

TŘEBÍČ (mad) – Ministerstvo životního prostředí (MPŽ) zrušilo dne 28. března veřejnou vyhláškou závazné stanovisko EIA (Enviromental Impact Assessment - posouzení vlivu stavby na životní prostředí) k záměru stavby I/ 23 Třebíč – obchvat, které vydal dne 15. ledna 2024 odbor životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Kraje Vysočina.
Ministerstvu životního prostředí byla 17. února 2025 doručena žádost Ministerstva dopravy o potvrzení nebo změnu závazného stanoviska Krajského úřadu k posouzení vlivů záměru „I/23 Třebíč, obchvat“ na životní prostředí, které bylo napadeno v rámci podaných odvolání proti rozhodnutí Krajského úřadu Kraje Vysočina.
MŽP dospělo k závěru, že toto obsahuje vady, pro které je nelze potvrdit. Jde navíc o vady takového charakteru, které nelze napravit pouhou změnou. Proti rozhodnutí MŽP, které již bylo dáno na vědomí všem účastníkům řízení, se nedá odvolat. „Mám za to, že nejlepším řešením by bylo konečně smést průchvat ze stolu a začít intenzivně připravovat skutečný, velký obchvat Třebíče,“ vyjádřil se Jaromír Barák, předseda spolku Obchvat Třebíče na internetových stránkách spolku Třebíč Občanům! Spolek Obchvat Třebíče podal k vydání EIA třicet námitek, z nichž nejzásadnější byl požadavek na podobné porovnání čtyř variant řešení obchvatu.
Připomínky týkající se variant obchvatu však byly zamítnuty jako nedůvodné. Odvolatelé, kteří v tomto směru uplatňovali námitky, požadovali vyhodnocení variant, které navrhovali, a jejich odmítnutí považovali za nezákonné (Třebíč Občanům!). „K tomu lze uvést, že zvolený způsob posuzování, tedy územní řízení s posouzením vlivů, předpokládá předložení invariantního záměru a příslušný úřad ani nemůže navrhovat (resp. požadovat) zpracování jiných variant,“ stojí v rozhodnutí, pod nímž je podepsán RNDr. Miroslav Rokos.
U velkých staveb se vždy posuzují vlivy na veřejné zdraví a na životní prostředí, zahrnující vlivy na živočichy, rostliny, ekosystémy, půdu, horninové prostředí, vodu, ovzduší, klima, krajinu, přírodní zdroje, hmotný majetek, kulturní památky a na jejich vzájemné působení a souvislosti. Bez EIA stavba nemůže zahájit, protože je součástí povolovacího procesu stavby.
„Z ministerstva životního prostředí je patrné, že není nutné prověřovat další varianty obchvatu města, nicméně je nutné upřesnit a konkretizovat kompenzační opatření v dotčeném území. ŘSD, s.p. a Město Třebíč vyvinou společné úsilí k rychlému vypořádání požadavků MŽP,“ vyjádřilo se Ředitelství silnic a dálnic Jihlava ústy tiskového mluvčího Jiří Veselého.