NÁMĚŠŤ NAD OSLAOVU - Troufám si říct, že v městečku, o kterém bude tentokrát řeč, by chtěl žít každý. Malebná Náměšť se rozprostírá na obou březích řeky Oslavy. Pyšní se mnoha významnými historickými památkami, z nichž je nejikoničtější zámek a historický most se sochařskou výzdobou. Památek je dokonce tolik, že vás po nich provede Kulturní promenáda. Město ale nežije jen historií a památkami. Hodně se tu staví, rekonstruuje a investuje. Co mohou ostatní města Náměšti závidět, to je dozajista nábřežní cyklostezka spojující opačné konce města. Čtyři volební období je ve vedení města Jan Kotačka. Tři volební období za sebou pracoval jako místostarosta a nyní zastává post starosty.
Náměšť žije velmi kulturním životem. V průběhu roku se tu koná spousta zajímavých akcí spojených jak se zámkem, tak s městem. Zmiňme například Folkové prázdniny, Concentus Moraviae, městské slavnosti a mnoho dalších. Jak se vám daří držet, tak vysokou laťku?
Tady se povedl takový malý zázrak. Možná tomu přispívá i velikost našeho města. Každý, kdo chce být aktivní, se může angažovat ve všech směrech. Od sportu a volnočasových aktivit až po kulturu. Každý, kdo je tady aktivní, má otevřené dveře. Potkáváme se většinou se stejnými lidmi, kteří pořádají Folkové prázdniny, sportovní akce, ale třeba i lampionové průvody pro děti. To je to unikátní. S tím jde ruku v ruce to, že tady nemáme žádný souboj organizací. Naopak, všechny mezi sebou spolupracují. Máme tady zámek, kulturní středisko, dům dětí a mládeže, školy, zušku, svaz žen, hasiče, sportovní organizace, rybáře, myslivce, skauty, lidi kolem farnosti a mnohé další. A ti všichni prostě umí.
Kam moje paměť sahá, drží si město Náměšť stabilně pět tisíc obyvatel. Je zajímavé, že oproti jiným městům na Třebíčsku vás netrápí úbytek. Jak se vám to daří?
Ještě před rokem to platilo. Teď se i my potýkáme s úbytkem. Hodně mě to trápí, zabývali jsme se tím i na radě města. Z roku na rok jsme přišli zhruba o sto obyvatel. Narodilo se málo dětí, je to ale záležitost celé České republiky. Přesto máme všechny byty obsazené, nikde tady nejsou žádné prázdné domy. Přesto obyvatel ubývá a bude potřeba to zastavit. Třeba i tím, že kdo tu bydlí, měl by se stát našim občanem, tím městu hodně pomůže.
V minulých letech se v Náměšti hodně stavělo. Vznikla tady krásná lokalita Nad Splavem, Nad Čertovkou. Hovořilo se také o revitalizaci brownfieldu v areálu bývalého Bytexu, kde by měla vzniknout nová obytná lokalita, kterou připravuje soukromý investor. Jak to nyní vypadá?
Město už nevlastní žádné svoje pozemky pro další rozvoj. V tuto chvíli jsme odkázáni na soukromé developery, soukromé investory. Ti právě připravují výstavbu ve dvou zajímavých lokalitách. Jedna je právě ve zmíněném Habitatu (bývalá Bytex), kde by měly vzniknout tři bytové domy a bude tam prostor také pro řadu rodinných domků a zároveň je možné, že tu v budoucnu vyroste Alzheimer centrum nebo něco podobného. Pak je připravována druhá, neméně hezká lokalita. Na konci jedné z nejstarších ulic – Červené domky, naproti fotbalovému stadionu nad pilou má pozemky soukromý vlastník. Tam by měly rovněž vyrůst nové bytové domy. Oba majitelé pozemků plánují výstavbu tak, že se za ni nemusíme stydět. Přistupují k tomu lidsky. Dělají pěkné projekty. Moc bych si přál, aby skutečně výhledově vznikly. Měli bychom pak dostatek kapacity pro bydlení a nebylo by potřeba je dále navyšovat.
Jak pokračuje revitalizace bytového domu Zámek 17? V jedné části se už bydlí, další byty by mělo město získat v průčelí domu.
