ZUŠku čeká sestěhování

TŘEBÍČ (mad) – Základní umělecká škola Třebíč optimalizuje svá pracoviště. V závěru školního roku opustí nejen Jaroměřice nad Rokytnou, ale také budovu na Soukopově ulici v Třebíči. V Jaroměřicích končí výuka bez náhrady, v Třebíči se přesune do sousedství sídla ZUŠ ve Fóru, a to do učeben po jazykové škole v prostorách Pasáže.

Obě odloučená pracoviště od 1. září 2024 se ruší. „Děje se tak na základě žádosti ředitelky umělecké školy. V budově na Soukopově ulici klesal počet pedagogů, který ji využíval, a v Jaroměřicích docházelo jen pět žáků. Ušetří se tím náklady a finanční prostředky za provoz,“ shrnul starosta Pavel Pacal.

Odloučené pracoviště ZUŠ Třebíč v budově v Soukopově ulici není podle ředitelky Evy Vaňkové v posledním školním roce plnohodnotně využívané. „Čtyři učebny nejsou využívané vůbec, v ostatních učebnách probíhá výuka maximálně 4 dny v týdnu. Celoroční provoz je proto neúměrně drahý. V našem hlavním sídle v budově Fóra jsou nyní volné učebny a připravujeme jednu novou. Opuštění odloučeného pracoviště je logickým krokem. A to nejenom z ekonomických důvodů, ale i z důvodů provozních a organizačních. Žáci i učitelé budou mít výuku pod jednou střechou nebo ji budou mít podstatně blíže,“ vyjádřila se ředitelka.

Další učebny vzniknou v budově Pasáže, kde donedávna sídlila jazyková škola, která obdržela výpověď z nájmu prostor města. V budově Pasáže budou zařízeny čtyři učebny, které budou vyhovovat požadavkům současné legislativy. „Termín stěhování je vybrán záměrně ke konci školního roku. V tuto dobu, tedy koncem června, je výuka volnější. Probíhá předávání vysvědčení. V hektickém období během školního roku, kdy probíhá intenzivní výuka, by stěhování byla velká komplikace. Stejně tak v letních měsících, kdy pedagogové ZUŠ čerpají řádnou dovolenou,“ ujasnila Eva Vaňková.

Co bude s budovou na Soukopově ulici dál, není zatím jasné. „Zatím jsme to neřešili. Prozatím můžeme vyloučit prodej budovy,“ konstatoval starosta Pavel Pacal s tím, že vše ukáže nejbližší čas. „Není potřeba pospíchat.“ Podle jeho slov je dobré mít tyto prostory v záloze, třeba i v souvislosti se změnou legislativy a možným rušením stavebních úřadů v obcích s rozšířenou působností. Třebíčský stavební úřad by pak patrně potřeboval posílit. I z tohoto důvodu si město nechává čas.
Foto HoN: Martina Dědková Chromá