

TŘEBÍČ – Házedla, kluzáky, větroně, upoutané motorové modely, ale i radiem řízené makety skutečných letadel spatří návštěvník v expozici výstavy – To to letí – která byla slavnostně zahájena ve čtvrtek 17. dubna. Bývalou konírnu třebíčského zámku autoři výstavy fakticky přeměnili v dílnu a letiště, kde se lze nadchnout pro leteckou modelařinu.
Výstavu připravilo Muzeum Vysočiny Třebíč jako připomínku osmdesátileté historie Letecko-modelářského klubu Třebíč. Jak už časový úsek napovídá, oficiální počátek třebíčského letecko-modelářského spolku je datován do roku 1945, kdy byl v Třebíči založen Český národní aeroklub. Jeho ustavující schůze proběhla 24. 8. 1945 v Národním domě. Kromě motorového a plachtařského odboru byl tehdy založen i modelářský odbor nově vzniklého aeroklubu. Letiště bylo v místech, kde se nachází dnešní průmyslová čtvrť s První brněnskou strojírnou.
Neoficiální počátky třebíčského modelářství se však datují už do doby předválečné, kdy mladé aviatiky vychovávala zejména Masarykova letecká liga s řadou poboček ve všech větších městech. Součástí činnosti MLL bylo i vydávání časopisu Letec, který otiskoval i návody a plánky na stavbu leteckých modelů. Tímto způsobem se modelářství dostalo také do Třebíče. Modelaření naučilo a dodnes učí nejen chlapce pracovat s různými nástroji, obrábět dřevo, kovy i plasty, používat lepidla a barvy i elektroniku. Učí své adepty číst plány, přesnosti, trpělivosti a dalším dovednostem, které každý člověk může využít ve svém dalším životě.
V konírně zámku příchozí, zvláště kluky všeho věku, jistě zaujmou především vystavené letecké modely, ale třeba i lodě, které modeláři LMK Třebíč také stavěli. Před mnoha desetiletími se v letecké modelařině začínalo a i dnes začíná stavbou házedel a volně létajících větroňů. Nejstarší metodou pohonu leteckých modelů byl gumový svazek pohánějící vrtuli. Od počátku padesátých let se pak objevovaly první modely se spalovacím motorem. Nadešla éra modelů upoutaných, řízených pomocí rukojeti a strun či lanek. Od sedmdesátých let minulého století se začalo také třebíčské modelářství elektronizovat a modeláři začali stavět modely kontrolované bezdrátově, které nazýváme RC letadla (radiem řízená letadla). A dnes i velké a těžké makety létají poháněné elektromotory!
I pamětníky při vernisáži výstavy příjemně překvapilo, že se v depozitářích muzea zachovaly více než 60 let staré plakáty zvoucí na Cenu Vysočiny. Byly to proslulé závody upoutaných modelů letadel, rychlostních maket, akrobatů, týmů a soubojových modelů zvaných combat, pořádané od počátku 50. let na stadionu pod Kostelíčkem. Mekkou upoutaného modelářství v Třebíči se později stal betonový kruh v Poušově, kam si pro vítězství v kategorii rychlostních modelů s motorem 2,5 ccm přijel například v roce 1974 i tehdejší mistr světa Polák Andřej Rachwal. V Třebíči dosáhl rychlosti 233,7 km/h! Na výstavě spatříme ale i rychlostní model třebíčského modeláře Karla Březny s pulzačním motorem, jenž za mohutného dunění dosahoval také rychlosti kolem 230 km/h. Bylo proto nezbytné, aby tak rychlé modely létaly kvůli bezpečnosti diváků za ochrannou sítí postavenou kolem kruhové letové plochy. Pisatel tohoto článku si i po letech pamatuje na radu hlasatele tehdejších závodů, který z amplionu doporučoval davu přihlížejících diváků kolem kruhu, „…aby se pro jistotu zakopali.“
To už ale nadcházela doba radiových souprav a mnozí z třebíčských modelářů snili o tom, jak by bylo dobré, kdyby se kruh v Poušově dal napřímit a vznikla tak někde na okraji města klasická vzletová a přistávací dráha pro radiem řízené modely. Dnes používá Letecko-modelářský klub Třebíč jako svoje letiště travnatou plochu vzdálenou necelé 2 km jižně od hranic města Třebíče, mezi obcí Střítež a zahrádkářskou kolonií. Uskutečnil na ní už desítky soutěží radiem řízených maket letadel, včetně mnoha mistrovství České republiky.
Nadchnout se pro letecké modelářství 500 metrů západně od Stříteže můžete v příštích dnech i vy. Součástí doprovodného programu k výstavě bude na letišti LMK soutěž elektrovětroňů, která se uskuteční 17. května. A soutěž RC maket skutečných letadel je na letišti u Stříteže naplánována na 31. května a 1. června. Ani tato nabídka však zdaleka nevyčerpává veškerý doprovodný program k výstavě, která v zámecké konírně potrvá do 31. srpna letošního roku.
Text a foto: Arnošt Pacola