Kdo pravidelně jezdí přes zámek, tak už si pravděpodobně všiml těch změn. Z domů, které nám nedělaly radost a dobré jméno, je v tuto chvíli vše renovováno. Z části domu č. p. 17 se nám už podařilo udělat hezké místo k bydlení. Je opravený vnitroblok. Vzniklo tam osm menších bytů, které mohou sloužit jako startovní nebo sociální byty pro lidi, kteří mají hlouběji do kapsy. V loňském roce jsme se pustili do rekonstrukce křídla v uliční části. Tam vzniknou dva velké byty 4+KK a 3+KK a pod nimi v přízemí čtyři menší. Všechny bychom měli mít k dispozici koncem letošního roku.
Předpokládám, že jste na rekonstrukci získali nějakou podporu od státu. Budou tedy kvůli tomu mít byty nějaké zvláštní určení?
Tady ta podpora konečně má smysl. Využili jsme dotační program z Ministerstva pro místní rozvoj. Peníze jsou určené na podporu bydlení a už není dáno, že musí uživatelé spadat do skupiny sociálně znevýhodněných a podobně. Bydlet tam může kdokoliv. I proto tam mohou vzniknout ty dva zmíněné velké byty. Podpora sice není finančně tak vysoká, ale je formou, že nám stát poskytuje zvýhodněný úvěr. Trošku mi to připomíná situaci, když naši rodiče v dávné minulosti mohli získat novomanželskou půjčku. Ten náš úvěr se dá splácet třicet let. Město to nezruinuje, může stavět a zároveň neplatí přemrštěné sazby bankám.
Spousta měst řeší problémy s nedostatkem lékařů. V Náměšti je poliklinika. Daří se vám ji naplňovat potřebnými lékaři?
Je to složité téma, kterému úplně nerozumím z pohledu, co se ve společnosti děje, proč nejsou mladí lékaři, poptávka po zdravotnických službách je dlouhodobě vysoká a bude stále. V budoucnu tu nebudeme lékaře mít, pokud se nestane zázrak. Nyní jsem ale rád, že základní zdravotní služby máme zajištěny. Myslím si, že drtivá většina obyvatel města má svého lékaře. A to i pediatra, což nám mohou mnozí závidět. Zdaleka tomu tak jinde není. Potíž je především s pediatry a stomatology. Neříkám, že každý má lékaře přímo v Náměšti, zejména co se týká stomatologů, ale v okolí se místa najít dají. Hodně nám pomáhají Kralice, Dukovany, případně je v relativně dobré dojezdové vzdálenosti Třebíč, Velká Bíteš, Brno. Ale hodily by se nám i další odbornosti, například kožní lékař, kardio. Náš zdravotnický odbor pravidelně vypisuje poptávkové řízení po těchto profesích. Ale je to tak trochu věc zdravotních pojišťoven, kdy v jednu chvíli to bylo tak, že každému lékaři, který chtěl na obvodu pracovat, to bylo umožněno. Takový byl trend ještě před pár lety. Teď jsme úplně někde jinde. Je to tak, že ne každý lékař smlouvu od VZP dostane. Je to tedy politika zdravotních pojišťoven. Měli jsme tu již domluveného lékaře, poskytli jsme mu prostory, ale nedostal souhlas pojišťoven.
V rozpočtu si nelze nevšimnout, že do polikliniky ročně investujete a probíhá postupná obnova…
Investice do polikliniky jsou každoroční záležitost. Tam jsme šli cestou, jak říkal můj předchůdce – plíživou metodou. Obnovu řešíme prostřednictvím našich služeb města, což částečně zlevňuje náklady. Obnova prostor pro ordinace i pacienty je již téměř dokončena. A letos zde vznikne snad i 13 nových parkovacích stání.
Poliklinika stojí na Husově ulici, která poslední dva roky prochází kompletní rekonstrukcí. V rámci prací se počítá také s úpravou parkovišť?
