Réva vinná již není na Třebíčsku žádnou vzácností
Profilovka
09. 08. 2024.

SÁDEK - V dubnu tohoto roku jsme se vypravili na Vinařství Sádek za Lubomírem Lampířem, abychom zjistili, jak je to s částečným prodejem těchto vinic České zemědělské univerzitě v Praze. Když jsme si vyprávěli o historii sádeckých vinic, zjistili jsme, že témat o víně je mnoho a bylo by hezké někdy o víně a nejlépe i při víně pokračovat. Pan Lampíř jako docent vinařství ví o vinné révě a víně hodně a je dobrý vypravěč. Povídat si s ním v příjemném chládku sklípku je radost. Akorát to víno si mohl dovolit jen on. Já se musel spokojit s vodou. Ale ani to nebylo vůbec špatné. 

Vinná réva už dávno nepatří jen na jižní Moravu. Klimatická změna její teritorium rozšířila i k nám. Na spoustě zahrádek již dělá radost mnoha pěstitelům, ale někdy zdaleka ne takovou, jakou by si přáli. Všechno chce svoje. Na co je potřeba si dát pozor, jak vybírat stanoviště a jak hledat tu správnou odrůdu?

To je správná otázka, protože globální oteplování je dnes nepopiratelným faktem. Ani já jsem mu zpočátku nevěřil, protože jsem stará škola, nyní je ale jasné, že se děje. Zvláště v oblasti Vysočiny, konkrétně v okrese Třebíč, který je už od roku 1993 zařazen mezi vinařské oblasti jižní Moravy.
Historicky zde existovalo právo horenské, které umožňovalo pěstování révy vinné v oblastech jako Mohelno, Lhánice a Senorady. Jižní část okresu je nyní ještě teplejší než centrální část Vysočiny. Podmínky pro pěstování révy vinné tu tedy vždy byly, ale s příchodem globálního oteplování se situace ještě zlepšila.

Dovolím si trošku vědy. Pěstitelé v těchto přechodových oblastech musí sledovat určité klimatické ukazatele: průměrná roční teplota – musí být minimálně 8,8 až 9,1 °C, suma aktivních teplot by měla dosahovat 2200 až 2800 °C ročně a suma efektivních teplot alespoň 1000 °C ročně. Dále je to Huglinův index. Tyto ukazatele jsou klíčové pro výběr vhodného stanoviště a odrůdy révy vinné, aby se dosáhlo co nejlepších výsledků.

Jaká je kde situace, se dá zjistit z měřících stanic, kterých je skutečně mnoho. Jsou skoro v každé obci. A měření potvrzují, že teplotní ukazatele jsou pro pěstování révy vinné příznivé.

Kam až se tato příhodná oblast rozšířila?
I když jsem byl zpočátku skeptický, ukazuje se, že podmínky pro pěstování vinné révy vinné splňuje i řada míst i jinde na Vysočině, například okolí Telče a Havlíčkova Brodu. Lidé zde začínají vysazovat révu vinnou na svých zahradách a získávají pozitivní výsledky.
Výzkumné stanice v Německu, Litvě a dalších severních zemích potvrzují, že některé odrůdy révy, například Solaris, dobře prosperují i v chladnějších oblastech. Tam, kde je v dubnu ještě 30 cm sněhu, krátké, ale teplé léto a brzký podzim s deštěm a větrem, réva vinná Solaris dozrává stejně dobře jako na jižní Moravě. Tento jev je způsoben fenoménem dlouhých dnů a bílých nocí na severu, kde réva vinná dostává více světla, což je klíčové pro její růst.

