Kat vysvětlil i to, jak lidem láme prsty
Profilovka
30. 08. 2024.

TŘEBÍČ (ap) - Šermíři s meči, šavlemi i rapíry, křižáci i kališníci, praporečníci i bubeníci, markytánky, kuchaři, kovář i kat s oběšencem a dalším nešťastníkem vpleteným do kola, ti všichni a mnozí další, včetně davu diváků, se zúčastnili letošního již 21. ročníku letních historických Slavností tří kápí v Třebíči. Na nivě řeky Jihlavy pod třebíčským zámkem slavnosti začaly za úmorného vedra již minulý pátek v 15 hodin a pokračovaly po celý následující víkend.

Slavnosti tří kápí se v tomto pozdním létě konají v Třebíči každoročně na počest zapsání tamní křesťanské baziliky i židovského města a hřbitova na prestižní seznam významných světových památek UNESCO.

Na úvod letošních slavností zazněl slavnostní výstřel z děla a své bubny rozvířili bubeníci skupiny historického šermu Grál. Historický program zahájil moderátor Joža Kolář, který v tom tropickém odpoledni vybídl diváky, aby se přesunuli do milosrdného stínu stromů zámeckého parku. Šermíři ŠDS Rival z Písku pak divákům názorně předvedli, jak asi probíhala příprava obrany Vídně před útokem Turků v roce 1529. Přiznejme si, bojová připravenost německých Lancknechtů nebyla kdovíjaká. Spíš tragická. Tak, jak to bylo prezentováno v Třebíči, je vlastně s podivem, že tenkrát tu Vídeň Turci nedobyli.

A pak už většina diváků zamířila do historického ležení pod třebíčským zámkem, kde se kromě odpočívajících bojovníků, zbrojnošů či dvou husitských vozů nacházela také katovna. Tato důležitá součást středověkého hrdelního práva dominovala celému ležení. A samozřejmě hned lákala některé nedospělce k vyzkoušení zajímavých předmětů v prezentované mučírně. Jeden z rozjívenců se například sám zavěsil na svislý skřipec, jako by to byly žebřiny ve školní tělocvičně. Při následujícím výkladu a ukázkách katovského řemesla však přešel humor teenagery i mnohé dospělé. Třeba při popisu lámání prstů. A pak se šlo znovu za hradby historického ležení, kde následovala další šermířská vystoupení, dětská papírová bitva, komedianti na káře a nakonec i večerní bitva o Třebíč.
Ve stejném duchu pokračoval historický program pod třebíčským zámkem i po celou sobotu. A na hlavním pódiu se zatím střídaly ve svých vystoupeních folkové i rockové kapely. Slavnosti v sobotu skončily nočním průvodem a ohňostrojem. Jejich úplným závěrem pak byl nedělní koncert swingové kapely na nádvoří zámku a promítání historického filmu Zbojník z období Braniborů v Čechách.

A ještě douška na úplný závěr: Kápi nebo také kapuci nosili ve středověku téměř výhradně muži. Třebíč má ve znaku hned tři mnišské kápě benediktýnského řádu. U jednoho stánku s oděvy na podzámecké nivě v Třebíči jste si mohli koupit černý dětský plášť s kápí-kapucí. Vyšel na 2 500 korun dnešních českých. No, nekupte to!
Text a foto: Arnošt Pacola

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image