Zemědělci vyjeli do ulic

TŘEBÍČSKO – Minulý týden ve čtvrtek 22. února probíhaly na území celé České republiky protestní akce zemědělců z téměř celé Evropské unie. K protestům se připojilo jedenáct zemí.  Zemědělci z příhraničí zamířili se svojí technikou na hranice. Na Vysočině byl předem ohlášený protest formou průjezdu konvoje okresními městy, Třebíč nevyjímaje. Protestní akci zastřešila okresní agrární komora.

Důvodů k celoevropským protestům je hned několik. „Když už zemědělec začne dělat protesty, tak už mu opravdu asi teče do bot. Jsme hodně konzervativní, ale už nám nic jiného nezbývá než na naše problémy upozornit,“ svěřil se Bohumír Hutař, šéf Okresní agrární komory Třebíč a předseda Zemědělského družstva Hrotovice v jedné osobě. 

Zemědělci se potýkají s narušením hospodářské soutěže a nízkými cenami zemědělských komodit, které se v řadě případů pohybují pod evropským průměrem. Tuto situaci zhoršuje bezcelní dovoz zemědělských komodit z Ukrajiny, které místo třetích zemí končí na evropském trhu a deformují jej. Ukrajinská produkce nemusí splňovat vysoké evropské standardy, a je tak pro překupníky levnější a výhodnější, i když nemusí být kvalitní. Zemědělci EU jsou solidární s ukrajinskými pěstiteli, ale nemůže to být na úkor českých, potažmo evropských zemědělců. „Navíc deset největších zemědělských firem na Ukrajině patří cizincům – Američanům, Holanďanům, Dánům, podnikatelům ze Saúdské Arábie a podobně, takže to není podpora Ukrajiny jako takové,“ podotýká předseda agrární komory.

Náklady na produkci zvyšují stále nová pravidla, která zavádí Evropská unie a na národní úrovni je ještě zpřísňujeme. Současně ale nejsou zemědělcům nabízeny adekvátní kompenzace za jejich plnění. Vadí jim také bující byrokracie.  Každá reforma Společné zemědělské politiky Evropské unie slibuje zjednodušení a motivační podmínky pro zemědělské hospodaření, nicméně ve finále se s každou revizí zvyšuje byrokratická zátěž a zemědělce to odrazuje od pokračování ve výrobě potravin. „Třeba v loňském roce se zhruba ztrojnásobil počet kontrol na pozemcích. Vždyť my jako zemědělci naprosto dobře víme, co tam máme dělat. My jsme půdu dostali od svých rodičů, prarodičů, kteří na ní hospodařili. My to tady máme jenom na chvilku pronajaté a budeme to chtít předat našim dětem, vnukům, takže nemáme zájem tu půdu nijak zdevastovat,  naopak tento systém nahrává velkým společnostem,“ míní Hutař. 

Protestu v ulicích Třebíče se zúčastnila téměř všechna družstva napříč Třebíčskem. Zemědělská technika – traktory a krmné vozy zaplavily město krátce pro desáté hodině dopolední. Dvaašedesát vozidel projelo přes Bráfovu třídu, Komenského náměstí, ulicemi 9. května, U Kuchyňky, Táborskou a zpět do města po Rafaelově a Sportovní. Technika byla ozdobena českými státními vlajkami a množstvím protestních hesel (Zastavte likvidaci českého zemědělství, Chceme rovné podmínky v EU, Stop byrokracii atd.). Kolona projela za značného zájmu veřejnosti. Kolemjdoucí se zastavovali, fotografovali kolonu a vyjadřovali podporu zemědělcům. „Poslední traktory projely krátce před 12. hodinou. Vše proběhlo v pořádku, nebyla hlášená žádná nehoda ani hrubé porušení chování na komunikaci,“ zhodnotila akci Jarmila Chvátalová, ředitelka Zemědělského svazu Třebíč. Během protestu na plynulost silničního provozu ve městě ve zvýšené míře dohlížela státní 
i městská policie. 

Foto HoN: Martina Dědková Chromá




Třebíčsko protest zemědělců protest traktory