Obecní symboly nemají. Chtějí být úplně poslední.


HVĚZDOŇOVICE – Obec se rozprostírá přibližně deset kilometrů západním směrem od Třebíče ve výšce 550 metrů nad mořem. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1371, kdy prodal Oldřich z Heraltic půlku vesnice Bartošovi z Rokyténky. Později se Hvězdoňovice staly součástí brtnického panství. Do roku 1919 byly Hvězdoňovice osadou Heraltic. V roce 1850 zde žilo 160 obyvatel, v roce 1991 99 obyvatel. Mezi lety 1980 a 1990 byla obec začleněna pod Okříšky, následně se obec osamostatnila. Na návsi se nachází rybník Vybíral a obcí protékají dva potoky – Stařečský a Bezejmenný. Obcí prochází železniční trať Okříšky – Znojmo se zastávkou přímo ve Hvězdoňovicích. V letech 2006 až 2010 zde působila jako starostka Marta Dobrovolná, od roku 2010 tuto funkci zastává Karel Juza, s nímž jsme si povídali nejen o dění v obci.

Nedávno přes Hvězdoňovice vedla objížďka a nešlo si nevšimnout, že by si hlavní průtah obcí zasloužil nový povrch…
Je to krajská silnice. Už asi dva roky by ji správa silnic chtěla opravit, ale vzhledem k tomu, že nemáme hotovou kanalizaci, tak do toho nechtějí zasahovat a čekáme, jak to dopadne.

Kanalizace – to je něco, čeho se děsí mnohé obce. Čím víc se odkládá, tím vyšší jsou náklady. V jaké fázi se nacházíte?
Máme zpracovanou projektovou dokumentaci pro stavební povolení a stavební řízení, ale v současné době ještě čekáme na některé pozemkové dořešení, abychom mohli v projektu malinko upravit parcely, aby vše bylo tak, jak to má být. Nedávno jsme měli schůzku svazku Zásobování vodou Okříšky, kterého jsme členem. Aktuálně řešíme vstup do třebíčského svazku, protože pro obec našeho rozsahu je naprosto nereálné tu kanalizaci postavit a následně také provozovat.

Máte představu o ceně díla?
Když jsme začínali s přípravou projektu, tak nám to vycházelo na částku okolo třiceti milionů korun. V současné chvíli se můžeme bavit asi tak o pětačtyřiceti milionech. Největším problémem pro nás je potom takzvaný fond obnovy, který nařizuje po dobu životnosti díla ukládat ročně částky tak, aby po dožití díla byla v rezervách potřebná částka na novou kanalizaci. Když jsme to propočítali, tak nám na odkanalizování zhruba 80 obyvatel vycházelo na roční odkládání částky 1,3 milionu korun.
To je nějaká novinka?
Tato povinnost běží už několik let jak u vodovodu, tak i u kanalizací. Stát na to tlačí a začíná vyžadovat plnění těchto náležitostí, údajně od roku 2026 by to mělo být povinné. Ještě se tedy neví přesně, jak to celé dopadne.

Kanalizace se u vás bude realizovat zřejmě až v horizontu několika let. Nějakou chvíli potrvá, než vstoupíte do svazku a než stavbu kanalizace svazek zahrne do svého investičního plánu. Asi to nebude jen tak.
To je otázka. Tlačí nás životní prostředí. Máme tady jednotnou kanalizaci, na kterou máme udělenou výjimku na vypouštění vod bez koncového čištění. Čtyřikrát ročně povinně vzorkujeme a vzorky vycházejí dobře, jelikož je splašková voda přečištěná ze septiků. Je na to napojená část obce. Výjimku máme tuším ještě na rok. Pokud nebudeme kanalizaci řešit, mohou nám výjimku odebrat. Nebudou nám ji prodlužovat donekonečna.

