sklenkou vína za zvuku cimbálu
Profilovka
18. 07. 2024.

ČASTOHOSTICE (juh) - Čím dál častěji se na Třebíčsku objevují místa a obce, kde si víno klestí prostor ke slunci a získává na oblibě. A to vůbec ne jako pouhé popíjení bílého nebo červeného, ale s náležitou kulturou a prožitkem. Jednou z těchto obcí jsou Častohostice, které se sice polohou již k tradičním vinným oblastem přibližují, ale vinici, natož vinný sklípek zde nenajdete.

Skutečná oslava tohoto nápoje probíhá vždy touto dobou v Prokešově stodole, což je velmi vkusně a s citem přetvořená stodola na kulturní prostor s posezením, barem a balkonem. Do písmene L přibylo i parádní venkovní posezení, které podle slov paní starostky Marie Vláčilové bývalo krovem v bývalém prasečáku. Ten by však nyní v elegantním posezení nikdo nehledal. Do loňského roku si obec stodolu opravovala svépomocí, ale pak se rozhodla pro profesionální firmu a nelituje toho. Kromě toho jim povodí povolilo vybudovat i sociální zařízení, takže i po této stránce se jedná o prostor na úrovni.

Přístup obce i stylové prostředí si pochvaluje i sommelier Radek Menčík z nedaleké Domamile. Osmadvacet let tam starostoval, ale už předal žezlo a věnuje se tomu, co ho baví nejvíce – vínu a kultuře okolo tohoto nápoje skrývajícího pravdu. Do Častohostic vozí kvalitní víno z vinařství Šabata ze Zaječí.

,,Ten má víno v krvi,” řekla nám paní starostka, když nás za ním posílala pro informace. Jak se naštěstí ukázalo, neměla na mysli promile alkoholu, ale příbuznost a znalost. Pan Šabata, majitel vinařství, je totiž Menčíkův bratranec.

Cimbálová muzika Sylván z Brna to rozbalila po šestnácté hodině a spolu s vinným mokem, příjemnými lidmi a počasím vykouzlila koktejl, ze kterého se dá žít ještě hodně dlouho.

Foto HoN: Jan Uher a Blanka Mácová

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image