

HROTOVICE – Město Hrotovice ležící v západní části Moravy nedaleko od Třebíče se začalo dynamicky rozvíjet již od roku 1989. Hrotovice jsou místem s bohatým společenským životem poskytující mnoho kulturních, společenských a sportovních akcí. Najdeme zde řadu sportovišť i nově vznikající Společenský dům. Starostkou města byla v roce 2010 zvolena Mgr. Hana Škodová, která tuto funkci vykonává dodnes.
Jak byste popsala Hrotovice někomu, kdo sem nikdy nezavítal?
Hrotovice jsou menším městem, ale zato si myslím, že každého, kdo k nám přijede, zaujmou množstvím své zeleně. Věřím, že ho osloví celkově příjemná atmosféra našeho města, protože veřejnému prostoru se opravdu hodně věnujeme. Hrotovice jsou pro naše občany dobrým místem pro život, v tom smyslu, že zde máme velmi slušnou občanskou vybavenost, školy, zdravotnická zařízení, služby, obchody a samozřejmě s ohledem na velikost města až nadstandardní zázemí pro sportovní a kulturní vyžití.
Na to rovnou navážu, jakým způsobem byste chtěla, aby se Hrotovice vyvíjely za dalších 10 let?
V současné době stavíme Společenský dům, který bude sloužit nejenom jako sportovní zázemí pro přilehlé víceúčelové hřiště, ale hlavně k promítání kina, divadelním představením, různým společensko-kulturním akcím, vzdělávacím akcím a podobně. Okolí domu bude upraveno tak, aby sloužilo veřejnému setkávání občanů a návštěvníkům Hrotovic. Na výstavbu Společenského domu jsme získali dotaci ve výši 70 milionů korun z Ministerstva průmyslu a obchodu a dofinancování je na nás. Jsme nejbližším městem k budoucí výstavbě EDU (pozn. méně než 5 km), takže se dá v této souvislosti předpokládat jeho velké využití. Byli bychom proto velmi rádi, kdyby nás podpořily Kraj Vysočina a ČEZ, a. s. Tato stavba je pro nás velkou výzvou, proto budeme rádi za každou získanou finanční spoluúčast. Společenský dům by měl být hotov na konci letošního roku. Otevření je plánováno na léto roku 2026, jelikož se budou muset dovybavit interiéry a dokončit úprava přilehlého veřejné prostranství.
Jaké další projekty v současnosti realizujete v Hrotovicích, které mají za cíl zlepšit kvalitu života obyvatel?
Plánujeme postavit budovu pro dvě dětské skupiny v areálu mateřské školy. Praxe ukázala, že v dnešní době se mladé ženy/maminky chtějí brzy vracet do zaměstnání. A to nejen z profesních, ale i z ekonomických důvodů. Dětská skupina je pro děti od dvou let věku. V této chvíli ještě nemáme informaci, zda budeme úspěšní při získání dotace z MPSV. Nicméně se na tuto investici připravujeme. Ke zlepšení kvality života obyvatel patří i naše ambice neustále zlepšovat podmínky pro život v Hrotovicích. Můžu zmínit údržbu zeleně, sportovišť, modernizace školských zařízení, zkrátka všech objektů v majetku města včetně infrastruktury, a to není vůbec samozřejmá a jednoduchá věc, hlavně co se týče s tím souvisejících nákladů.
Jakým způsobem zde tedy řešíte otázku bydlení a dostupnosti bytů pro nové obyvatele? Poskytujete například start-upové byty?
Start-upové byty neposkytujeme. Podpořili jsme v minulosti výstavbu sociálního bydlení. Hlavně pro matky samoživitelky. S výstavbou dalšího bloku EDU očekáváme novou vlnu obyvatel. Díky spolupráci města se soukromými investory „vyrostou“ u nás v blízké budoucnosti dva bytové domy a dvě nové lokality s rodinnými domy. Počítáme s navýšením max. o 500 nových obyvatel v návaznosti na kapacitu naší čistírny odpadních vod.
Jaké kroky podnikáte k podpoře místní mladé generace, aby zde zůstávala?
Myslím si, že to, co jsem již vyjmenovala, občanská vybavenost, kulturní a sportovní vyžití, krásná příroda, která Hrotovice obklopuje. V dojezdové vzdálenosti cca 20 kilometrů máme velká města, jako jsou Třebíč, Moravské Budějovice, Moravský Krumlov. Trendem dnešní doby je dle mého názoru spíše „utíkat“ z větších do menších měst a do práce dojíždět. Dojíždění do zaměstnání ve velkých městech mnohdy trvá déle než od nás do již zmíněných měst. S nezaměstnaností nemáme problém, naopak. Lidé využívají pracovních nabídek např. od EDU, místních stavebních firem, zemědělského družstva, hotelu atd. Odliv mladých lidí jsme ve větší míře nezaznamenali. V minulosti jsme zasíťovali několik lokalit pro rodinné domy. Kdo chtěl v Hrotovicích zůstat, možnost měl. V současné době nezaznamenáváme ani výrazný převis zájemců o obecní byty.