Historicky réva vinná rostla v pouštních oblastech s intenzivním slunečním svitem, což jí pomohlo přežít. Když se tyto oblasti pokryly lesy a pralesy, réva se musela přizpůsobit a dostat se ke světlu v horních patrech vegetace. Proto se stala liánou. Tato genetická predispozice k vyhledávání světla je důvodem, proč může dobře růst a rodit i v severních zemích s dlouhými dny.
To ukazuje, že změny klimatu otevírají nové možnosti pro pěstitele po celé republice. Mnoho míst, kde by pěstování révy vinné dříve nepřipadalo v úvahu, se nyní stává vhodnými lokalitami. Nejen na Vysočině, ale i v dalších severnějších oblastech se tak pěstování vinné révy stává stále běžnější.

S kým se má člověk poradit o tom, jaké odrůdy vybrat a kde je vysadit? Co je při výběru stanoviště důležité?
Počet stolních odrůd révy vinné roste, ale mnoho lidí o nich stále neví. Je moudré se obracet na odborníky. Třeba zde na Sádku vědeckou stanici máme a potřebné informace rádi podáme. Tyto odrůdy pocházejí hlavně z jihovýchodní Evropy a Německa a každá má své specifické vlastnosti a potřeby.
Avšak pozor! Stolní odrůdy mají řidší dřevo, což znamená, že jsou citlivější na zimní mrazy. I když mrazy poslední dobou nejsou tak časté, stále je třeba být opatrný. Při pěstování na zahrádce je však pomoc snadná. Pokud máte například 10 hlav, je dobré je přes zimu zabalit. A pozor, i na jaře, protože jarní mrazíky mohou být nebezpečné. S trochou štěstí a správnou péčí lze dosáhnout skvělých výsledků s různými druhy stolních odrůd, které mohou mít hrozny o váze až jeden kilogram a mohou být různých barev a tvarů, nejen elipsovitých, ale i zakřivených jako rohlíčky.
Réva vinná není jen užitková, ale může být i dekorativní, krásně se vyjímá na průčelích domů a pergolách. Dnes jsou také populární bezsemenné odrůdy, které jsou atraktivní pro děti a mají vysokou tržní hodnotu. Pokud jsou vysazeny u zdí domů, kde je tepleji, mohou dobře prosperovat.
Je důležité se poradit s odborníky a vybrat vhodné stanoviště a podnož. Některé odrůdy jsou odolné proti houbovým chorobám, což znamená, že je není třeba často stříkat. Mezi takové patří například PIWI odrůdy, které jsou kříženci různých druhů révy, včetně amerických a asijských druhů. Ty rostou divoce v lesích a přinášejí odolnost vůči chorobám.
Pro úspěšné pěstování je tedy klíčové zvolit správné odrůdy a pečlivě se starat o jejich ochranu před mrazy a chorobami.

Říkáš podnož. To znamená, že mě čeká ještě roubování?
Ne. Zákazník si kupuje již hotové sazenice. Na roubování jsou specializované firmy. Výborně to dělají ve Slovinsku. Pokud si někdo předem objedná konkrétní odrůdu, není problém ji sehnat. Máme tu například světoznámou Arkádii s velkými hrozny, muškátovou odrůdu, Prim, Chrupky, Vostorg, Panonia Kincse, Vitra a mnoho a mnoho dalších. Když je zájemců dost, rádi to zařídíme.


Jaké práce ve „vinici“ tyto zahradní vinaře čeká?
U stolních odrůd, které pěstujeme jen pro konzumaci hroznů, to není tak složité a je to více o citu vinaře. Je třeba rozhodnout, zda odstraňovat zálistky a jak provádět řezy. Každý rok pořádám semináře a ukázky řezů, kde to vše vysvětluji.
Pokud bychom to chtěli vzít trochu vědecky, je potřeba zvolit vhodnou podnož podle rozboru půdy. Existují různé typy podnoží, ale nebudeme je teď jmenovat. Důležité je, aby rostlina bujně rostla a vytvářela hodně zelené hmoty, aby pokryla stěnu domu nebo pergolu.