Součástí stavby kanalizace bude i čistírna odpadních vod, nebo se napojíte na některou z okolních obcí?
Kdysi se řešilo, že bychom byli napojeni na Pokojovice. Pokojovice si před deseti lety udělaly kanalizaci sami s tím, že jsme se dohodli, že si uděláme vlastní čistírnu. Naše čistírna měla být až pod hrází rybníka Steklý a měla zároveň odkanalizovat chatovou oblast. To je naprosto nereálné, aby obec zaplatila takový projekt. Bavíme se o dalších třiceti až čtyřiceti milionech korun. Takže nakonec bude čistička na potoku pod vsí. Projekt na kanalizaci se musel popasovat s podstupy pod potoky, musí obejít rybník, počítá se s několika domovními čerpacími stanicemi a s jednou hlavní. Bavíme se o naprosto šíleném projektu na odkanalizování pár obyvatel, protože určitá část z hlediska financí ani odkanalizovat nejde. Podstup pod dráhou a umístění přejezdu a prostupu, kde by nám to dovolili, je nereálný. V rámci dotací existuje přepočet na takzvaný ekvivalent, na odkanalizování jednoho obyvatele je daná nějaká maximální částka. Pokud budeme dražší, nedosáhneme ani na dotaci.

Padla řeč o chatové oblasti u rybníka Steklý. Tam se tuším schází tři katastry obcí. Co vám to přináší? Jsou to jen starosti, nebo to má i nějaký přínos?
V podstatě jediné, co z toho občané využívají, je klidné místo na procházky směrem ze vsi k rybníku, kde je relativně zpevněná polní cesta, kterou udržujeme. Jinak se dá říct, že pro většinu obcí tato chatová oblast nemá zásadní význam. Jediná je asi účast chatařů na kulturních akcích v obci. Jinak je to spíš starost.

Část chatařů tam během letní sezony asi přebývá i trvale. Nabízí se otázka, jak je to třeba s odpady, zásobováním vodou?
Někdy asi před třemi lety se tam dobudovalo napojení vodovodu. Většina chat tak má přípojku na vodu. Tím samozřejmě vznikl větší objem odpadních vod a řeší si to různě jímkami na vyvážení. Asi největší problém se týká areálu bývalého rekreačního střediska Prvního Brna. Tam je čistírna, která sloužila pro část chatové oblasti. Ta je v rukou soukromého vlastníka, který rozprodal jednotlivé chaty a přestal se o všechno starat. V současné chvíli to řešilo i životní prostředí, protože tam docházelo k průsakům z nefunkční jímky. V minulosti to chtěli nějak zprovoznit, že by si část chatařů, která je na to napojená, za to platili. Ale k dohodě nedošlo. Co se týká komunálního odpadu, je chatová oblast z větší části na katastru Čechočovic. Bývaly tam u rekreačního areálu umístěny kontejnery, ale bohužel co vím a čeho jsem byl svědkem, že se chataři chovali naprosto neskutečným způsobem. Byly zaznamenány případy, kdy z Třebíče dovezli sedačku, kterou tam vyhodili. Objevila se tam lednice, hromada stavební suti. Byl tam problém i ohledně úzké silnice pro svozové vozidlo. Nakonec to obec Čechočovice kompletně zrušila.

Předpokládám, že když mají vodovod chataři, tak obec ho má taky?
Máme svůj vodovod v rámci okříšského svazku. Napájen je ze studní mezi Pokojovicemi a Hvězdoňovicemi s tím, že v posledních letech jsme řešili posílení zdroje novým vrtem. Ten se zprovoznil nedávno. V rámci nedávného povodňového stavu tam docházelo k zaplavení nebo průsakům původních studní. Studně musely být odstavené a jelo se na vrt. Nedošlo ale k ohrožení, ani průniku do systému.

Předpokládám, že voda se pravidelně hlídá?
Úpravna vody slouží pro Hvězdoňovice, Krahulov, Okříšky, Petrovice a část Přibyslavic. V rámci několika posledních let tam bylo hodně investováno. Došlo ke kompletní výměně filtračního zařízení a mimo jiné byl také zřízen dálkově řízený měřič zákalu, který právě zafungoval tak, že vodovod ve správnou chvíli odstavil.

