HROTOVICE (ap) - Dřevěná kola z kmenů borovic, tenká skoro jako staré gramofonové desky, dokážou sportovní dřevorubci uříznout z přiděleného špalku svými závodními motorovými pilami během několika sekund. Přesvědčit se o tom mohli diváci, které minulou sobotu přilákaly ukázky dřevorubeckého sportu k Hornímu rybníku v Hrotovicích.
Mnoho příznivců si na Vysočině jistě získalo loni v září sportovní dřevorubectví při 20. mistrovství České republiky, které se konalo na Karlově náměstí v Třebíči. Letos tedy měli Hrotovičtí možnost u nich doma vidět alespoň v názorných ukázkách, co tento sport obnáší.
Na počátku dřevorubeckého soutěžení v dnešní podobě stál známý výrobce motorových pil, společnost STIHL, jehož řada soutěží dřevorubců byla založena v roce 1985. Od té doby se dřevorubecké soutěže staly i oblíbeným vrcholovým sportem, který je dnes rozšířen po celém světě a do mistrovského klání je oficiálně zapojeno více než 20 států a tisíce sportovců.
„Na pozvání města Hrotovice jsme přijeli ukázat kompletní šestici disciplín Stihl Timbersports, které se jmenují: Springboard, Stock Saw, Standing Block Chop, Single Buck, Uderhand Chop a Hot Saw. Diváci tak měli možnost vidět dvě disciplíny s motorovou pilou včetně pily bez omezení výkonu, tak i s ruční kanadskou pilou. A také všechny tři sekerové disciplíny – přesekávání ležícího kmene, přesekávání stojícího kmene, včetně královské disciplíny s přesekáváním kmene z dopomocného prkna ve výšce, za použití dvou prken ve výšce kolem tří metrů,“ vysvětlil Jan Brabec, hlavní organizátor STIHL TIMBERSPORTS v České republice.
Velká část startovního pole českých dřevorubců se minulou sobotu zúčastnila závodů v Rakousku. „Byl jsem ale rád, že jsem mohl sem do Hrotovic pozvat dva závodníky z největší blízkosti, aby se sem nejel ukazovat někdo z Prahy nebo Karlových Varů. Ale aby zdejší lidé měli možnost vidět, že v jejich regionu jsou také příznivci tohoto sportu. Takže jsem rád, že jsem mohl divákům představit Tomáše Vostala, který to má z Kramolína do Hrotovic pár kilometrů. Druhým byl závodník z Vyškovska,“ vysvětlil Brabec.
Po dřevorubeckém představení si zvláště hrotovické děti s radostí odnášely na památku dřevěné kotouče o průměru 46 centimetrů s nastříkaným logem sponzora i s podpisy závodníků. Ty nejnovější kotouče vznikly bleskurychle při řezání motorovou pilou s extrémně silným motorem s výkonem kolem 62 koní! Po takovém představení bylo ovšem na místě důrazné varování vedení města: „S vlastní motorovou pilou to doma nezkoušejte!“
Foto HoN: Arnošt Pacola