Nejjednodušší cesta k nové střeše je s firmou FILKO
Profilovka
07. 06. 2024.

RADKOVICE U HROTOVIC (juh) - Takřka po roce jsme se vydali za firmou FILKO. S otcem a synem jsme si v červenci minulého roku povídali v Lesonicích na pile a slíbili si, že se sejdeme opět, tentokrát v jejich druhém provoze: výrobně betonové střešní krytiny. Obě provozovny jsou samostatné a svoje výrobky dodávají zákazníkům naprosto nezávisle. Od těch úplně malých koncových odběratelů, až po velké obchodní partnery. Ale teprve takto dohromady dává jejich podnikání smysl. Ve spojení pily a výrobny střešní krytiny totiž mohou nabídnout to, co většina konkurence ne. Kompletní střechu. Od krovu po položení poslední tašky.

Pilu FILKO jsme navštívili v Lesonicích, do výrobny střešních tašek jsme se vydali do Radkovic u Hrotovic. Vybudována je ve starém statku. V továrnu na betonovou střešní krytinu se ho rozhodl proměnit pan Zdeněk Filipský před třiceti lety.
Na statek Filipští patří. Byl jejich, než jim ho v padesátých letech komunisté sebrali. Vrátit se mohli po tzv. sametové revoluci a podobně jako v tisících jiných případů jim zbyly oči pro pláč. Z krásného prosperujícího statku zůstaly zanedbané ruiny.
Pokračovat v hospodaření Zdeněk Filipský ale nemohl. Dědiců po rodičích bylo víc a ke statku již nepatřily žádné polnosti. To ale nevadilo. Zdeněk Filipský nebyl zemědělec a pro statek vymyslil jiné využití. Ze sousedního Rakouska zakoupil stroj na výrobu betonových tašek a podobně jako na pile Lesonicích vymyslel a vyrobil zbytek výrobní linky včetně míchárny betonu. Rčení o zlatých českých ručičkách zde platí dokonale.



Po nějakém čase se do rodinné firmy přidal i syn, který do té doby sbíral zkušenosti v automobilovém průmyslu. Ten přinesl know how, které každá firma potřebuje. Otec se synem tak vytvořili dokonalou dvojici, díky které si jsou schopni většinu zařízení sami vyrobit, nebo opravit jinde vyřazená. Díky tomu šetří miliony. „Je to přístup, který nám dovoluje provozy ro zvíjet mnohem rychleji, než běžnější přístup úvěru a pořízení nové technologie, ale samozřejmě za tím stojí spousta práce“, upřesňuje syn Jakub.
Když jsme do Radkovic přijeli, čekala nás slavnostní nálada. Filipští se rozhodli linku automatizovat a první krok se po dlouhém zabíhání a ladění podařil. Pro výrobu to znamená nejen o člověka méně na lince, ale především větší přesnost a tím i dokonalost tašek. Tašky mají lepší, jednolitější povrch, barevná je i hranka a také otřepy na čelech takřka zmizely.

Schopnost neustále inovovat, modernizovat a nabízet víc než konkurence umožnila firmě FILKO přežít. Zakladatel firmy Zdeněk Filipský vzpomíná, že podobně jako on začalo betonové tašky vyrábět další pět firem. Ale během let postupně skončily. Neměly šanci oproti zahraničním firmám. Ne že by neobstály kvalitou. Cenou však nemohly malé provozy velkým gigantům typu BRAMAC konkurovat. To, co umožnilo přežít mezi žraloky firmě FILKO, byl způsob uvažování: „Seděl jsem zde s jedním obchodním partnerem z Prahy a přemýšleli jak dál,“ vzpomíná Zdeněk Filipský. „Musíš nabídnout něco, co ty velké firmy nemohou. Něco, čím budeš zajímavý a jedinečný na trhu.“ „To mně bylo jasné, ale chtělo to nápad,“ usmívá se dnes zakladatel firmy. Nápad naštěstí přišel a vývoj ukázal, že skvělý. Kromě výroby střešních tašek zavedl kmenové pokrývačské skupiny. „Stali jsme se jedinou firmou v Česku, která nabízí komplexní služby od navrhováni střech, přes výrobu krytiny, po pokládku a ostatní doplňky střech, jako jsou žlaby, hromosvody nebo drobné zednické a tesařské práce. Zkrátka vše na střechu pod jednou střechou,“ vysvětluje filozofii firmy Zdeněk Filipský. Pak se naskytla množnost koupi pily v Lesonicích a on nezaváhal. Stavební řezivo bylo tím posledním na střechách zákazníků, co firma nevyráběla sama. Poslední dílek puzzle FILKO zaklapl.

„Standardní řetězec vedoucí od výrobce po hotovou střechu je následující,“ popisuje již syn zakladatele firmy, který dnes stojí za většinou inovací. „Velký výrobce tašek (BRAMAC, KM BETA…), stavebniny, živnostník a nakonec zákazník. My dva články z tohoto řetězce vynecháváme a díky tomu jsme konkurenceschopní, i když výrobní náklady máme jako malý výrobce, pochopitelně vyšší. Pro zákazníka nejsme zajímaví jen cenou, ale také tím, že ať se děje, co chce, volá do jedné firmy. A my se nevymlouváme, protože nemáme na koho. Všechno řešíme my.“
Že je firma opravdu konkurenceschopná, a to nejen ke konkurenci, ale také postojem ke svým zaměstnancům, je skutečnost, že ve firmě už pracují děti původních zaměstnanců. Otec se synem na jedné střeše v tričkách FILKO.



V současné době má firma čtyři až pět týmů. Podle náročnosti zakázek je schopna pracovníky přeskupovat. Ale kdyby byla možnost, zaměstnala by klidně další. Šikovní řemeslníci na českém trhu stále chybějí. O podpoře řemesel se sice již dlouho hodně mluví, ale cítit to stále není. Práce je spousta, ale kapacity firmy jsou omezené.

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image