Kdo obsadí místa v krajské radě?

Profilovka
17. 10. 2024

KRAJ VYSOČINA (herb) – Jelikož stále nebyla platnost krajských voleb definitivně potvrzena verdiktem soudu, nemohlo být hejtmanem dosud svoláno ustavující zasedání nového zastupitelstva Kraje Vysočina. Jisté však již nyní je, že po čtyřech letech dojde ke značným změnám ve vedení Vysočiny. Čtyřletá éra hejtmana Vítězslava Schreka se aktuálně chýlí ke svému konci a na nejvyšší posty se chystá nová koalice, a to ANO s SOCDEM s podporou koalice SPD, Trikolora a PRO. Ve vedení Kraje Vysočina se nyní objeví jak politici již veřejnosti známí, tak i tváře příliš neokoukané. Kdo se tedy příští týden ujme pomyslných otěží Vysočiny?

V devítičlenné radě bude vítěznému hnutí ANO náležet sedm míst. Do křesla hejtmana, který bude současně zodpovědný i za finance, usedne lídr hnutí ANO a současný poslanec Martin Kukla. Zkušební inženýr v jihlavské firmě Bosch nakoukl do krajské politiky v roce 2018, kdy na postu náměstka hejtmana pro finance nahradil odstoupivšího Josefa Pavlíka. Coby lídr vedl Kukla Babišovo hnutí do krajských voleb již před čtyřmi roky, i přes vítězství ale na následující čtyři roky usedl do opozice, stal se alespoň předsedou Finančního výboru Kraje Vysočina. Před volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2021 jej krajská organizace hnutí ANO sice navrhla na první místo kandidátky na Vysočině, avšak po zásahu republikového výboru se pořadí zcela změnilo. Z prvního místa klesl Kukla na třetí a na čele jej nahradil někdejší generální ředitel HZS Drahoslav Ryba. I tak se ale bývalý náměstek hejtmana do dolní komory Parlamentu České republiky dostal. K práci poslance tak nyní Kukla přidá i povinnosti hejtmanské.

Prvním náměstkem hejtmana a zároveň správcem krajského majetku se stane Otto Vopěnka, podnikatel z Ledče nad Sázavou. Další příslušník podnikatelského stavu, Jiří Horký z Osové Bitýšky bude novým šéfem resortu pro sociální oblast. V radě usednou taktéž současní dva místostarostové Třebíče Pavel Franěk a Miloš Hrůza. První jmenovaný se do vedení kraje vrátí po čtyřech letech, ovšem tentokrát nebude mít Franěk pod sebou sociální oblast, ale jako náměstek hejtmana školství. Místostarosta města Hrůza se nově stane radním pro kulturu a cestovní ruch. Dalším Třebíčanem na kraji bude zastupitel města a obchodní manažer Pavel Řehoř, jenž bude spravovat resort zemědělství a životního prostředí. Místostarostové Franěk a Hrůza však nejsou jediní, kteří z radnice města zamíří na krajský úřad. Podobně je na tom i náměstek jihlavského primátora Jiří Pokorný. Ten v radě zaujme post náměstka hejtmana pro regionální rozvoj.

Ačkoliv se jako o pružné straně, která je ochotna vstoupit do koalice s kýmkoliv, mluví často v souvislosti s lidovci, zde na krajské úrovni by toto označení spíše sedělo pro sociální demokraty. Ti se totiž vedení kraje účastní nepřetržitě od roku 2008. V letech 2008 až 2016 se opírali o podporu KSČM za placené funkce ve výborech a následující dvě období usedli v krajské radě nejprve se zástupci ANO, ODS a STAN, v právě končícím období s ODS, STAN, lidovci a Piráty. Nyní budou v radě kraje pokračovat po boku hnutí ANO a za podpory koalice SPD, Trikolory a PRO.

Sociální demokraté vysílají do rady dvojici matadorů krajské politiky, a to někdejšího hejtmana Jiřího Běhounka a Vladimíra Novotného, který je ve vedení kraje nepřetržitě od roku 2008. Ovšem zatímco druhý jmenovaný zastával od roku 2012 post náměstka zodpovědného za zdravotnictví, tento resort nově povede z pozice radního lídr SOCDEM Běhounek. Sociální demokrat Novotný se coby druhý náměstek hejtmana bude starat o krajskou dopravu.

Mandáty v zastupitelstvu.jpg
 
Potřebnou podporu vládě hnutí ANO a SOCDEM zajistí trojkoalice SPD, Trikolora a PRO, která v letošních volbách získala dva mandáty. Za podporu získala zmíněná koalice uvolněnou funkci předsedy výboru pro bezpečnost a dostavbu elektrárny v Dukovanech. V jeho čele bude stát poslanec SPD Radek Koten. Ten v minulosti neblaze proslul například šířením i těch nejbláznivějších konspiračních teorií a dezinformačních článků.

Podpora koalice za uvolněnou funkci v čele výboru ovšem není ničím novým. Již zde byla zmíněna léta 2008 až 2016, kdy takto komunisté podporovali jednobarevnou vládu ČSSD. Placená funkce předsedy výboru vznikla i před čtyřmi lety v koalici hejtmana Schreka. Tehdy v čele výboru pro rozvoj strategických projektů, životního prostředí a MA21 stanul sociální demokrat Martin Hyský a sám Kukla tento krok velmi ostře kritizoval. Zřízení uvolněné funkce předsedy výboru dříve například nazýval jako politickou trafiku.

Otázkou zůstává, jak si koalice s nejtěsnější možnou většinou 23 mandátů z celkových 45 povede. Opírat se o těsnou většinu je vachrlaté, což se mimo jiné již dříve ukázalo ve vysoké politice. Po volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2006 nastala patová situace, kdy na jedné straně ODS, KDU-ČSL a Zelení získali 100 mandátů, na straně druhé ČSSD a KSČM taktéž 100 mandátů. Druhá vláda Mirka Topolánka tak získala důvěru jen díky dvěma přeběhlíkům z řad sociální demokracie a po čas své existence se musela potýkat s nepříliš pevnou půdou pod nohama. Vláda také předčasně padla v březnu 2009, kdy ji kromě opozice vyslovili nedůvěru jak dva členové ODS, tak i dvě bývalé poslankyně Strany zelených. Nutno zde v souvislosti s naším krajem připomenout, že mandát zastupitelky Kraje Vysočina získala za hnutí ANO i europoslankyně Jana Nagyová a je otázkou, jak často bude pendlovat mezi Štrasburkem, Bruselem a Jihlavou. Avšak stále je zde trojice komunistických zastupitelů, kteří mohou vůči současné koalici hrát podobnou roli, jako hráli v obdobné vládě ANO a ČSSD ve sněmovně v letech 2017 až 2021.

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image