MORAVSKÉ BUDĚJOVICE (juh) – Na tom, v jakém prostředí děti vyrůstají, záleží naprosto zásadně. Zda je harmonické a estetické, klidné a přívětivé, kde každá věc má svoje místo a průběh dne má řád. Děti sají jako houba a vše si bezděčně, ale o to pečlivěji ukládají do svých hlaviček a lze předpokládat, že podobně také budou řídit svůj život, až ho začnou brát do svých rukou. Z tohoto důvodu se moravskobudějovická radnice rozhodla přistoupit k nové mateřské škole Husova vskutku velkoryse. Uspořádala architektonickou soutěž.
Prezentace všech návrhů proběhla ve čtvrtek 25. července v 18:00 v konírnách zámku. Za bohaté odborné i laické veřejnosti byly na velkoplošných panelech prezentovány všechny návrhy. A nutno přiznat, že volba žádného z nich by nebyla chybou. Zvítězit však může jenom jeden. V zadání nebylo přesně definováno, zda má jít o rekonstrukci a dostavbu stávajícího objektu, nebo o zcela nové řešení vyžadující demolici stávajícího objektu. Proto i přístup jednotlivých ateliérů byl různý. Podle slov místostarosty Jana Švaříčka tak radnice chtěla získat skutečně co nejpestřejší paletu nápadů, protože ani oni si nebyli zcela jisti, co by bylo lepší.
Jako vítězný projekt byla představena práce Ing. Martiny Grimmové, která šla cestou demolice starého a úplnou změnou stávající dispozice. Nové objekty mateřské školy se ocitli na uliční čáře a zahrada se tak najednou ocitla v hlukovém stínu. Děti tak získají klidné intimní prostředí a o rušné křižovatce nebudou ani vědět.
Architektka Martina Grimmová byla na slavnostní prezentaci přítomna, a měla tak možnost nejen poděkovat, ale hlavně svůj návrh prezentovat. Jak nám řekla, při přemýšlení nad fungováním školky se snažila přemýšlet tak, jako by tam chtěla vodit své děti. Jako zkušená maminka má tuto etapu dávno za sebou, ale zkušenosti maminky a architektky se zde krásně protly. Posunutím objektů školky do křižovatky ji zároveň zřetelně vymezily.
Jak pravil starosta města Martin Ferdan, město Moravské Budějovice přistoupilo k takto náročnému způsobu řešení pomocí architektonické soutěže poprvé, ale určitě ne naposledy. „Do soutěže se přihlásilo 23 soutěžících, což nás samotné překvapilo. Je to sice finančně náročnější řešení, ale díky nápadům a inspiraci, které soutěžící ateliéry přinesou, se do budoucna zcela jistě vyplatí,“ řekl nám starosta.
Foto HoN: Jan Uher