

Jméno Josef má v Česku dlouhou tradici a patří mezi nejoblíbenější mužská jména. Svátek slaví 19. března a dříve to byla jedna z nejvýznamnějších jmenin v roce. Pojí se nejen s křesťanskou tradicí, ale také s lidovými zvyky a oslavami.
Původ jména Josef
Jméno pochází z hebrejštiny – Jóseph (יוֹסֵף) znamená „Bůh přidá“ nebo „Bůh rozmnoží“. V Bibli byl nejznámějším nositelem tohoto jména svatý Josef, manžel Panny Marie a pěstoun Ježíše Krista. Proto je Josef uctíván jako patron rodin, otců, dělníků i tesařů.
Varianta jména Pepa pro Josefa má svůj původ v německé podobě jména. V německém prostředí se Josefům často říkalo Sepp (což je zdrobnělina podobně jako u nás Pepa). Z toho vzniklo Seppl nebo Pepi, což se přeneslo i do češtiny, a nakonec se ustálila podoba Pepa. Některé výklady se ovšem liší. Jméno Pepík údajně vzniklo z italského jména Giuseppe, kterého se používá familiární forma Beppe. Tato forma byla převzata do České republiky a adaptována na Pepa, z čehož vzniklo Pepík.
Josefové v české historii
V českých zemích bylo jméno Josef populární už od středověku, ale obrovský nárůst zaznamenalo za vlády císaře Josefa II. ve 2. polovině 18. století. Právě po něm bylo pojmenováno mnoho mužů a městské čtvrti jako Josefov v Praze.
Obliba jména Josef
Dříve bylo jméno Josef jedním z nejčastějších. Například v roce 1950 bylo Josefů přes 300 tisíc. I když jeho popularita postupně klesá, stále patří mezi tradiční česká jména.
Jak se slavil svátek svatého Josefa?
Proč se ve větší míře slaví úrávě svátek Josefů?
Jméno Josef bylo na vesnicích velmi běžné, takže se vždycky našlo hodně oslavenců. Navíc svátek svatého Josefa připadá na konec zimy a býval spojen s prvním jarním veselím – lidé se těšili na teplejší dny a vyhrávání bylo skvělou příležitostí k setkávání a radosti.
Všem Josefům, Pepům, Pepíkům, Pepkům, Joskům a Jožkům přejeme vše nejlepší!