TŘEBÍČSKO - Velké riziko mohou představovat nákupy vozidel a pracovních strojů v zahraničí. Své o tom ví muž, který si vybral na internetovém bazarovém portálu inzerát nabízející prodej traktoru Fendt s nakladačem za částku 87 000 EUR. Na nabídku zareagoval a následně s ním navázala komunikaci osoba, která mu obchod potvrdila, emailem zaslala fakturu na koupi traktoru a společně se domluvili na podmínkách vyzvednutí a převzetí pracovního stroje. Muž požadovanou částku zaplatil a poté si na smluvené místo v Německu pro traktor dle předchozí domluvy přijel. V den, kdy mělo dojít k vyzvednutí traktoru, se na smluveném místě stroj nenacházel, zjistil, že společnost, která traktor prodávala, neexistuje a prodejce se kterým komunikoval, se stal nekontaktní.
O více než 11 000 EUR přišel jiný muž, který se rozhodl, že si pořídí auto z Itálie, které bylo inzerováno na zahraničním portálu zabývajícím se prodejem použitých vozidel. Muž si vyhlédl osobní vozidlo Peugeot v hodnotě téměř 15 000 EUR. Muž po domluvě s prodávajícím přistoupil na zaplacení zálohy předem a přitom se domluvili na podmínkách a místě převzetí vozidla. Když ale na smluvené místo do Itálie přijel, nikoho zde nenašel. V regionu obdobnou společnost prodávající vozidla sice nalezl, k podvodníkovi se ale nedopátral, neboť uvedená společnost předmětné vozidlo neinzerovala. Následně také ustala veškerá komunikace s prodejcem a muž zjistil, že se stal obětí podvodu.
Jak se podvodům bránit?
-
Myslete na to, že platby předem jsou rizikové
-
Nejednejte unáhleně, vše si dobře promyslete
-
Čtěte recenze týkající se internetových portálů, obchodů a prodejců
-
Mnohé se dá vyčíst i v komentářích, popřípadě dohledat informace o prodejcích od lidí, kteří mají s prodejcem zkušenosti
-
Na platbu předem přistupujte jen u ověřených prodejců
-
Nenechte se až příliš ovlivnit podezřele nízkou cenou
-
Buďte obzvláště obezřetní, když na vás při placení vyvíjí prodávající nátlak
-
Podezřelé je, pokud začne prodávající požadovat různé poplatky nebo peníze navíc za nějaké služby