Jaké máte ambice v oblasti spolupráce s místními školami a ostatními institucemi?
Město je zřizovatelem tří škol – mateřské, základní a základní umělecké. Spolupráce mezi řediteli škol i mezi školami a městem je velmi dobrá. Také u nás výborně funguje Rodinné centrum Andílci a SDH. Spolupracujeme společně na akcích pro veřejnost a přála bych si, aby se k nám do budoucna přidali i další dobrovolníci z řad občanů.
Jaké kulturní akce se tedy chystají v tomto roce?
Již na podzim vytváříme kalendář akcí na nový rok. Můžu zmínit koupání otužilců, vítání jara, které nyní proběhlo. Z letních je to benátská noc, hrotovická pouť, koločas, běh městem, z podzimních bramborobraní atd., lze je všechny najít na webových stránkách a facebooku města. Mezi mé oblíbené patří zejména běh městem. Akce se účastní i ty nejmenší děti od tří let až po deváťáky. Tato akce má vždy moc hezkou atmosféru. Trať 10 kilometrů běhají i pánové, kterým je přes 70 let. Jsme součástí Třebíčského běžeckého poháru. Je to nabíjející. Samotná myšlenka vznikla, když jsem byla v Praze na půlmaratonu. Při startu pustili pořadatelé účastníkům běhu Smetanovu Vltavu. Tehdy jsem si řekla, že tohle by měli obyvatelé Hrotovic zažít. Co se týká lidových tradic, snažíme se je dodržovat, například organizujeme vynášení Morany, velikonoční hrkání, masopust a podobně. Klasicky nejstarší tradicí je hrotovická pouť, tu navštěvuje nejvíce lidí. O pouti v minulých letech u nás odehráli koncert například Anna K, Petr Bende, Václav Neckář a další známí interpreti.
Jakým způsobem pracují Hrotovice na podpoře cestovního ruchu? Můžete zmínit nějaké instituce či akce, na které lákáte turisty?
Je tu Muzeum Hrotovicka, které má expozici i na zámku. Nabízí mimo jiné historickou vycházku, která vede do zaniklé středověké osady Mstěnice. Dále zde probíhají besedy a programy pro návštěvníky, kteří mají zájem nejen o historii. Součástí Muzea Hrotovicka jsou i interaktivní prvky pro děti a mládež. Návštěvnost je přiměřená k velikosti muzea.
Jakým způsobem monitorujete potřeby a názory občanů na místní projekty a služby?
Vzhledem k tomu, že Hrotovice nejsou tak velké, tak o sobě navzájem víme. Občané jsou zvyklí komunikovat s radnicí zcela jednoduše – e-mail, telefonická komunikace a hlavně osobní setkání. Anonymita je u nás velice malá.
Máte nějaké plány na zlepšení služeb pro seniory a zajištění jejich potřeb v Hrotovicích?
Seniorům u nás již 26 let slouží Dům s pečovatelskou službou. Péči v něm i v domácnostech občanů Hrotovic zajišťuje Oblastní charita Třebíč. Ta se mimo jiné snaží spolupracovat s Rodinným centrem Andílci, s dětmi z dětského domova, aby docházelo k vzájemnému propojování generací. Samozřejmě se senioři účastní kulturních a společenských akcí ve městě. U DPS je zahrádka s altánem, kde jsou pro ně pořádány různé akce. Pro všechny hrotovické seniory každoročně pořádáme setkání seniorů ve společenském sále Sport-V-Hotelu s doprovodným kulturním programem.
Co považujete za největší úspěch své kariéry v politice?
Určitě to, že jako starostka působím tolik let. Moc si této důvěry od občanů vážím. S čistým svědomím však říkám, že člověk tuto práci musí dělat s tím, že ho osobně naplňuje. V Hrotovicích jsem se narodila, jsou mou srdeční záležitostí. Z projektů bych ráda zmínila výstavbu chráněného bydlení pro klienty s handicapem, sociální oblast je mi velice blízká. Chráněné bydlení u nás již funguje více než deset let. Dále jsem hrdá, že se nám podařilo vybudovat Muzeum Hrotovicka, kde zůstane pro naše potomky zaznamenána historie našeho města. Jak řekl Sabatini: „Kde není poznání minulosti, nemůže být vize budoucnosti.“ Velkým úspěchem je výstavba Společenského domu, největší stavby v novodobé historii Hrotovic. Společenský dům v Hrotovicích bude patřit k nejmodernějším stavbám v kraji Vysočina. Jeho autorem je Ing. arch. Radko Květ.