Poušovem už zase po mostě

TŘEBÍČ (mad) – Po půldruhém roce byl v sobotu 15. června vpodvečer otevřen nový dřevobetonový most v Poušově. Výstavba mostu se neobešla bez komplikací a doba výstavby se z důvodu špatného stavu původních mostních pilířů podstatně natáhla. Ani pár dní po otevření mostu se ale průjezd Poušovem neobejde bez komplikací, na vozovce v okolí mostu probíhají další úpravy.

Původní most, takzvaný Bailey bridge, sloužil v Poušově od konce druhé světové války a jeho technický stav už nedovoloval průjezd vozidel. Proto byl v listopadu roku 2022 zpřístupněn pouze chodcům a cyklistům.  „V září roku 2023 začala stavba nového mostu. Předmětem stavby byla výměna stávající nosné ocelové konstrukce mostu za spřaženou dřevobetonovou. Na základě diagnostiky spodní stavby byla provedena její úprava. Součástí stavby byla také stavební úprava silnice před a za mostem. Nový most má délku nosné konstrukce 22,18 m a šířku 4 m,“ popsal nový most místostarosta Třebíče Pavel Janata, který má dopravu ve své gesci. „Tato novátorská technologie s dřevěnými nosníky vyžadovala z naší strany i trochu odvahy,“ připustil Janata.

Autorem projektu je doc. Roman Fojtík. „Podle předběžných průzkumů se jedná o jednu z největších staveb tohoto typu na světě. Jedná se o jednopolový přímý most. Vznikl jako pokračování první stavby tohoto typu v České republice, mostu v jihočeských Bohunicích, který měl poloviční rozpon. Je to maximum, co se dá v této technologii udělat. Takovéto mosty můžete najít v Kanadě, ve Skandinávii či v Rakousku, mají stáří několik desítek let,“ uvedl Fojtík k této jedinečné technologii, jejíž hlavním smyslem je využití kůrovcového dřeva a snížení celkových nákladů.

Původní konstrukce Bailey bridge neskončila ve šrotu. Tři díly využilo Letecké muzeum Koněšín pro svoji venkovní expozici technického muzea. Další tři díly pak spolek vojenské historie, který se specializuje na druhou světovou válku. A poslední díl si město ponechalo jako připomínku původního ženijního mostu. „Uvažovali jsme o tom, zda most někde sami nepoužijeme, ale jednak jeho technický stav nebyl dobrý a jednak jsme neobjevili místo, kde bychom jednadvacetimetrový most mohli použít, aniž bychom neporušili podmínky povodí. Proto je tu zachován fragment, aby budoucí generace věděly, co tady kdysi stávalo,“ řekl starosta Pavel Pacal.
 
U mostu, na křižovatce turistických a cyklistických tras, vzniklo odpočinkové místo s lavičkou. Město má s tímto prostorem další plány. „Nacházíme se u řeky Jihlavy, kde máme lesopark a toto území tvoří rekreační zázemí. Prochází tady významná cyklotrasa Jihlava – Raabs, je tu torzo mostu a zároveň tu máme dřevěný pilíř, který označuje toto místo a zároveň na něj v budoucnu umístíme turistické značení. Třebíč je městem zeleně a rádi bychom našimi lesoparky vedli turistické okruhy.

Návštěvníci města budou moci z centra vydat zelení,“ nastínil městský architekt Petr Ondráček. Zhotovitelem mostu je společnost MDS solution z Vysokého Mýta. Most je jednopruhový, chodníky jsou  po obou stranách vozovky a je průjezdný pro vozidla do 3,5 tuny.

Foto HoN: Martina Dědková Chromá 

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image