Ale z druhé strany přece musím stříhat výhony, abych podpořil růst bobulí, ne?
Ano, ale je to složitější. Existují určité ukazatele pro zelené práce a vývoj listové stěny, například doporučená plocha listové stěny je 1,6 metru nebo 15 cm2 plochy listu na jeden gram hroznu. Tyto údaje se měří a určují vědecky, včetně hmotnosti hroznů. Zelené práce jsou důležité pro vývoj hroznů, zejména u odrůd určených pro víno.


Co by měl člověk udělat, když chce začít s pěstováním révy kolem domu nebo na pergole, ale nemá žádné zkušenosti? Stačí vzít řízek od kamaráda, píchnout ho do země a bude mít víno? Jaká jsou rizika?
Pokud chcete pěstovat révu vinnou a nemáte zkušenosti, můžete začít řízkováním. Stačí vzít zdravý řízek, zasadit ho do země a péči věnovat základní pozornost. Samozřejmě, je třeba dbát na vhodné podmínky, jako je půda, světlo a zavlažování, aby réva vinná dobře rostla a přinášela úrodu.
Řízkování není problém, ale je důležité si uvědomit, že u roubovaných sazenic na podnožích to může být složitější. Je lepší pořídit rostliny od renomovaných školkařů, kde je zajištěna čistota a zdraví rostlin, například bez virových onemocnění.
Pokud chcete pěstovat révu vinnou, doporučuji připravit půdu předem. Je třeba vykopat rigoly do hloubky kolem 70 cm a vyhnojit pravým hnojem, a to rok nebo dva dopředu. A pak je opět zahrnout zeminou. Označit si místo, kde jste kopali, a případně tam předem aplikovat zelené hnojení, které zlepší strukturu půdy.
Při výsadbě na jaře je důležité mít plán, kam a jak chcete révu umístit. Zvolit správnou strategii a tvar výsadby, například jestli ji chcete vést po pergole, stěně domu nebo jiném konstrukčním prvku. Musíte si uvědomit, že kořeny révy vinné mohou dosáhnout až několik metrů do země, což ovlivňuje její růst.
Takže když mám třeba dvoumetrovou pergolu nebo stěnu domu, je potřeba vzít v úvahu, že nejsme ve Středomoří a vybrat odrůdy, které dobře dozrávají v našich podmínkách. Odrůdy, které jsou pozdní a mají velké bobule, mohou mít s dozráváním problém. Vhodnější jsou odrůdy s kratší dobou zrání, které budou schopné plně dozrát i v našich podmínkách.


Co tedy musím udělat abych se mohl těšit na bohatou úrodu sladkých hroznů?
Pokud réva vinná nedozraje včas, je to často kvůli tomu, že je příliš nízko u země, kde teploty nejsou dostatečně vysoké. Proto je důležité zvolit správný pěstitelský tvar, což může zahrnovat několik možností. Doporučuji konzultovat to s odborníky nebo se zúčastnit workshopů, které pořádám, kde ukazuji různé techniky řezu a péče o révu vinnou.
Je možné se se mnou spojit telefonicky a domluvit si návštěvu. Když přijedete, můžeme se podívat na vaše stanoviště a poradit vám, jak postupovat. Často je lepší vidět situaci na místě a přizpůsobit doporučení konkrétním podmínkám.


Takže když ti lidé popíšou své stanoviště, můžeš jim doporučit vhodné odrůdy?
Ano, přesně tak. Je také velmi důležité, aby si předem ujasnili, jestli chtějí moštové nebo stolní odrůdy a také kolik hroznů očekávají. Například odrůda Arkadia, která je velmi atraktivní, by měla mít na keři pouze tři hrozny, aby nebyla přetížena. Což ale znamená asi tři kilogramy! Pokud bude na révě vinné příliš mnoho hroznů, může to zpomalit její růst a kvalitu plodů.

Sklenička dopita, voda taky. Moc děkuji za příjemné povídání. Příště bychom se podívali podrobněji na jednotlivé odrůdy a konkrétní způsob jejich pěstování.
Foto HoN: Jan Uher

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image