Krásné starožitné psací stroje najdete na půdě sýpky

Profilovka
13. 04. 2024

VALEČ (ap) – Nové soukromé muzeum starožitných psacích strojů měli ještě před jeho oficiálním otevřením možnost první diváci navštívit o velikonoční neděli 31. března na půdě sýpky v areálu Hotelu Zámek Valeč. Charakter expozice tam kromě čtyřiceti strojů pomáhají dotvářet také plakáty, které historicky provázely vznik, výrobu a rozvoj používání psacích strojů. Pro návštěvníky Valče to byla další zajímavost programu velikonočního jarmarku, který se konal na nádvoří a v zámku.

Nová zámecká muzeální expozice je výsledkem sběratelského zájmu třebíčského sběratele Eduarda Hoška. Naprostá většina z vystavených psacích strojů představuje unikáty a zvláštnosti v dobové produkci daných typů a značek.

Před patnácti lety ještě nebylo sběratelství starožitných psacích strojů u nás příliš rozšířené a ani starožitníci toho v Česku o psacích strojích moc nevěděli. V USA, Kanadě, Německu, Itálii, Francii nebo Švýcarsku už je to ale po mnoho let rozvinutý a oblíbený sběratelský obor.
„Tak jsem se také začal pídit po tom, které stroje jsou sběratelsky vzácnější. A třeba jsem se dozvěděl, že stroje s třířadou klávesnicí jsou daleko vzácnější než ty se čtyřřadou. Dvanáct let už po různých bazarech hledám rarity, dnes hlavně prostřednictvím internetu. A když nějaký zajímavý kousek najdu, hned tam vyrážím,“ prozradil redakci Horáckých novin pan Hošek, který svoji sbírku psacích strojů vystavoval před dvěma lety v Městské knihovně v Třebíči.


Také Anežka Švarcová z Prahy si o velikonoční neděli ráda vyzkoušela, co je to psát v dnešní technicky pokročilé době na starém psacím stroji. Vůbec se od toho nemohla odtrhnout.

Na čem psali slavní?
Pro sběratele psacích strojů i milovníky literatury je nepochybně zajímavé, na strojích jakého typu a značky psali své texty slavní literáti a další osobnosti. Třeba německý filozof F. W. Nietzsche (1844–1900) používal jeden z prvních psacích vynálezů, tzv. psací míč z roku 1878. Mark Twain (1835-1910) byl první člověk na světě, který použil psací stroj (Remington 2) pro psaní krásné literatury. Filmový režisér Alfred Hitchcock (1899–1980) psával své horory na přenosném černém Underwoodu. Rus L. N. Tolstoj (1828–1910) si oblíbil psací stroj Remington. Britský státník W. Churchille (1874–1965) vešel do historie psacích strojů tím, že nařídil zaměstnancům úřadu vlády používat speciální psací stroje, které snižovaly zbytečný hluk. Byl vybrán jeden z typů značky Remington. A třeba náš spisovatel Bohumil Hrabal (1914–1997) proslul svojí „atomovou šrajbmašinou“ značky Perkeo.

V posledních dvou letech se Hoškovi podařilo získat třeba unikátní stroj značky NORICA s odlévanými boky, který se vyráběl jen dva roky. „Korespondencí s německým sběratelem jsem zjistil, že jsou už jen čtyři na světě. A můj má dokonce nejnižší číslo na světě - 237,“ pochlubil se nám před dvanácti dny pan Hošek.

Jak šel čas
Profese Eduarda Hoška ale neměla s psaním nebo kancelářskou prací nic společného, byl totiž povoláním stavař. A když před dvěma lety připravil výstavu starých psacích strojů pro Městskou knihovnu v Třebíči, Horáckým novinám prozradil, že až odejde do důchodu, má sen vytvořit muzeum psacích strojů. Podařilo se. „Pracoval jsem u pana Bronislava Valy, takže jsem byl prakticky přes týden pryč a domů jezdil jenom na víkendy. Až když jsem se rozhodl jít od letoška do důchodu, navštívil jsem už v prosinci paní Valovou s tím, že jsem pětadvacet let u pana Valy pracoval. I když jsme se neznali, představil jsem se jí a vysvětlil svůj záměr na vytvoření muzea. Ona řekla, že to s těmi psacími stroji je zajímavý nápad. A za čtyři měsíce už mám zbudované muzeum na zámku ve Valči. Je to náhoda a skoro zázrak, že s mou myšlenkou souhlasila,“ přiblížil Eduard Hošek Horáckým novinám důležité okamžiky vzniku muzea.

Výsledkem bylo, že paní Valová nabídla pro muzeum prostory v podkroví budovy sýpky v areálu zámeckého hotelu, které dříve sloužily k příležitostnému cvičení jógy. Pětačtyřicet historických psacích strojů tak našlo svůj nový domov.

Stroje v akváriích
Některé exponáty najdou návštěvníci muzea ve skleněných vitrínách, nejvzácnější kousky ale dostaly skleněné poklopy připomínající akvária. To aby se na ně neprášilo a odolávaly i prstům zvědavých příchozích. „Vyčlenil jsem ale přece jen tři stroje, aby si děti i dospělí mohli zkusit, jak se na nich psávalo,“ vysvětlil Hošek, který má samozřejmě pochopení pro touhy návštěvníka výstavy psacích strojů.

V budoucnu hodlá Hošek v případě zájmu poskytovat i odborný výklad k vystaveným strojům nejen vážným zájemcům, ale třeba i skupinám školáků. „Mám dva přátele, kteří mají muzeum psacích strojů, která jsou vlastně jen dvě v republice. Jedno funguje v jižních a druhé v severních Čechách. Na Moravě zatím žádné není. To moje bude třetí v Česku,“ narazil Hošek na skutečnost, že oficiální otevření muzea na zámku ve Valči by se mělo uskutečnit během několika příštích týdnů.

Muzeum se líbí
Už první ohlasy a zápisy v knize návštěv svědčí o tom, že nová muzejní expozice bude dalším lákadlem k návštěvě zámku ve Valči. „Staré psací stroje jsou věci, které mají duši. Expozici muzea má pan Hošek moc pěkně připravenou, přímo vyšperkovanou. Napsala jsem mu to i do knihy návštěv,“ prozradila naší redakci jedna z prvních návštěvnic muzea, také sběratelka psacích strojů Květoslava Kořínková.

„Výstava se mi líbila moc. To snad ani není možné, kolik druhů psacích strojů pan Hošek nasbíral. Také jsem kdysi jeden měla v bazaru,“ zavzpomínala Eva Ostrá ze Stříteže. Souhlasila i její sestřenka Marie Pavlíková: „Bylo to zajímavé, a i když tomu moc nerozumím, byla jsem nadšená.“

Podkroví půdy bývalé zámecké sýpky je nicméně natolik veliké, že jeho část může být využita třeba jako muzeum malých autíček, tzv. angličáků. Uvidíme…


Vášnivým sběratelem starožitných psacích strojů je také americký herec Tom Hanks. 





Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image