Rekonstrukci páteřní ulice Husova jsme dlouho připravovali a chtěli jsme ji. Měníme zde úplně všechno včetně inženýrských sítí, vznikají nové povrchy, veřejné osvětlení, chodníky a samozřejmě také parkovací stání všude tam, kde to je z dopravního pohledu možné. Některé ulice v okolí budou nově řešeny jako jednosměrné, právě z důvodu možností parkování většího počtu aut. A díky všem, že strpí útrapy s tím spojené.
V posledních letech ve velkém investujete do školství. Co vím, chystá se stěhování základní umělecké školy do objektu na Třebíčské ulici. V jaké je to fázi?
Do škol a školských zařízení pravidelně investujeme značné prostředky. Jednou to byl dům dětí a mládeže, který získal novou budovu, potom to byla ZŠ Komenského, která se dočkala přístavby učeben a nové tělocvičny, pak to byla ZŠ Husova, která má zrenovované schodiště, fasádu, novou kuchyň. Mateřská škola Třebíčská má novou fasádu a v této chvíli nás čekají dvě akce. Je to nástavba MŠ E. F. Buriana, kde vzniknou dvě nové třídy z projektu na dětskou skupinu. Tam bylo v polovině ledna předáno staveniště a v lednu 2026 by měla proběhnout kolaudace. Ze stávající budovy zůstanou jen obvodové zdi, dají se nové stropy a na to přijde nadstavba. Jen samotné stavební práce bez vybavení a bez terénních úprav vyjdou na 53 milionů korun. Stavět by se mělo z dotace na pořízení dětských skupin. O dotaci mělo být dávno rozhodnuto a stále není. Po dohodě se zastupiteli jdeme do obrovského rizika. Pokud nevyjde dotace ve výši 35 milionů korun, budeme mít velikánský problém. Bylo to jedno z nesložitějších rozhodnutí loňského roku. Ale stavbu nešlo odložit.
No a základní umělecká škola, to je krásná zajímavá věc. Jestli se to podaří, bude to úplná změna pohledu na tuto školu. ZUŠ vždy byla na faře na Masarykově náměstí. Žáků je v ní hodně. Potřebují mít adekvátní prostory, a to bohužel na faře výhledově nemají. Budova je památkově chráněná a neumožňuje další rozvoj. Domluvili jsme se s krajským úřadem, který vlastní budovu hotelové školy, že bychom objekt společnými silami přetvořili tak, aby sloužil celý ke vzdělávání. Ve spodních dvou patrech by měla být hotelovka a v horních dvou patrech by byla ZUŠ. Pokud se to povede propojíme formální středoškolské vzdělávání s uměleckým. Jsem hodně zvědavý, jak to bude společně fungovat a jak si budou vzájemně studenti a pedagogové vycházet vstříc. Ke stěhování ZUŠ by mělo dojít 1. září 2026. Realizace by měla probíhat od letošního roku.
Na začátku letošního roku se otvírala nová výjezdová stanice zdravotních záchranářů v Telči. Nová budova by se měla výhledově stavět také v Náměšti. Probíhají v této věci už nějaká jednání? Kde by měla nová budova stát?
Začátkem ledna jsem v této věci komunikoval s novým panem radním pro zdravotnictví s panem Běhounkem. V Náměšti je s tím trošku problém a pan radní ho důvěrně zná už z dob, kdy byl hejtmanem. Nám se s krajem daří spolupráce nadstandardně. Kde se nám ale nedaří dlouhé roky, to je právě záležitost umístění výjezdové stanice. Město má za to, že nejvhodnější prostor pro záchranku je u hasičů pod vlakovým nádražím. Kdysi toto řešení navrhoval starosta Vladimír Měrka a kraj to akceptoval a nechal zpracovat studii dokonce ve dvou variantách. A obě varianty (jednopodlažní i dvoupodlažní) zde jsou reálné.
Zároveň je ale třeba vyřešit problém s hasiči. Ti mají úžasnou techniku, ale budova je zoufalá. Líbil by se nám jeden společný projekt pro záchranku a hasiče. Hasiči mají dlouhou jednopodlažní budovu, přitom by mohla být dvoupodlažní (dole garáže, nad nimi zázemí) a zbylo by víc místa pro objekt záchranky. Pokusíme se vydiskutovat společný projekt.
