DOLNÍ DUBŇANY (mad) – Obec na hranicích dvou krajů a na pomezí Třebíčska a Moravskokrumlovska žije bohatým kulturním životem. Ctí tradice a staví na své bohaté historii. Tradice a folklor představují jedno z nejcennějších dědictví našich předků a Dolní Dubňany si je chtějí zachovat i pro budoucí generace. Snad právě proto se obec rozhodla pro obnovu dolnodubňanského kroje.
„Dolnodubňanský kroj je z etnografického hlediska jedním z nejdůležitějších zástupců, nejčistší dochovanou variantou moravskokrumlovského lidového kroje. Pořízením krojového páru by se Dolní Dubňany staly vzorem celé moravskokrumlovské varianty,“ uvedl Jiří Mačuda, etnograf z Jihomoravského muzea ve Znojmě.
S myšlenkou obnovit dolnoduňanský kroj a aktivně se podílet na celém procesu přišla dolnodubňanská chasa po tradičních Václavských hodech v roce 2023. Díky iniciativě chasy a Makréty Chvátalové proběhla společná schůzka se zástupci obce a etnografem Jihomoravského muzea ve Znojmě Jiřím Mačudou. Po této schůzce padlo konečné rozhodnutí, že se obec společně s odborníky pokusí o obnovu dolnodubňanského kroje po 170 letech. Rekonstrukce dolnodubňanského kroje byla vystavená na výstavě Lidové tradice Znojemska ve Znojmě v roce 2023.
Obnova kroje není právě levnou záležitostí. Proto se obec snaží sehnat společnými silami dostatek finančních prostředků. „Počítáme s tím, že to bude běh na dlouhou trať, ale postupně bychom chtěli nechat šít kroje pro další generace v chase,“ uvedl starosta Dolních Dubňan Tomáš Petříček. Pokladnička na příspěvky je také součástí většiny kulturních akcí v obci. Pokladnička nechyběla ani minulý víkend v neděli na Festivalu dechových hudeb. Přispět můžete také zasláním finanční částky na účet obce, v takovém případě předem kontaktujte starostu. Obratem vám bude připraveno potvrzení o daru nebo darovací smlouva. Každému, kdo obnovu dolnodubňaského kroje podpoří, předem děkuje chasa i celá obec Dolní Dubňany.
Obec rovněž pátrá po historických fotografiích z dolnodubňanských hodů a poutí, a to nejlépe před první světovou válkou, ale mohou být i prvorepublikové (např. z 20. let). Ideálně fotografie zachycující výzdobu pánského klobouku a celkově chasu.
Aktuálně je jeden kroj rozpracovaný ve znojemské krejčovské dílně. „Je problém vůbec najít šikovnou švadlenu, která kroj umí ušít. V Česku jich je jen velmi málo a stále jich ubývá. Dva páry krojů bychom chtěli mít hotové do Svatováclavských hodů. Celkem jich potřebujeme dvacet párů,“ přiblížil starosta. Náklady na jeden pár kroje se pohybuje okolo sedmdesáti tisíc korun. Je krásné, když se obec dokáže pro myšlenku obnovy místního kroje nadchnout. V Dolních Dubňanech se to povedlo. „Máme z toho velkou radost. Žijeme tím,“ podotkl starosta.
Kroj není přežitek, ale krásná tradice
Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.
Nejčtenější
Další
1
Redakce
17. 11. 2024
2
Redakce
19. 11. 2024
3
Martina Dědková Chromá
22. 11. 2024