TŘEBÍČ (juh) - V pátek dopoledne se na třebíčské Laguně konaly plavecké závody s ležérním a trošku legračním názvem Plavčo Cup. Už sám název naznačuje, že při těchto závodech rozhodně nejde o vášnivé zápolení, boj o setiny sekund a sbírání medailí. Hlavním cílem závodů je setkání a společná radost ze zážitků v neobvyklém prostředí.
V Aquaparku Laguna se setkaly čtyři organizace, které se věnují lidem se zdravotním postižením, zejména pak lidem s mentálním a kombinovaným postižením. Organizátorem celé akce je Denní centrum Barevný svět, které pozvalo Stacionář úsměv Třebíč, Integrační centrum Sasov z. ú. u Jihlavy, jež pomáhá lidi s autismem, a Denní a týdenní stacionář Jihlava, příspěvková organizace. Dorazit měla i organizace z Havlíčkova Brodu, ale tam bohužel zaúřadovala nemoc.
Účastníci Plavčo Capu mají mnohdy na život a jeho priority daleko zdravější pohled než my takzvaně „normální“ a mnohdy bychom si z nich mohli vzít příklad. V pátek šlo na Laguně více o překonání sebe sama a silné prožitky než o to, které místo urvu.
I když první ročník těchto plaveckých závodů se odehrál již v roce 2019, letos se podařilo uskutečnit teprve třetí závod. Viníkem je samozřejmě Covid 19, který přetrhl i daleko významnější akce. I letos Plavčo Cup proběhl díky velkorysé pomoci firmy Fraenkische, městu Třebíči a Aquaparku Laguna. Tyto tři sudičky podporují akci od samého začátku. Závod slavnostně zahájili zástupkyně Fraenkische Eliška Vaštíková, ředitel Laguny Jiří Novák, ředitel Barevného světa Antonín Nekula a místostarostové města Třebíče Miloš Hrůza, účastník závodů Roman Švarc a Pavel Franěk.
Jak nám prozradil Antonín Nekula, inspirací k uspořádání prvního ročníku Plavčo Cupu v roce 2019 byl Barevnému světu podobně laděný turnaj Kuželka Cup, který pořádá Integrační centrum Sasov z. ú.
Foto HoN: Jan Uher