MORAVSKÉ BUDĚJOVICE (mad) - Kdy jindy sázet stromy než právě na podzim. A co takhle přímo na mezinárodní Den stromů (20. října)? V posledních letech se navíc těší velké oblibě komunitní či kolektivní sázení. Základní škola T. G. Masaryka Moravské Budějovice má v sázení stromů letitou praxi i bez ohledu na módu. Stromy ve městě a širokém okolí sází už přes pětadvacet let.
Prvňáčci školy společně se svými rodiči zasadili v pondělí 21. října v rámci projektu Alej prvňáčků další dvacítku ovocných stromů podél silnice ve směru od židovského hřbitova na Litohoř. „Po městě už máme vysazených alejí víc. Máme alej na Heřmanských kopcích, v Mexiku, kolem řeky,“ vyjmenovává koordinátorka Jana Hanáková. „Sázíme už přes pětadvacet let, dnes už jsou tady s námi rodiče s dětmi, kteří také jako malí s námi sázeli. Sázíme každý rok, kromě covidových roků. Po covidu jsme si to vynahradili a sázeli jsme najednou padesát stromů nejen s prvňáky, ale i druháky a třeťáky.“
Každé dítko si za pomoci rodičů zasadí svůj vlastní strom. Fixem si podepíší kůl svým jménem, aby bylo vidět, čí který strom je. Na závěr zasazení stromku zkontroluje odborník. Z úst zahradníka Vladislava Vejtasy zazní kontrolní otázka: „Jestlipak víš, co jsi právě zasadila?“
„Jabloň!“ zazní jednoznačná odpověď drobné holčičky. Teď už jen zalít a těšit se na budoucí úrodu. První plody z čerstvě zasazených stromů budou moci děti ochutnat za čtyři až šest let. „Čas od času děláme ve škole takovou akci, že se jdeme na ty stromy společně podívat, jak se jim daří,“ uvádí Jana Hanáková. Alej prvňáčků se sází už od roku 2008. „S nápadem přišla paní Hanáková a mě se ten nápad moc líbil. Každý rok vytipujeme lokalitu podle místa. V tomto místě kdysi alej byla. Obnovujeme ji postupně po dvaceti stromech, takže mám na pár let vystaráno,“ říká Jana Škodová z Odboru životního prostředí městského úřadu v Moravských Budějovicích.
S návrhem na zasázení zdejší aleje přišel pan Kryštof Novák. Na starých obrazech bylo vidět, že tady kdysi alej byla. Sám si pamatoval, že tudy jako mladík chodíval a trhal si podél cesty ovoce. „Letos jsme sázeli staré odrůdy jabloní a hrušní a nějakou jeřabinu. Je tu víc druhů stromů, celkem jsme jich sázeli dvacet,“ prozradila Jana Hanáková. Jedna strana podél cesty je už zasazená, v příštích letech se děti vrhnou na výsadbu druhé strany. „Sází se především kvůli rozbití lánů, kvůli větru, zvěři. Některé ze starších stromů už plodí.,“ dodává.
Nákup stromků hradí město Moravské Budějovice. Vždy jsou to ovocné stromy, tradiční staré odrůdy, domácí druhy, kvůli zemědělcům vysokokmenné, aby tudy projeli s těžkou technikou při obhospodařování okolních pozemků. Náklady se pohybují okolo dvaceti tisíc korun.
„Dnes je tu asi padesát dětí s rodiči. Vždy si to náramně užijeme. Jsme zapojeni v mezinárodní síti eko a GLOBE škol. Loni jsme byly s kolegyní v Litvě v Rize a tam jsme právě prezentovali tento projekt. Byli tam učitelé z celé Evropy. Irská koordinátorka byla velmi nadšená, brala si na nás kontakt, nechají se inspirovat a podle našeho vzoru budou v Irsku také sázet stromy,“ uvádí Jana Hanáková.
Foto HoN: Martina Dědková Chromá
Prvňáčci sází stromy, rovnou celou alej
Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.
Nejčtenější
Další
1
Redakce
17. 11. 2024
2
Redakce
19. 11. 2024
3
Martina Dědková Chromá
22. 11. 2024