Létající makety opět udivovaly svou dokonalostí
Profilovka
06. 06. 2024.

STŘÍTEŽ (ap) - Další mistrovství České republiky radiem řízených létajících maket letadel uspořádal Leteckomodelářký klub Třebíč o víkendu 1. – 2. června. Řidičům na výpadovce mezi Třebíčí a Jaroměřicemi to signalizovala vlajka České republiky, vlající nad střechou velína u travnatého modelářského letiště na dohled od Stříteže.

„Mistrovství České republiky koluje po klubech, které pořádají soutěže maketářů. Aby byla zajištěna spravedlnost a eliminovalo se nadržování někomu, máme tady rozhodčí z modelářských klubů z Ústí nad Labem, z Českého Krumlova a z Rakovníka,“ vysvětlil předseda LMK Třebíč a ředitel soutěže Miroslav Dvořáček mladší.

Není to žádné 
hračičkování
Tvorba funkčních maket je vrcholným výkonem v každé modelářské odbornosti, ať už se jedná o auta, lodě, ponorky, vlaky, tanky, rakety nebo letadla. V leteckém modelářství jsou královskou kategorií rádiem řízené makety, tedy dokonalé zmenšeniny skutečných letadel.

Modely letadel kategorií F4C a F4H ovšem nejsou jen tak nějaká letadélka nebo snad dokonce hračky. Vždyť třeba maketa slavného československého letadla Zlín Z-50 LX Františka Frány z Českých Budějovic měla rozpětí dva a půl metru a hmotnost přes 11 kilogramů. Poháněna byla japonským dvouválcovým čtyřtaktním benzinovým boxerem o zdvihovém objemu 60 kubíků! Stavba takových modelů vyžaduje třeba i tisíce hodin práce.

V kategorii F4C, což jsou složitější makety z hlediska stavebního hodnocení, představili modeláři pět maket. V kategorii F4H s jednodušším hodnocením stavby modelů soutěžilo devět maket. Byly mezi nimi modely ověnčené medailemi z nejprestižnějších soutěží. Třeba model amerického dvouplošníku Boeing Stearman, se kterým David Kopal z LMK Černohorsko zvítězil na mistrovství světa ve Francii už před deseti lety. Nebo aerotaxi Ae-145, s nímž soutěžící Jiří Brand získal před dvěma lety bronzovou medaili na mistrovství světa v Norsku.

Nové modely

Diváci mohli na letišti obdivovat nejen špičkové modely z minulých let, ale i několik novinek. Svoji soutěžní premiéru měl právě ve Stříteži nový model amerického akrobatického letounu Spinks Akromaster Václava Janka z Prahy, jehož předloha létala na přelomu 70. a 80. let minulého století. Byl to současník slavného akrobatického letadla československé výroby Zlín Z-50, s jehož dokonalou maketou ve Stříteži soutěžil František Frána.

Novou maketu letadla Vans RW- 7 postavil Vladimír Ryneš mladší a svoji novou maketu německého civilního letadla Bo-208 C Junior postavil naopak jeho táta, Vladimír Ryneš starší, oba z LMK Křemže. Dalším novým strojem byl německý stíhací Focke-Wulf FW-190, který si postavil Josef Krejčí z Veselí nad Moravou. Celkový byl ale znatelný úbytek modelů stíhaček z II. světové války. Pěkným zpracováním a krásnými lety naopak zaujal prvoválečný dvouplošník Albatros CIII Vladimíra Ryneše z LMK Křemže.

Přijeli reprezentanti

Do Stříteže se kromě dalších modelářů sjela dvě kompletní reprezentační družstva ČR. „Letos je to aktuální, protože letos se bude v Rumunsku konat mistrovství světa v obou kategoriích. Rumunsko je častý pořadatel modelářských soutěží, letos se tam pořádají čtyři mistrovství v různých kategoriích FAI. Je tak trochu paradoxem, že i když makety tam létají celkem málo a jejich soutěže tam nepořádají, mistrovství světa maket se tam bude konat za posledních 25 let už potřetí. Dokonce se tam bude létat i kategorie upoutaných maket. Paradoxem je i to, že hlavním pořadatelem mistrovství v Rumunsku budou tak trochu skrytě Norsko a Švédsko,“ poodhalil pro Horácké noviny zákulisí modelářského sportu ředitel letošního mistrovství ČR Miroslav Dvořáček mladší, který na mistrovství světa v Rumunsku bude zastávat odpovědnou funkci jednoho ze tří bodových rozhodčích statického hodnocení upoutaných maket.

Počasí se pohoršilo

První týden v červnu býval pro třebíčské pořadatele zárukou krásného slunečného počasí. Tentokrát to ale bylo horší. Šedé mraky plné vody se v sobotu po ránu povalovaly na vrcholcích stromů nedaleké přírodní rezervace Hošťanky. Dohlednost ale byla dobrá a v průběhu sobotního dopoledne mezi mraky začalo prosvítat i slunce, takže se létat dalo. V neděli ráno však letiště zahalila mlha a bylo nutno počkat na vítr, který ji rozehnal. I tak jsme byli na mistrovství republiky svědky velmi zdařilých soutěžních letů s nezbytnými přemety, výkruty, překruty, souvraty, zvraty, sestupnými spirálami či kubánskými osmami.

Vítr postupně sílící až na 8 m/s však modelářům za kniply vysílaček znepříjemňoval řízení jejich modelů. V samotném závěru soutěže jsme tak byli svědky i havárie dvouplošníku třebíčského modeláře Pavla Bárty. Jeho model se v silném protivětru po ztrátě rychlosti zřítil na práh letiště. Poškození makety Bü-131 ale není fatální, její oprava si prý vyžádá jen dvě odpoledne.

Výsledky letošního mistrovství budou důležité pro složení reprezentace ČR pro rok 2026, kdy se bude konat mistrovství světa radiem řízených létajících maket letadel ve Velké Británii.

Nabídli i nelétající zákusek
Občerstvení pro účastníky mistrovství republiky připravili třebíčští pořadatelé opět bohaté, jeho korunou byly letos zákusky v podobě letadel, které napekla Cukrárna Majka z Račerovic.

Foto HoN: Arnošt Pacola

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image