Odpočívající múzy zamířily do Pasáže

TŘEBÍČ (mad) – Foyer divadla Pasáž nově zdobí monumentální dílo sochaře Lubomíra Kerndla a uměleckého kováře Pavla Tasovského s názvem Tam, kde odpočívají múzy. Plastika byla dominantou nedávné výstavy v zámeckých konírnách, která se uskutečnila u příležitosti významného životního jubilea Lubomíra Kerndla. Prozatím je v zápůjčce s budoucí možností odkupu městem.



„Ořech, ze kterého je vyrobena, jsem získal v roce 2007 od galeristy Jirky Šandy. Tehdy jsem u něj v Moravském Krumlově měl výstavu digitálních fotografií, které doplňovala moje jediná třímetrová skulptura z ořechu Zlomený anděl. Líbila se mu, a tak mi nabídl ořech rostoucí u jeho domu. Strom údajně zasadili jeho rodiče, když se narodil. Podmínkou bylo jen to, že on u toho nebude. Vzal jsem tedy dodávku a přívěsný vozík, v domnění, že je to akce na dopoledne. Ale to jsem se mýlil. Kácení proběhlo hladce, ale nepodařilo se nám s kmenem hnout. Bylo to na jaře. Oloupal jsem z ořechu kůru, voda z něj jen crčela. Ani to ale nepomohlo. Jezdil jsem potom týden jej odlehčovat, a až šel naložit, pak jsem ho převezl na Mohelský mlýn, kde jsem ho dotvořil,“ popsal Lubomír Kerndl. Na mlýně potom kmen dělal upoutávku na nově otevřenou galerii Čertův ocas. Během návštěvy si ho povšiml Pavel Tasovský. „Protože tehdy Pavel spolupořádal setkání uměleckých kovářů v zámeckém parku v Náměšti, domluvili jsme se, že dodělá kovové prvky a vystavíme ho tam. Jako pořadatel měl tolik jiných starostí, že na to nedošlo, a plastika byla tehdy vystavena jen tak bez železa, nedokončená,“ dodal Kerndl.



Potom plastika několik let stála na dvoře galerie G12 u manželů Tasovských, kde čekala, až přijde ten správný čas. Když se letos měla konat výstava Lubomíra Kerndla v zámeckých konírnách v Třebíči, pustil se Pavel Tasovský do práce a plastiku dotvořil. Poprvé ji mohli vidět návštěvníci výstavy na zámku, kde svými úctyhodnými rozměry - výškou 3,5 metru a váhou asi 250 kilogramů, budila zasloužený obdiv.



Nápad na umístění plastiky ve foyeru divadla Pasáž po skončení výstavy se zrodil ze dne na den. Socha byla dokončena pouhé dva dny před výstavou. Oba umělci by byli rádi, aby byla socha někde vidět. „Pan Kerndl oslovil místostarostu Miloše Hrůzu, zda by nebyly nějaké vhodné prostory, kde by mohla být plastika vystavena. Jeli jsme se na ni podívat do výstavních prostor do muzea a napadlo nás, že by se mohla dobře vyjímat v Pasáži,“ přiblížila nám ředitelka MKS Třebíč Nikola Černá. Ve foyeru probíhají různé kulturní akce, koncerty a socha bude příjemným zpestřením pro diváky, kterým se naskýtá zajímavý pohled na plastiku v pozadí s městskou věží.



Socha není typickým uměleckým dílem, kterého se nesmí dotýkat. V tomto případě je naopak dotyk žádoucí. Skulptura se rozhýbá, dá se s ní hrát, proto je také žádoucí její umístění do blízkosti velkého pohybu lidí. „Chceme plastiku zkusit osvítit tak, aby byla ve večerních hodinách vidět i zvenčí. Uvidíme, jak se nám to podaří,“ dodala Nikola Černá. Prozatím se jedná o zápůjčku díla do 31. ledna 2025.

Foto: Lubomír Kerndl,
Pavel Tasovský

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image