NÁMĚŠŤ NAD OSLAVOU (mad) – Světlo na konci tunelu se rozžehlo po dlouholetých vyjednáváních zástupců vedení města se Správou železnic (SŽ). Do ulice Boženy Němcové se na železniční přejezd vrátí závory, přechod pro pěší nad Hájkem bude legalizován, rýsuje se úprava železničního přejezdu
u benzinky a bude i podchod u nádraží. Ještě před pár měsíci přitom starosta Jan Kotačka téměř rezignoval a s nadsázkou glosoval, že bude usilovat o železniční obchvat Náměště.
„V minulosti byla Náměšť z jakýchkoliv úprav bezpečnosti trati vynechávaná. Zato máme zabezpečené přejezdy v lesích a na polích všude v okolí. Často říkávám, že srnka je na tom lépe nežli Náměšťák,“ posteskl si starosta Jan Kočka. V posledních letech se ale začíná dařit. Po sedmi letech psaní dopisu a urgencí prakticky bez reakce došlo na konkrétní výstupy. V tuto chvíli se dokončuje studie modernizace železniční tratě ze Zastávky směr Náměšť nad Oslavou a dál směrem na Jihlavu. Trať by měla být dvoukolejná, umožňující rychlost jízdy vlaku až 110 km/h. Počítá se s bezbariérovostí nádraží. „Město mělo být řešeno až v rámci elektrifikace tratě. Ale nemůžeme čekat, je potřeba něco udělat už nyní, nečekat,“ míní starosta.
V posledních týdnech proběhla celá řada schůzek se zástupci Správy železnic a s projektanty. Celá situace se rozhýbala. V tuto chvíli vychází z jednání několik důležitých výstupů. V roce 2026 budou na přejezdu v ulici Boženy Němcové instalovány závory. „Dohodli jsme se na realizaci v roce 2026. Připravujeme rekonstrukci ulice Boženy Němcové, aktuálně hledáme projektanta. Rádi bychom začali kanalizační šachtou pod přejezdem a odtud až po ulici Zborovská. Komplet obnovíme inženýrské sítě, povrch vozovky, přibudou podélná parkovací stání. Chodníky byly nedávno položeny nově, ty zůstanou. Vše by se mělo řešit v roce 2026 společně s přejezdem,“ přiblížil Jan Kotačka.
Zlegalizován by mohl v dohledné době být i přechod pro pěší nad Hájkem. „Tam to vypadá, že nám to povolí, vyprojektují, a dokonce i zrealizují. Vznikne tam zabezpečený přechod pro pěší. Mám radost, že Správa železnic uznává, že situaci nelze řešit nějakou cedulí, která zakazuje přechod přes koleje. Lidé tam historicky odjakživa chodí. V minulosti jsme nechali zpracovat studii přechodu. Nyní společně vyhledáme projektanta. Budeme se podílet na nákladech. Na nás budou chodníky. Bude to společný projekt Správy železnic a města, což je unikátní věc,“ předeslal Kotačka. Přechod bude koncipován na budoucí dvě koleje. Projektová příprava vznikne na základě studie, kterou nechalo zpracovat město. V tomto případě není zatím termín realizace jasný.
Město vyvolá jednání s Ředitelstvím silnic a dálnic (ŘSD) a pokusí se oživit myšlenku napojení starého přejezdu na staré silnici s napojením ze silnice I/23 přes kruhový objezd u benzinky. „Tuto stavbu by muselo zainvestovat ŘSD, pokud se dohodneme, budeme jednou přichystání na případnou výstavbu nad kolejemi. Dojde na rekonstrukci přejedu tak, aby sloužil na dlouhé roky pro napojení rozvojové lokality,“ popsal starosta.
V rámci elektrifikace tratě dojde i na vybudování podchodu pod tratí v místě železniční statice. Stezka pro pěší bude kopírovat stávající neoficiální cestu s vyústěním mezi nádražními budovami. Přístup k podchodu bude zajištěn bezbariérovou lávkou. Podchodem se lidé dostanou i přímo na nástupiště. Tady bude financování na straně Správy železnic ve spolupráci s městem.
Foto HoN: Martina Dědková Chromá