Co se týká průmyslu, je Náměšť vcelku specifická. Velké průmyslové podniky se sem nehrnou. Přesto jsem zaznamenala na posledním zasedání zastupitelstva, že se u vás chystá nějaký zajímavý projekt nad zámkem směrem na Jinošov?
Měla by tu vzniknout malá průmyslová zóna s názvem Babapark. Jedná se o prostor po levé straně za cedulí města ve směru na Velkou Bíteš. Průmyslový park by měl vzniknout mezi fotovoltaickými panely a lesem. Jedná se o projekt soukromého investora. S jeho přípravou by se mělo začít během následujících měsíců. Nás jako města se to týká pouze v tom směru, že bychom měli pomoci vybudovat vodovod a kanalizaci na našich pozemcích.
Nejen prací živ je člověk. Město nabízí spoustu možností trávení volného času i různé způsoby rekreace. V letních měsících je hojně využíván rybník Rathan, který v posledních letech prošel obrovskou proměnou. Dokonce si hlídáte kvalitu vody. Každý rok se tam investuje. Co máte pro letošek v plánu?
V roce 2025 bychom tam rádi dodělali převlékárny, dokončíme sprchu, zprovozníme pítko. Zároveň jsme měli vizi vybudovat tam klidovou zónu na opalování. Ta by měla být u spínačky. Teď je tam plac, který není nijak využíván, ale aby se dal využívat, bylo by potřeba zde vybudovat stěnu, která by ho odhlučnila od silnice I/23. To je představa, ale zatím jsme nenašli v zastupitelstvu shodu. Jednou by tam mohla vzniknout i hrací plocha pro klidový sport, třeba hřiště pro pétanque. Rybník nám vyřešil problémy s letním koupáním docela dokonale. A máme další plány, nechte se překvapit.
Co se týká nábřežní cyklostezky, plánujete dobudovat poslední část v Červených domcích, a co je doslova báječné, první část cyklostezky mezi historickým mostem a sportovištěm v Hájku se dočká osvětlení…
Máme cyklostezku, která na území města v tuto chvíli už lemuje téměř celou řeku Oslavu. Od vyústění v Červených domcích chybí už jen kousek k fotbalovému stadionu. Jsem moc rád, že se cyklostezka udělala takhle prozíravě, vizionářsky. Na celé délce úseku nikde nekřižuje komunikace a děti se mohou bezpečně dopravit až ke sportovištím. Přivedla lidi do míst, která byla dlouhá léta nepřístupná. Otevřely se jim nové pohledy na zámek, vznikly tam nové prvky architektky paní Vágnerové a stezka byla osazena sochami kováře Pavla Tasovského. Bylo to i přání lidí, aby se cyklostezka osvětlila, protože je celoročně hojně užívána i pro pěší. Budou tam instalovány historizující lampy s menší svítivostí, ideální pro romantické procházky.
Blíží se výstavba dvou nových bloků Jaderné elektrárny Dukovany. Jak se na to připravujete a co od toho očekáváte?
Já osobně to velmi vítám. Dotkli jsme se tématu demografické křivky. Výstavba v Dukovanech znamená, že do regionu mohou přijít noví obyvatelé, lidé se zajímavým profesním životem, lidé, kteří dělají zajímavou práci. Jsem přesvědčen, že je to pro nás obrovská příležitost. Náměšť má to štěstí, že přes nás se nebudou vozit žádné nadrozměrné komponenty. A jak zde již zaznělo, podporujeme novou bytovou výstavbu, stavíme školku, myslím, že budeme připraveni.
Nicméně chystá se rekonstrukce napojení Náměště na D1 a také obchvat Jinošova, což proběhne v rámci přípravy návozových tras.
Ano, ale v rámci druhosledových tras. Kraj vyslyšel naše naléhání, že nestačí jen oprava, ale silnice bude i rozšířena. Řidiči to nepoznají, ale bude tam širší krajnice, tudíž bude silnice bezpečnější.
Na závěr si neodpustím ještě jednu otázku. Jak se lidem žije v Náměšti?
Jako starosta nemůžu mluvit jinak, ale skutečně jsem přesvědčen, že je Náměšť velmi příjemným místem pro život. Pokud máte to štěstí, máte práci a neřešíte existenční záležitosti, tak žít tady je určitě moc prima.