Infocentrum bude důstojnou bránou do města

NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU (mad) – Do malebného města na řece Oslavě ročně zavítají tisíce návštěvníků. První kroky v neznámém sídle obvykle turisty vedou do informačního centra. To náměšťské sídlí v poněkud stísněných prostorách ve Staré radnici na Masarykově náměstí, které už dávno nevyhovují nárokům dnešní doby.

„Dlouhodobě se potýkáme s tím, že naše stávající infocentrum má malou kapacitu. Není tam dost prostoru pro obsluhu ani pro zákazníky. Naší představou je, že když přijde turista do informačního centra, měl by získat trošičku víc reprezentativní dojem. Měl by mít prostor, kde si může v klidu prohlédnout mapy, informační brožury či další materiály,“ nastínil vize ředitel Městského kulturního střediska Luděk Strašák.

Stará radnice není sama o sobě nijak prostorná. Společně s kulturou sídlí v památkově chráněném objektu vybrané obory Základní umělecké školy. Vedle současného infocentra je v pronájmu malý krámek a v přízemí budovy se nachází výstavní a stálá expozice věnovaná známému náměšťskému fotografu Ondřeji Knollovi. „Knollova síň fungovala dvacet let a už jsme uvažovali o její obměně či nějakém oživení. Zrevidovali jsme naše prostory a vznikl návrh. Z bývalé Knollovy síně bude prostornější a moderní informační centrum, které odpovídá nárokům dnešní doby, a Knollovu síň zatím přestěhujeme do stávajícího informačního centra s výhledem, že se nám v budově Staré radnice časem uvolní některé místnosti. Pak bychom vybudovali větší expozici věnovanou nejen Knollovi, ale také jiným velkým Náměšťákům,“ shrnul Strašák. V plánu je stěhování ZUŠ do jedné budovy, čímž se kultuře uvolní další dvě až tři místnosti. Z praktických důvodů ale ZUŠ neodejde úplně. Ve Staré radnici zůstane oddělení bicích nástrojů.

Stávající výstavní síň zůstane beze změny. „Doufáme, že návštěvníky informačního centra zaujme i vedlejší výstavní síň a probíhající výstavy,“ říká Strašák. Kultuře odpadne nutnost personálně obsazovat výstavní prostory. Uvolněné kapacity by MKS rádo využilo v dalších objektech města, které by se tak mohly zpřístupnit veřejnosti. „Jedná se kupříkladu o Špitálek s kaplí sv. Anny. To jsou ale výhledové plány, je to běh na dlouhou trať,“ podotkl ředitel.

Nápad se střetl v čase s možností získání dotace. Městské kulturní středisko má zpracovanou vizualizaci i projektovou dokumentaci. V následujících týdnech by mělo být vypsáno výběrové řízení na zhotovitele. Celkové náklady jsou odhadovány na bezmála 1,3 milionů korun. Dotace by měla pokrýt většinu nákladů (asi jeden milion korun). „Věříme, že  se během podzimu tento záměr zrealizuje.“

Chcete přispět do diskuze? Stačí se jen přihlásit.

Nejčtenější
1
Post image
2
Post image
3
Post image