Jak jste se popasovali s nedávnými povodněmi. Byly v Hvězdoňovicích nějaké potíže?
Prognóza trvalého deště pro nás problém úplně není. Ze zkušenosti víme, že takový souhrn srážek v dlouhém čase nás neohrožuje. Došlo k částečným rozlivům na loukách mezi Pokojovicemi a Hvězdoňovicemi, kde jsou mělká koryta. Ale co se týká potoků přímo v obci a rybníka, problém nebyl, bývají dostačující. Větším problémem bývají bleskové srážky, které například v roce 2020 koryto naplnily ze sta procent, a hrozilo, že se rybníky přelijí, jak rybník Vybíral, tak i rybník Steklý. Velmi složitě jsme tam řešili upouštění, protože provozovatelem rybníka bylo Rybářství Velké Meziříčí a obsluhoval to člověk, na kterého jsme neměli kontakt, a složitě jsme dohledávali, kdo to má na starosti. V tom roce 2020 právě během několika minut vzniklo zhruba hektarové jezero na takzvaném Bezejmenném potoku, který teče od Loudilky z Heraltic.

Hodně se v poledních týdnech skloňuje výstavba nových bloků v Jaderné elektrárně Dukovany a s ní spojený rozvoj dopravní infrastruktury. Plánovány jsou obchvaty pro převoz nadměrných komponentů. Hvězdoňovic se například dotkne obchvat Okříšek, který obejde i Krahulov a povede jen kousek nad vaší obcí…
Od začátku jsme byli účastníky řízení. Byli jsme o všem informování a v rámci jednání zastupitelstva jsme tuto trasu dá se říct podpořili. Sice na jednu stranu si navedeme dopravu nad obec, na druhou stranu ale získáme velmi dobré napojení na Třebíč a Jihlavu. Navíc by ta komunikace měla vést za horizontem, takže hluková zátěž podle studií by neměla být dramatická.

Prakticky obcí vám vede železniční trať Okříšky – Znojmo. Využívá v dnešní době ještě někdo z občanů tuto trať k osobní přepravě?
Vlaky se aktuálně využívají ve směru Znojmo. Moravské Budějovice mají poměrně zajímavé středoškolské vzdělávací zařízení a v současné chvíli tam dojíždí studenti nejen od nás, ale i z Pokojovic, Přibyslavic a Okříšek. Spojení trvá nějakých třicet minut. V rámci veřejné dopravy Vysočiny došlo k jistým úpravám jízdního řádu. V roce 2017 jsme byli osloveni s tím, že se chystají změny jízdních řádů v autobusové i vlakové dopravě. Co se týká autobusů, mělo dojít ke změnám linek, kdy měly jezdit přímé autobusy Hvězdoňovice – Třebíč a zpět. Tento jízdní řád by měl začít platit až v příštím roce. Došlo ale k určitým posunům odjezdů vlaků. Dříve bylo na Třebíč ideální spojení vlakem s přestupem v Okříškách. Dnes tato cesta trvá tři čtvrtě hodiny, protože si vlaky v Okříškách na přejezdu o půl minuty ujedou a na další spoj se čeká. Spojení je teď lepší na Jihlavu, ale to nikdo nevyužívá. Co se týká autobusů, přímý spoj jede v pět ráno a ve tři odpoledne zpět. Ostatní spojení vedou trasou Hvězdoňovice, Okříšky, Nová Ves a dál, což je asi padesát minut.

Po obci je vidět spousta novostaveb. V některých obcích se ve velkém staví na okraji a přitom se jim vylidňuje stará zástavba uvnitř obce. Máte podobnou zkušenost?
V posledních letech kvůli úmrtí některých starých obyvatel jejich domy přešly na děti ve věku 60+ a ty si domy nechávají jako chalupy. V podstatě půlka návsi jsou chalupy.

