Revitalizace městského parku je o krok blíž

MORAVSKÉ BUDĚJOVICE (mad) – Městům i obcím stále více záleží na tom, jakou podobu má jejich veřejný prostor. Často se radí s odborníky, architekty a mnohá města už i zřídila pracovní pozici městského architekta. Chtějí mít veřejný prostor nejen funkční, ale i příjemný a nadčasový. Stejnou cestou jdou i Moravské Budějovice, které se rozhodly dát k ledu původní projekt revitalizace městského parku a daly se do hledání nového neotřelého řešení.

V minulosti byla vypracována projektová dokumentace na revitalizaci městského parku. „Dle mého názoru a názoru odborníků nebyla kvalitní. Měla chyby, obsahovala prvky, které byly drahé a zbytečné. Po dlouhých diskuzích na radě a na zastupitelstvu města v přechozích dvou letech rozhodli o tom, že starou projektovou dokumentaci realizovat nebudeme a vydáme se cestou nového zadání, aby vznikl kvalitní projekt, protože si to městský park zaslouží,“ vyjádřil se místostarosta Jan Švaříček.

morbudky (2).JPG

Ve chvíli, kdy začalo vznikat nové zadání, začal pro radnici pracovat městský architekt Rudolf Grimm. Také on se do příprav zapojil. Zvolena byla forma přímého oslovení vybraných architektonických studií. „Nešli jsme formou otevřené architektonické soutěže, protože by to pro tento typ projektu bylo příliš nákladné,“ vysvětlil místostarosta. Oslovení architekti – Jakub Chvojka, Petr Velička a Jan Sulzer dostali zadání s tím, že maximální cena realizace by neměla překročit 10 milionů korun.


Z vypracovaných návrhů odborná porota vybírala ten nejkvalitnější. „Hodnotili jsme to, jak návrh splnil naše zadání, jak bude ekonomicky nákladný. Věřím v to, že jsme vybrali ten nejefektivnější a obsahuje všechno to, co jsme od něj očekávali. Vyhrál Jan Sulzer se svým studiem,“ uvedl Švaříček.

Návrh vychází ze základních principů. Cílem bylo začlenit park do celkového systému města, vytvoření základní funkční cestní sítě (propojení, navázání na historický kontext) a logické uspořádání parku tak, aby se jeho funkce navzájem nerušily, ale společně fungovaly. Do parku přibudou dva nové vstupy – od ZŠ Havlíčkova a z Pivovarské ulice. Návrh vycházel z historického rozvržení a zaujal především dřevěnými lávkami, po kterých se návštěvníci bezpečně dostanou od horního vstupu až do úrovně říčky Rokytky a centrální části parku. „Historická kompozice je na dnešní dobu složitá. Snažili jsme se ji zjednodušit pro potřeby dnešní doby. Převyprávíme ji soudobým jazykem, aby byla moderní a funkční. Cestní síť je ryze praktická, ale dodržuje historické pojetí,“ popsal základní uchopení návrhu autor Jan Sulzer. Od zámku bude bezpečný nástup do parku ústit na vyhlídku - dřevěné molo, odkud budou do stran vybíhat dvě dřevěné lávky. Ty umožní pohodlně překonat výškový rozdíl parku s tím, že historické kamenné terasy zůstanou zachovány. Centrální částí povede parkem dolů schodiště, kupříkladu pro ty, kdo spěchají.

morbudky (3).JPG


Architekti počítají s využitím stávajícího materiálu. Co se rozebere, znova se použije. Cestní síť bude z větší částí mlatová. Hlavní okružní cesta a cesta ve svahu bude dlážděná žulovou kostkou. V místech křížení budou rohy, kde dochází k vyšlapávání trávy kvůli zkracování cest, částečně zpevněné žulovými odseky zasazenými do porostu. V centrální části bude volná travnatá plocha, kde se může cokoliv odehrát. „Je to jako plátno, kde ten život dodáte vy, uživatelé,“ poznamenal Jan Sulzer. Vedle volné plochy bude přemístěno dětské hřiště. Použity mohou být stávající herní prvky z hřiště poblíž okraje parku a přibudou i nové, které budou rozesety i v jiných místech. Změn dozná i lávka přes Rokytku směrem k letnímu kinu. Lávka bude rozšířena nad vodu pomocí dřevěného mola a počítá se také se vznikem pobytového schodiště u vody.


Architekti se okrajově zajímali také územím na druhém břehu říčky – letním kinem. Jde spíše o vize a nastínění možností, jak dobře navázat na revitalizovaný park. Studio Jana Sulzera navrhlo vznik zpevněné plochy se skate prvky a košem na basket. Vše by mohlo být mobilní tak, aby mohl být prostor využit jako zázemí pro pořádání kulturních akcí a festivalů. Místo současné promítárny navrhli architekti objekt s toaletami a zázemím pro drobný gastro provoz.

„Tento návrh vyhrál, protože je velmi jednoduchý. Z větší části zachovává velké travnaté plochy, které jdou udržovat pouhým sečením, nejsou tam žádné záhony a podobně. Zaujala nás myšlenka meandru, kdy se k Dolnímu parku od náměstí dostáváme po nějaké křivce, která je přirozeně vedená prostorem a lávkami pokračuje v té křivolakosti až do spodní části parku,“ zhodnotil vítězný návrh Rudolf Grimm a jedním dechem ocenil mladé tvůrce za to, že zachovali přirozenou pokoru k okolí a maximálně respektovali to, co je v místě již dáno.

morbudky (4).JPG


Vítězný návrh byl veřejnosti představen ve čtvrtek 20. února ve velké zasedací síni radnice. Všechny tři vzniklé návrhy budou prezentovány na webu města a v jarních měsících také na panelech přímo v parku.
Od návrhu po realizaci je ještě dlouhá cesta. Letos bude dopracována studie, k níž se vyjádří památkáři, povodí a další zainteresované orgány. Poté se město pustí do projektování. „Odhad je takový, že by příští rok mohla být hotová prováděcí dokumentace a v roce 2027 či později dojde na realizaci,“ shrnul místostarosta Jan Švaříček.


Foto HoN:Martina Dědková Chromá