Jaroměřice ve varu

JAROMĚŘICE NAD ROKYTNOU (mad) – Atmosféra ve městě pořádně houstne. Snahy o smír a uklidnění ještě přilévají olej do ohně. Rozkol mezi vedením radnice a opozicí je vyhrocený. Zastupitelstvo se nedokáže shodnout na výstavbě nové sportovní haly. Jedni chtějí stavět i za cenu dluhu, druzí chtějí malou halu, která ovšem nepojme základní parametry standardní hrací plochy pro míčové a další hry. Proti výstavbě haly se postavili i další občané. Autor petice, zastupitel Martin Husa, ve čtyřtisícovém městě nasbíral 1015 podpisů. 

Opozici se nelíbí 110milionový úvěr, který si město bere mimo jiné i na sportovní halu. Do situace nepřineslo světlo ani čtvrteční setkání s občany (27. 2.), kde byly veřejně představeny největší investice letošního roku, včetně plánované výstavby sportovní haly v bývalém sokolském areálu. Vedení radnice se bylo inspirovat v jiných obdobně velkých městech, kde postavili či staví podobné sportovní haly. Radní se zajímali o náklady na výstavbu, celkové využití prostor i náklady na provoz. Zjištěné skutečnosti na setkání rovněž představili. 

Opozice a občané, kteří jsou proti výstavbě haly v aktuální podobě, vyčítají vedení města, že projekt nedostatečně představilo veřejnosti. „Sportovní areál je už od roku 2019 rozestavěný, nedokončený. Jsou tam provizorní buňky. Je to polotovar. Jak dlouho to necháme v tomhle stavu, deset, patnáct, dvacet let? Tato akce nespadla z oblaků. Je dlouhodobě připravovaná a inflace nám ji už prodražila o 50 milionů korun,“ konstatoval starosta Jaroslav Soukup. „Jakékoliv průtahy cenu díla opět prodraží,“ dodal.
 „Existuje usnesení zastupitelstva z roku 2016, kdy se sokolovna bourala, kdy se zastupitelé shodli na tom, že se v místě sokolovny postaví něco náhradního.  To se dá dohledat. Nikdo ze zastupitelů nemůže říct, že nevěděl, že se něco takového plánuje. Držíme se usnesení zastupitelstva, nic víc, nic míň,“ doplnil místostarosta Vítězslav Pléha. 

Trnem v oku některých občanů je také skutečnost, že v žádosti o dotaci z Kraje Vysočina byly uvedeny jaroměřické sportovní spolky, které mají v budoucnu halu využívat. „Jak se to konzultovalo s Orlem, se skauty a dalšími?“ dotazovala se zastupitelka Petra Pevná. „Najmenovali jste do žádosti o dotaci spolky a nikdo s nimi nemluvil. Prvně jste se záměrem měli seznámit občany. Potřebujeme tady jiné stavby,“ vyčetl radním Stanislav Rygl. V žádosti o dotaci ze dne 20. září 2024 figuroval také sportovní klub HC Jaroměřice, který dnem 17. září 2024 rozhodnutím soudu zanikl. „Uvedl jste nepravdivé informace. Splňuje to skutkovou podstatu dotačního podvodu. Mohlo by to zajímat orgány činné v trestním řízení,“ poukázal zastupitel a autor petice Martin Husa na otevřenou možnost podání trestního oznámení. „Jestli jsem tam klub uvedl, ano byla to chyba, ale neměl jsem tyto informace,“ připustil Soukup.

„Uspořádejme místní referendum o stavbě haly, ať se mohou lidi svobodně rozhodnout. Petice podepsaná 1015 lidmi ukázala, že o tu halu nestojí. Tak pojďme to referendum vypsat,“ navrhla starostovi Petra Pevná. Podle jejího názoru by se mělo postavit něco menšího – multifunkční hala. „Ne něco, co nás zadluží do roku 2048,“ podotkla. „Zbourání sokolovny byl správný krok, nová hala je potřeba. Bez hřiště se standardními rozměry nemá smysl ji stavět,“ oponoval Ivo Peprle, bývalý činovník jaroměřické organizace Sokol. 

Více než tříhodinová diskuze bohužel žádné řešení nepřinesla. Na povrch dokonce vyplynula informace, že se počínáním rady města na základě udání zabývá ministerstvo vnitra, a to pro podezření z porušení zákona o obcích. Debata o sportovní hale rozhodně nekončí. Hlavním tématem bude na zasedání zastupitelů ve středu 12. března, které se bude výjimečně konat v tělocvičně ZŠ O. Březiny.