Co může obec nabídnout svým občanům ve smyslu společenského a kulturního vyžití? A je vůbec zájem ze strany lidí?
Do jisté míry covid nějakým způsobem společnost rozdělil. Co se týká kulturních a společenských akcí, tady bývá tradiční stavění máje, které je spojené s čarodějnicemi. Oblíbené je také kácení máje s venkovní taneční zábavou a dětským odpolednem. Účast lidí odpovídá velikosti naší obce. Bývá to kolem osmdesáti až devadesáti lidí. Na ty venkovní akce k nám chodí i lidé z chatové oblasti. Pravidelně míváme také ples. Všechny akce jsou pořádané ve spolupráci s SDH. Už asi patnáct let děláme tradiční rozsvěcení vánočního stromu. Tuto akci bereme jako takové poděkování občanům, protože stále ještě u nás fungují brigády. Tato akce je pro všechny zdarma, je tam svařák, pro děti čaj, sladká nadílka a na závěr bývá ohňostroj.

Kulturní sál je asi součástí budovy obecního úřadu?
Ano, součástí budovy obecního úřadu je hasičská zbrojnice, obecní knihovna a sál asi pro 120 lidí.

Vy jste neuvolněný starosta. Práce pro obec je řehole. Jen byrokracie za poslední roky valem přibývá. Je něco, co by vám vaši práci usnadnilo? Je něco, co vás na vaší práci sžírá?
Myslím, že už to zmiňovali i jiní starostové ve svých rozhovorech. Je to hlavně taková nucená elektronizace určitých procesů. Málokdo si uvědomuje, že je sice krásné, že se někdo na internetu podívá na dokument, ale ten dokument musí někdo vytvořit, někam ho nacpat. Někdo si řekne, co je na tom, naskenuješ A4. Ale když je těch dokumentů víc, děláte to po večerech, a přitom potřebujete vyřizovat věci, které je nutné vyřídit, tak je to spousta času, který je podle mě až zbytečný. Zveřejňování dokumentů typu, že budou na Vysočině odchytávat čmeláka někde na louce u Velkého Meziříčí – bohužel to musí přijít i na Hvězdoňovice, protože se to oznamuje celému území a další zprávy podobného typu…

Hledala jsem na internetu znak obce, ale žádný jsem nenašla…
Ve vedení obce jsem pět volebních období a čtvrté jako starosta. V dobách, kdy to vznikalo a obce si nechávaly zpracovávat obecní symboly, stávalo to od pětatřiceti až do šedesáti tisíc korun za návrh. V současné chvíli se ty částky snížily, protože už není kde brát. Snaží se dotlačit i zbývající obce. Vždy když nám někdo přišel nabídnout, že nám symboly vytvoří, že už jsme jedna z posledních obcí v republice, tak jsme se zařekli, až budeme ta úplně poslední, tak si je necháme udělat. Nějakým způsobem také zvažuji odchod do „politického“ důchodu, tak bych rád nechal něco pro příští generaci zastupitelů.

No a máte někoho, kdo od vás převezme pomyslné žezlo?
To je otázka. Za dva roky bude problém v hodně obcích. Vzhledem k tomu, že ta administrativa je natolik složitá, tak si upřímně nedokážu přestavit, že přijde někdo, kdo to neviděl, sedne za stůl a začne.

Jak si myslíte, že se lidem ve Hvězdoňovicích žije?
Myslím, že dobře. Když si to vezmu, za posledních deset let nám přibylo skoro dvacet občanů. Dlouhodobě jsme byli do stovky. V současné chvíli je nás kolem 110. Je tu klid a kousek do Třebíče a nakonec i Jihlavy. Důkazem je i to, že zde spousta mladých má zájem zůstat. Snad budeme schopni nabídnout i nějaká stavební místa v budoucnu.

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image