TŘEBÍČ (juh) O připravované rekonstrukci plovárny už toho bylo hodně napsáno a řečeno. V dubnu se však romantické prostory plaveckého areálu proměnily ve staveniště, a kdo jde náhodou kolem, nestačí se divit. Kromě skokanského, pět metrů hlubokého bazénu a stejně vysoké věže jsou všechny bazény vyrvány ze země. I tobogán šel k zemi. Zůstala po něm akorát věž se schodištěm, která bude podrobena bedlivé kontrole statika, a pakliže se ukáže, že je v pořádku, bude opískována, nastříknuta a využita u tobogánu nového. Zmizely i původní betonové bazény v přední části, které však tu léta sloužily jako pískoviště. Jako vzpomínka na staré dobré časy říčních lázní tak zůstaly pouze parádní a nově zrekonstruované šatny od architekta Bohuslava Fuchse.
Nemá však význam nostalgicky hledět do minulosti. Podívejme se, jak bude vypadat plovárna nová. Co nám rekonstrukce přinese a co odnesla. Kdo si myslel, že rekonstrukce budou jen poopravováním a opatrným rekonstruování původního stavu, hluboce se mýlil. Jak už jsme si řekli, hliníkové bazény jsou v kovošrotu a jejich místo zaujmou bazény nerezové. Z osmi padesátimetrových drah zbudou dvě, o zbytek prostoru se podělí čtyři dráhy pětadvacetimetrové a prostor k rekreaci. V něm si na své přijdou milovníci perlivých masáží. Zbytek velkého bazénu bude využit k rekreačním účelům, lidově řečeno blbnutí ve vodě i nad vodou. Těšte se na lanové mosty a šplhací síť. Místo padesátimetrového osmidráhového bazénu tak vznikne prostor, kde bude možno skotačit i plavat a obě skupiny si nebudou překážet.
Malý bazén bude dalším místem pro skotačení, tentokrát pro děti menšího vzrůstu a zároveň i jako přistávací plocha pro nový tobogán. A ještě jeden bazének pro úplně malé děti. A protože malé děti, když musí, tak musí, bude na dosah i záchod pro okamžitou potřebu.
Na ploché střeše šaten už nebude plocha pro odpočinek. Místo opalujících se rekreantů zde budou sluneční kolektory pro ohřev bazénové vody. Prakticky se tak vrátíme do původního modelu, kdy byla plovárna vybudována. Mohutné tepelné čerpadlo, beroucí si teplo z řeky, vodu v bazénech vyhřívalo na příjemnou teplotu od prvního května do konce září. Jestli se to podaří, celé místo to zatraktivní, protože bude intenzivně využíváno pět měsíců v roce. A to už je úplně jiné „kafe“ než současný stav.
O opalovací plochou střechu tedy návštěvníci přijdou, ale travnatá plocha bude daleko lepší než nyní. Podobně jako na Laguně bude i zde do trávníku instalovaná automatická závlaha. I při tropických vedrech se tedy můžeme těšit na šťavnatý pažit.
Z šaten u bazénů, u kterých už byla řeč, zůstane v podstatě jen nosný skelet. I ty budou totálně rekonstruovány. Návštěvníci se mohou těšit na útulné vyhřívané šatny i sprchy, strojníci na moderní technologie.
Veřejnou zakázku vyhrála firma Metrostav DIZ s. r. o., kterou se hodí trošku představit. „Naše oblastní zastoupení působí od roku 2011 na Vysočině se sídlem v Jihlavě. Naší doménou jsou jak pozemní stavby, tak vodohospodářské stavby. Za dobu své působnosti jsme realizovali např. výstavbu Malého zimáčku v Jihlavě, výstavbu budovy E Krajského úřadu v Jihlavě, nový pavilon nemocnice v Pelhřimově. V současné době realizujeme vyjma projektu na Polance ještě Intenzifikaci ČOV ve Žďáře n Sázavou, nový výukový bazén na Vodním ráji v Jihlavě a halu pro společnost Hansa-flex v Jihlavě. Realizace projektu na Polance je první stavbou v Třebíči a jejím okolí,“ seznamuje nás s působením firmy Petr Vochyán.
Třebíč se pustila do velkolepé rekonstrukce. Z té původní plovárny toho moc nezbude, ale kdo zná technický stav, musí si oddechnout. Neustálé opravy dlouhá léta požíraly další a další peníze. Pamatujete si ještě na dřevěnou lať, která zvýšila stěnu velkého bazénu přibližně o 5 cm? Bylo to proto, že krátce po otevření plovárny celý bazén sedl a naklonil se k řece. Tím se logicky narušilo veškeré potrubí v zemi a tohle se opravovalo až do současnosti. Nepomohla ani zevrubná oprava v době konání Her bez hranic v roce 1992.
Co tedy Třebíč získá a ztratí? Přijdeme o padesátimetrový, osmidráhový bazén, na kterém se díky jeho parametrům daly plavat světové rekordy. Plavečtí nadšenci se tak budou muset omezit. Oblíbené místo pro opalování zaberou kolektory na ohřev vody.
Získáme atraktivní místo ke skotačení ve vodě, voda bude příjemně teplá, a tudíž o tři měsíce protáhne sezonu. Zázemí pro rodiny s dětmi bude s tím současným nesrovnatelné. Třebíč se touto rekonstrukcí pošoupne do 21. století. Místo s úžasným geniem loci se opět stane cílem rodin po velkou část roku.
Foto HoN: Jan Uher