Nebezpečí nákazy zavírá nejen farmy

Profilovka
před 19 hodinami

TŘEBÍČSKO (juh) – Poslední týdny slyšíme ze sdělovacích prostředků o nebezpečí nákazy slintavky a kulhavky, která se z Maďarska rozšířila na Slovensko. Všichni doufají, že tam se její cesta zastaví. Ale opatření se zatím rozšířila i pro Dolní Rakousko a Burgenland, pro které už rovněž platí zákaz dovozu zvířat.

Slintavka a kulhavka je vysoce nakažlivé virové onemocnění postihující především skot, prasata, ovce a kozy. Projevuje se horečkou, tvorbou puchýřů na sliznicích a v okolí paznehtů, což vede k bolestivému kulhání. Přestože pro člověka není nebezpečná, může mít katastrofální dopady na zemědělství.

Historicky se tato choroba stala obrovským problémem například ve Velké Británii v roce 2001, kdy kvůli její likvidaci bylo utraceno přes šest milionů zvířat. V bývalém Československu se slintavka a kulhavka vyskytovala opakovaně, přičemž poslední velká epidemie zasáhla zemi v 70. letech. Musela být přijata velmi přísná veterinární opatření. Současné šíření nákazy na Slovensku vyvolává obavy i v České republice, která už zavedla preventivní opatření na ochranu chovů.

Kvůli nově potvrzeným ohniskům slintavky a kulhavky (SLAK) na Slovensku vydala Státní veterinární správa (SVS) nová mimořádná veterinární opatření, která zakazují přepravu zvířat náchylných k nákaze a tepelně neopracovaných produktů z těchto zvířat ze Slovenska. Obnovují se také kontroly na česko-slovenské hranici i ve vnitrozemí ve spolupráci s policií a celníky. Tato opatření mají zabránit zavlečení nákazy na naše území.

Situace se mění každým dnem a zatím ne k lepšímu. V neděli 30. března bylo nové ohnisko slintavky a kulhavky potvrzeno na Slovensku v obci Plavecký Štvrtok, která se nachází v okrese Malacky na západním Slovensku. Jedná se o páté ohnisko SLAK na Slovensku, které je vzdálené pouze 50 km od české hranice. Okolo ohniska bylo vymezeno uzavřené pásmo. Jedná se o chov mléčného skotu, ve kterém se nachází cca 3 500 kusů skotu. Všechna zvířata tohoto chovu byla utracena.

V Kraji Vysočina jsou přijata opatření proti případnému šíření SLAK. „Do odvolání zrušeno a zakázáno krmení a hlazení ovcí a koz, tedy i vstup ke kontaktním kozám do výběhu. Pozastaven je prodej poukazů na zážitkové programy se zvířaty a rovněž jejich využití – z tohoto důvodu budeme platnost již zakoupených poukazů prodlužovat,“ uvedla vedoucí marketingového oddělení Simona Kubičková ze Zoo Jihlava. Přesunuta je Národní výstava hospodářských zvířat z dubna na pozdější termín. Farma Zašovice dále organizuje programy pro děti, ale zvířata mohou jen pozorovat za plotem. „Klasická výuka, kdy chodily děti přímo do stájí, je vyměněna za badatelský program zaměřený na pozorování zvířat. Museli jsme zrušit také akci pro veřejnost - plánovaný křest mláďat,“ uvedl programový ředitel Martin Kříž. Obory v Kralicích nad Oslavou a v Jinošově jsou uzavřeny.

Omezení se netýkají jen velkých chovů, ale i majitelů menších farem, kde se zvířata chovají především pro radost. Tam by sice nevznikly tak velké ekonomické škody, ale citová ztráta by byla o to bolestnější. Více k tématu v následujícím rozhovoru.